Teraz jest piątek, 18 stycznia 2019, 20:13

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 YouTube psuje jakość filmów po wrzuceniu 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: YouTube psuje jakość filmów po wrzuceniu
Ściągnąłem i sprawdziłem Twój plik. Wszystko jest poprawne w zakresie struktury i kompletności danych kompresji. Wina jest po stronie komputerów renderfarmy Youtuba, które zagubiły czy uszkodziły niewielki fragment pliku, nieszczęśliwie dane te dotyczyły klatki kluczowej typu I, więc zepsuło to obraz większej liczby klatek. Po prostu "wypadek przy pracy", nie powinno, ale się zdarza.
Ponownie proponuję byś skasował ten filmik z Youtuba i wysłał go po prostu jeszcze raz.
Ja umieściłem ten filmik na swoim testowym kanale i wszystko wykonało się poprawnie, tego błędu nie ma, możesz obejrzeć:
https://youtu.be/OSqV3ELzjfM

Jeśli pytasz z jakimi ustawieniami eksportować pliki z Magixa - to wstępnie radzę robić to dokładnie z zaleceniami na stronie Youtube. Nie kieruj się jakimiś magicznymi poradami z internetu czy grup FB, bo w większości są one mało sensowne.
Zaufaj wiedzy inżynierów z Google, właściciela YT, oni najlepiej znają swoje algorytmy rekodowania i ich wymagania. Widać te uznali za optymalne.

Z drugiej strony naczelną zasadą jest, by film który eksportujesz z programu montażowego nie wykazywał dla ludzkiego oka utraty jakości obrazu w stosunku do jakości oryginalnych plików z kamery. Ja tego nie mogę w tej chwili ocenić, bo musiałbym mieć możliwość porównania takiego oryginalnego pliku i jego wersji po eksporcie. Ale to możesz ocenić sam.

Co do jakości obrazu z YT, może krótko opiszę to z czego większość użytkowników YT nie zdaje sobie chyba sprawy.
Wysłać film do YT można w naprawdę wielu formatach, kontenerach, kodekach. przy różnym bitrate, różnych ustawieniach GOP i innych parametrach.
Wysłany film jest jest przez YT konwertowany do wielu wersji o różnej rozdzielczości, bitrate, nawet w różnych kodekach. Ale o wszystkich tych szczegółach decydują algorytmy YT i użytkownik nie ma na to żadnego wpływu. Żadnego.
Dalej YT stosuje metodę tzw. Adaptive Bitrate Streaming. Polega to na tym, że zdalnie z przeglądarki internetowej "oglądacza" wysyłane są informacje np. o rozdzielczości monitora i przepustowości łącza internetowego w danym momencie. I automatycznie wysyłana jest do odbiorcy jedna z utworzonych wersji wgranego filmu. Priorytetem automatyki tego procesu jest możliwość obejrzenia, płynność obrazu - a nie maksymalna jakość. Tę odbiorca, "oglądacz", może ustawić "ręcznie", ale bywa to kosztem zacinania obrazu gdy ilość danych do przesłania przekracza możliwości łącza czy jego komputera. To tak w wielkim skrócie.
Nie jest więc w praktyce tak, że wysyłasz film 1080p i wszyscy na całym świecie będą to oglądać tak jak zostało wysłane. Ostateczna jakość obrazu u różnych odbiorców może być inna.

Jeśli chcesz coś jeszcze wiedzieć - zadaj konkretne pytania.

wtorek, 18 grudnia 2018, 13:09
Bywalec
Bywalec

Jeśli według tabelki YT - https://support.google.com/youtube/answer/1722171?hl=pl

Żeby zrobić film 1080p 60fps muszę wpisać 15 Mb/s. Ja mam w magixie do wpisania Average bit rate (kBit/s) oraz Maximum bit rate (BBit/s) - jak to przeliczyć? Co powinienem tam wpisać?

czwartek, 20 grudnia 2018, 14:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Użyj Average bit rate - średniej przepływności strumienia danych.
Ale też obejrzyj plik wynikowy z Magixa, czy nie widzisz pogorszenia obrazu w stosunku do pliku z kamery. Jeśli widzisz takie pogorszenie, to najprościej zwiększyć bitrate.
Dobrym sposobem jest też użycie kodowania dwuprzebiegowego.

Wiesz, ja nie używam Magixa. Lepszym ode mnie fachowcem w tych sprawach tu na forum jest fransua, który publikuje nawet jakieś poradniki i tutoriale. Spróbuj się do niego zwrócić, a może jeszcze ktoś się odezwie z poradą. To okres przedświąteczby, nie wiem jaka jest dyspozycyjność forumowiczów.

Oczywiście w ostateczności i ja będę Ci dalej próbował pomagać. Wyśłij PW do fransua i poczekaj chwilę na odpowiedź. Zajrzę na forum wieczorem.

czwartek, 20 grudnia 2018, 16:52
Bywalec
Bywalec

no ja właśnie w jego tutoriali ustawiałem sobie cały program i zawsze filmy były ok, dopiero od niedawna się powaliło z tą jakością :(

czwartek, 20 grudnia 2018, 17:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No tak, ale to co wskazałeś mi palcem to ewidentnie wina Youyuba.
Pod innym względem jakości nie mogę oceniać, bo nie znam jakości materiałów źródłowych.
Zwróć też uwagę, że ta jakość "oglądana" na YT może zależeć od chwilowej kondycji łącza internetowego.

Może przetestuj sobie kilka razy:
http://www.speedtest.net/pl
i pokaż najlepszy i najgorszy wynik na przestrzeni 2-3 dni o różnych porach.

Tu masz kalkulatorek o który pytałeś:
https://www.jednostek-miary.info/przelicz+Kilobit+na+Megabit.php

czwartek, 20 grudnia 2018, 18:28
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2