Teraz jest poniedziałek, 23 lipca 2018, 17:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 Wyważanie Steadicamu, masa przeciwwagi itp 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Wyważanie Steadicamu, masa przeciwwagi itp
Witam

Jednak zostałem przy moim pechowym panasonicu HS300, lepsze to niż kompakt, troche sie już zaznajomilismy 8) nawet jestem zadowolony.

Ale nie o tym. W końcu postanowiłem wziąć sie za steadicama. Nie kupuje "pro" bo poprostu mnie nie stać, nie zarabiam na filmach itp.
Budowa to też swego rodzaju wyzwanie.
jestem po testach pierwszego prototypu. Na razie gimbal i górna cześć są ok, reszta bedzie do przeróbki.

Ale to własnie mnie sprowadza. Potrzebuje pare wiadomości żeby dobrze go skonstruować.

1- na filmikach zawsze zaczynają od wyważenia "Góry" czyli znalezienia środka ciężkości kamery w uchwycie.
Ok ,ale nikt nie mówi co sie dzieje na dole. Czy dolna przeciwaga musi być już wtedy dopasowana do wagi "góry"? W jednym z tutoriali babka ściąga odwazniki na sam koniec :roll: żeby wydłuzyć "drop time".
czyli idealnie wywazony powinien trzymać pion bez jakielkolwiek dolnej przeciwwagi?

pytanie narodziło sie ,gdy w pierwszym podejsciu zaczałem od wyważania calego zestawu "na dole" mam tam na razie krzyż i na 4 końcach dawałem odwazniki. Na drugiej belce odważniki równoważą mase obiektywu/baterii, ze wzgl. na brak regulacji "przod-tył" ,ale pracuje nad w pełni regulowaną górą.

I za ciosem pyt. 2
2- czy rozłożenie dolnej przeciwagi (np na palnie krzyża) ma jakieś znaczenie? (wnioskuje ,że przy dobrym regulatorze głowicy NIE MA, bo żadne profesjonalne Stedicamy nie mają tam krzyża :wink: )

3 drop time i masa dolnej przeciwagi.
Na tutorialach widze ,że wszyscy ustawiają stedikamy żeby ledwo co opadały. No dobra, niby 2 sekundy ,ale w tym momencie jest "chłopski rozum":
czy cieżka przeciwwaga nie powinna bardziej stabilizować zestawu?

w sumie pytanie dość retoryczne, bo robiłem niby pare testów z kilogramem przeciwagi (kupiłem za wielkie podkładki) ,ale wtedy jeszcze byłem przed obejrzenien tutoriali. Jedynie co zauważyłem, to wieksze bujanie przy zatrzymywaniu sie. Teraz już zgupiałem,a nie mam przy sobie odwazników żeby potestować...

wiecej nie pamietam, będe wdzieczny za pomoc. Póki co jest partyzantka pod względem wykonania,ale jak pisałem jest to V1.5. Testy wyszły dość obiecująco, poza uciekaniem od pionu. Ale podejrzewam że to przez przekrzywioną rurke od gimbala do przeciwagi

pozdrawiam, Matiz :wink:

Obrazek

https://www.youtube.com/watch?v=jG-DiTJhVP0

poniedziałek, 25 maja 2015, 23:32
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ]