Teraz jest wtorek, 20 lutego 2018, 13:36

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Nagrania w terenie - jaki zestaw akcesoriów 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Nagrania w terenie - jaki zestaw akcesoriów
Cześć,
chciałbym poprosić was o pomoc w doborze sprzętu/akcesoriów.
Jakieś dwa lata temu praca zmusiła mnie do rozpoczęcia przygody z nagrywaniem. Materiały realizowałem okazjonalnie w dogodnych warunkach (zamknięte pomieszczenie, dobre oświetlenie, statyw), więc kupiłem aparat FujiFilm X-A2. Nagrania cieszyły oko, a przy okazji robił zdjęcia z których byłem bardzo zadowolony, a co wciąż stanowiło dla mnie najważniejszą kwestię

Problem pojawił się niedawno, kiedy pierwszy raz musiałem zrobić nagranie poza zamkniętym pomieszczeniem. Nagrywanie na zewnątrz totalna kaszana - całkowity brak stabilizacji i dużo szumu w dźwięku.
Zakup stabilizatora pewnie nie byłby dużym problemem - ale co zrobić z dźwiękiem. Kupując aparat nie zastanawiałem się nad obecnością wejścia audio bo było mi niepotrzebne. Aparatu wolałbym nie wymieniać. Pomożecie może amatorowi znaleźć jakieś rozwiązanie? Pytania wyglądają następująco:

1 Jak rozwiązać stabilizację? Nagrania produktowe - czyli czasami trzeba jakiś przedmiot obejść dookoła aby pokazać ze wszystkich stron. Czyli pewnie jakiś stabilizator - tylko raczej na kieszeń hobbysty niż zawodowca. Coś polecicie?

2 Jak najlepiej rozwiązać kwestię nagrywania dźwięku bez wejścia audio w aparacie? Czy są jakieś urządzenia, które pozwalają wykorzystać inne interfejsy w aparacie do nagrywania dźwięku? Domyślam się, że alternatywą jest osobne nagrywanie dźwięku (dyktafon z mikrofonem?) i synchronizacja już przy montażu? Liczę też na pomoc w wyborze ewentualnego sprzętu - i ponownie w ramach możliwości hobbysty, a nie zawodowca (niestety jakbym miał kilka tys na ten cel to zmieniłbym po prostu sprzęt)

piątek, 8 września 2017, 15:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Nagrania w terenie - jaki zestaw akcesoriów
Cokolwiek z tej listy kupisz amatorskiego, to uzyskasz bardzo amatorski efekt końcowy. Bez zainwestowania będziesz się tylko denerwował, że nic nie działa.
Ponadto stabilizatorom (nieważne, czy gimbal czy klasycznie) trzeba poświęcić dużo czasu na naukę, żeby sobie "obejść produkt". Zależy co to jest, ale może lepiej unieruchomić aparat na statywie, a produkt obracać na stole? Chyba, że to np. samochody, to nie bardzo ;)

Ciekawi mnie tylko dźwięk. Po co w filmie "produktowym" dźwięk zastany? Co konkretnie chcesz nagrywać?

piątek, 8 września 2017, 18:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Po co dzwiek to raz ale mnie ciekawi co innego - hobystycznie nagrywa produkty? czyli jak za darmo? dla przyjemnosci?

piątek, 8 września 2017, 18:40
Nowy
Nowy

Jacku - dokładnie tak jak mówisz :)
Okej no to dorzucam kontekst: jestem dziennikarzem i specjalizuję się w technologiach. Aktualnie piszę recenzje dla dużych wydawców, ale swojego czasu trzeba było też coś nagrać.
Niestety nie każdy ciekawy temat da się zrealizować w pracy, więc jak mam coś ciekawego do opowiedzenia i zaprezentowania - to korzystam z okazji i po prostu nagrywam w ramach swojej inicjatywy. Tylko, że na polu nagrań jestem laikiem i uczę się na własnych błędach. Do fajnego efektu jeszcze daleko. Robię to w swoim tempie w wolnych chwilach (tak - za darmo i dla przyjemności).

mavizo - przenosiny na dwór były związane z powiększeniem się nagrywanych obiektów. Trafiłeś bo chodzi właśnie głównie o samochody. Czasem robię narrację i pokazuję się na nagraniu aby było przystępniejsze - wtedy dźwięk jest potrzebny.

Zdaję sobie sprawę, że amatorski sprzęt = amatorski efekt. Gdzieś jest złoty środek, czyli "wciąż jeszcze tani ale już rozsądny". Dlatego mam do nagrywania X-A2, a nie komórkę czy kamerkę internetową. Dziś pewnie kupiłbym X-E2 aby mieć to gniazdo audio. Osobiście wolałbym pracować Olympusem E-M5 z dobrym obiektywem albo chociaż Soniakiem APX33 bo ciepło go wspominam. Ale wybrałem złoty środek na tamtą chwilę - tutaj chciałbym podobnie. Dlatego proszę o rozsądny wybór, ale nie podaję limitu cenowego. Wszak jakbym chciał kupić najtańszą tandetę to bym sobie wyszukał w sieci najtańsze i nie zawracałbym Wam głowy :)

piątek, 8 września 2017, 19:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

literówkę w ksywce wybaczam :D

Jeśli chcesz uniknąć dodatkowej pracy np. z synchronizowaniem audio, to bez wymiany aparatu i tak się nie obejdzie.
Jeśli Ci to nie przeszkadza, to i tak minimum będzie rejestrator(+mikrofon). Tylko Ty wiesz lepiej, czy bardziej sprawdzi się przypinany mikrofon, czy "wystarczy" Ci taki do ręki. Oba z nich mają plusy/minusy. "Typowy" reporter faktycznie w większości przypadków używa tych drugich, bo mogą sami do nich mówić, tudzież "dynamicznie" podsuwać rozmówcy pod usta.
Widziałem też magików, którzy po prostu używali mikrofonów wbudowanych w rejestrator. Widziałem, że wielu reporterów w tym radiowych, z jakiegoś nieznanego mi ogólnie powodu, upodobało sobie Tascamy.
Najtańszy będzie pewnie Zoom H1. Osobiście go nie testowałem, ale to pewnie takie absolutne minimum. Ma też wejście mikrofonowe, więc możesz najpierw go kupić i używać jak w/w napisałem, a potem ewentualnie dokupić jeszcze jakiś mikrofon. Z kolei nie posiada on też żadnych wejść typu XLR, więc mogą być problemy z podłączeniem czegoś lepszego.
Ponadto, jakby nie patrzeć, możesz większość głosu nagrać sobie na spokojnie w domu i podłożyć swój komentarz.

O tym wszystkim da się poczytać w necie, co polecam. Pooglądaj sobie, posłuchaj...
Tak czy inaczej zabawa w to, to skarbonka bez dna....

piątek, 8 września 2017, 20:17
Nowy
Nowy

O rany przepraszam :) Dzięki za odpowiedź!

Okej no to na początek pewnie pożyczę sobie od kogoś z radia rejestrator i sprawdzę czy radzę sobie z synchronizowaniem dźwięku z wideo.
Mikrofon na bank przypinany - może poleciłbyś jakiś model? Zawsze lepiej jak się znać jakiś przykład - wtedy w sieci łatwiej poszukać modeli, które mają podobne opinie albo podobną cenę (ja mam taki problem, że nie znam producentów takiego sprzętu - bo tak to chociaż bym sobie znalazł sprawdzoną markę i szukał opinii o jej niedrogich modelach. Tak jak post wyżej rzuciłeś mi hasła zoom i tascam i już mogę sobie jakiś samodzielny reserach zrobić, poczytać porównania, poszukać konkurentów itp.)

No i jeszcze kwestia druga - stabilizacja. Co do tego typu nagrań i ile taka zabawa będzie mnie kosztować? :)

piątek, 8 września 2017, 20:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co do przypinanego mika, to kiedyś używałem takiego komputerowego za 9zł :D
https://www.youtube.com/watch?v=rIxuGgGAQaU
Co do stabilizacji, pewnie poniżej tysiaka-dwóch nie znajdziesz niczego ciekawego.

piątek, 8 września 2017, 21:32
Nowy
Nowy

Faktycznie nieźle - ja znalazłem u siebie jakiś mikrofon kierunkowy od dyktafonu Olympusa i efekt jest słaby więc się porozglądam :) Ale widzę, że mikrofon dużym wydatkiem nie będzie.

W przypadku stabilizacji coś koło tysiąca planowałem wydać - to dla mnie i tak sporo, ale zakładam, że nawet jak zmienię kiedyś aparat to stabilizator mi zostanie. Pytanie czy coś znajdę za taką kasę, a jak tak to co ?

piątek, 8 września 2017, 23:14
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]