Teraz jest poniedziałek, 20 maja 2019, 02:45

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Kasety czyszczące na mokro 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kasety czyszczące na mokro
Poważnie przymierzam się do archiwizacji starych nagrań z kamery analogowej Sony (Video 8 XR) i kaset VHS. Z tego powodu zastanawiam się nad zakupem i użyciem kaset czyszczących głowice, aby uzyskać jak najlepszą jakość materiału.

Ostatnio naczytałem się trochę opinii typu "kaseta to papier ścierny", ale chyba dotyczyły one kaset czyszczących na sucho. Jak jest z tymi czyszczącymi na mokro? Jest do nich dołączony specjalny płyn. Warto je zastosować, czy może lepiej nie ryzykować i nagrywać jak jest?

Kamera chyba nigdy nie była czyszczona, a magnetowid był zdaje się parę lat temu w naprawie (nie pamiętam już co i jak). Spoglądając przez wejście kasety, nie widać na głowicach jakiegoś brudu, choć trzeba byłoby pewnie lupy, aby to z większym prawdopodobieństwem ustalić.

Zastanawiam się również jakie są objawy zabrudzenia głowicy. Magnetowid był w tym roku uruchamiany. Prawdopodobnie (?) z powodu złej jakości kasety (swoje lata ma - około 24/25 lat), czasem zrywało obraz (choć to może też wina TV). Stąd właśnie szybsza decyzja o zgrywaniu do formy cyfrowej, póki nie będzie czego.

Z góry dziękuję za wszelkie wypowiedzi

piątek, 4 sierpnia 2017, 01:10
Moderator
Moderator

Post Re: Kasety czyszczące na mokro
Trochę późno na odpowiedź, ale nawet od forum człowiek musi czasem odpocząć. :wink:
Kasety czyszczące nie szkodzą - od razu. Dlatego używamy ich zarówno tych na mokro, jak na sucho z rozwagą. Kilka sekund na raz najdłużej, ewentualnie jedna jeszcze poprawka. Jak to nie zadziała, idziemy do serwisu.

niedziela, 6 sierpnia 2017, 17:54
Nowy
Nowy

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Kasetę zastanawiam się zastosować bardziej profilaktycznie. Nie wiem czy warto.

niedziela, 6 sierpnia 2017, 22:03
Moderator
Moderator

Kasety czyszczące to metoda inwazyjna i najczęściej co do zasady nie poleca się profilaktycznego ich stosowania, ale jak to mówią - raz nie zawsze i ten raz spokojnie można sobie na nią pozwolić. Tym bardziej że dla Ciebie jak rozumiem jest to od razu diagnostyka problemu, więc nie działanie bez sensu, tylko przemyślane.

niedziela, 6 sierpnia 2017, 22:27
Nowy
Nowy

Wydaje mi się, że te zaniki obrazu raczej były spowodowane albo niekoniecznie dobrymi kablami, albo telewizorem. Dzisiaj uruchamiałem magnetowid, aby przetestować jego zachowanie na urządzeniu do zgrywania materiału. Co prawda uruchamiałem na krótko i może nie doszedłem do "złych" fragmentów (w takim wypadku to i tak wina taśmy, a nie zabrudzonej głowicy). Obraz wydaje się być w porządku poza pewnymi zakłóceniami, ale to raczej norma jeżeli chodzi tego typu nośniki, szczególnie stare. Na zakłócenia (na oko szumy), raczej pewnie czyszczenie by pomogło. Na posiadanym urządzeniu do zgrywania materiału widziałem też w pewnym momencie mniej widoczną kopię osoby obok właściwego obiektu. W przypadku jednej komercyjnej kasety obraz pojawiał się na chwilę, a potem widać było tylko szare kropki z poświatą właściwego obrazu. To był jednak wyjątek - może jakieś specjalne zabezpieczenie? Co ciekawe inne kasety z tej serii nie miały takiego efektu. Poza tym na szybko nie zauważyłem większych problemów. Zastanawiam się więc czy kupno tego typu czyścików jest zasadne. Sam pisałeś o ich negatywnych skutkach widocznych z czasem. Z drugiej strony może mój magnetowid posiada jakąś adaptację głowicy i po prostu na 99% kaset zdaje on egzamin, a na tej jednej z bajkami nie (w sumie planuję przegrywać raczej wyłącznie nagrania z wydarzeń rodzinnych). To by trochę komplikowało sytuację, bo wtedy nie można byłoby ściśle określić, że na pewno głowica nie jest brudna. Muszę ustalić dokładny model i może uda mi się znaleźć jakąś instrukcję. Magnetowid Samsung można by powiedzieć jak na dawne lata niezwykle "wypasiony" (z tego co się orientuję pochodzi sprzed 2000 roku). Posiada nawet wielki pilot z możliwością planowania nagrywania.

Jeżeli chodzi o kamerę to obraz widoczny na wizjerze w pewnych momentach "skacze". Nie widać tego jednak zarówno na telewizorze jak i urządzeniu do zgrywania.

poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 01:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Moglo byc tak, ze tasma zabrala syf z glowicy, czasem samo krotkie przewiniecie wystarcza. Ja nie jestem zwolennikiem zadnych tasm, jesli masz minimalne zdolnosci manualne, kup izopropanol, zdejmij gorna pokrywe i wyczysc wszystko recznie (jakas nie pylaca szmatka) ja pomagam sobie kaseta bez tasmy, tak aby wszystko ryczylo. Czesto tez problemem jest taki dodatkowy czyscik do glowicy (walek, rolka filcowa) wlacza sie na moment i w teori ma czyscic glowice, w praktyce po czasie jest to tak zasyfione, ze szkodzi a nie pomaga, warto to usunac.

poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 02:09
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]