Teraz jest czwartek, 27 czerwca 2019, 12:30

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Montaż od A do Z proszę o pomoc 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Montaż od A do Z proszę o pomoc
Witam,

Nie jestem do końca pewien czy wybrałem właściwą podgrupę ale chodzi mi o kompleksową odpowiedź.

Zacznę może od samego początku. Udało mi się zgrać materiał z kamery cyfrowej na komputer. Godzina filmu w pełnej jakości DV zajmuje ok 12 GB w pliku avi. Wrzuciłem to do Adobe Premiere Pro 1.5, odbrobiłem i wyeksportowałem do pliku avi rónież z jakością DV. 4 minuty filmu zajmują 900MB.
I w tym miejscu zaczynają się dla mnie schody. Co dalej aby zgrać ten filmik na DVD, lub VCD albo skompresować za pomocą jakiegoś kodeka DivX?
Jakiego użyć oprogramowania, czy robić to bezpośrednio z Premiere? Słowem, jak powinien przebiegać cały ten proces od ściągnięcia z kamery do wypalenia gotowego filmu na DVD czy innym nośniku?

PS
Pewnie to było już nie raz obrabniane na forum ale nie znalazłem jak narazie właśnie takiej kompleksowej porady.

Z góry dziękuje
Tomek

poniedziałek, 10 stycznia 2005, 13:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z AP Pro trzeba było zrobic eksport ale do mpega. Następnie w programie do authoringu pobrać wyeksportowany plik, stworzyć menu i wypalić płytę. Do eksportu użyj kodeka z AP lub jeżeli masz kartę wideo to na pewno ona również posiada jakieś kodeki ewentualnie zainstaluj sobie procodera canopusa i "przepuść" przez niego. Powodzenia!

poniedziałek, 10 stycznia 2005, 14:07
Stały bywalec
Stały bywalec

A dlaczego akurat do mpeg'a? Czy foramt avi jest gorszy? Przyznam sie, ze dopiero zaczynam obrabiac filmy i z tego powodu wielu rzeczy nie wiem. Moze jest gdzies w sieci co na ten temat ale od podstaw dla poczatkujacych?

Tomek

poniedziałek, 10 stycznia 2005, 14:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jesli chcesz aby to bylo odtwarzane na stacjonarnym dvd to musi byc material o parametrach dvd, svcd lub vcd, kazdy z tych formatow to mpeg (dvd-mpeg2) o okreslonych parametrach, mam na mysli klasyczny sprzet ktory nie odtwarza divx i xvid
jesli masz to odtwarzac na kompie to kompresuj w czym tylko ci sie spodoba, byle tylko komp umial to odczytac

Ostatnio edytowano poniedziałek, 10 stycznia 2005, 15:51 przez Tommy, łącznie edytowano 1 raz

poniedziałek, 10 stycznia 2005, 15:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No jeśli chesz zrobić DVD to do czego, jak nie do mpega? To forum jak i inne podobne (filmowiec.pl, foton.kalisz.pl) ma wyszukiwarkę. Trochę wysiłku i na pewno dowiesz się więcej.

poniedziałek, 10 stycznia 2005, 15:48
Stały bywalec
Stały bywalec

Przez ostatnie kilka dni wiele udało mi się nauczyć i zrobiłem już nawet swoją pierwszą płytę DVD;)

Mam pytanie o to co jest lepsze albo o to jak powinno być, mianowice czy lepiej jest zgrywając z kamery zgrać w formacie DV (avi) obrobić w programie edycyjnym, wyeksportować do mpeg2 i wtedy na DVD czy od razu przy zgrywaniu z kamerty zapisać jako mpeg2 i następnie obrabiać w programie edycyjnym?

pozdrawiam

czwartek, 13 stycznia 2005, 16:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

nie wiem czy ci za duzo pomoge, nigdy po prostu nie zgrywalem bezposrednio mpeg,
jesli jestes pewien ze bedzie to docelowo dvd to moze to ma sens, zgrywanie do dv avi jest napewno duzo bardziej "elastyczne", pozniej mozna z nim zrobic co tylko nam sie podoba a i z edycja nie ma problemu

zgranie bezposrednio do mpeg raczej skazuje juz nas na jeden format, bo bez sensu pozniej to rekompresowac,
tym bardziej ze ze wzgledu na specyfike formatu jakakolwiek edycja w mpeg wymagala ponownego przeliczenia calosci, chyba edius tylko potrafi to edytowac bezproblemowo nie przeliczajac ponownie, tych ostatnich zdan nie jestem pewien, jak pisalem nigdy z tego nie korzystam :)

czwartek, 13 stycznia 2005, 17:25
Stały bywalec
Stały bywalec

Bezpośrednie zrzucanie do mpega zazwyczaj wiąże sie z utratą jakości,do tego dochodzą problemy z edycją. Jeśli nie ma sie bardzo szybkiego kompa albo wspomagania hardware'owego to kodowanie z avi DV do mpga trwa dłużej niż realtime ( czas rzeczywisty) - stąd wniosek, że lepiej pozostawic kodowanie odpowiednim encoderom, chyba, że zależy nam na czasie, a nie na jakości.
A co do edycji mpgów - są takie programy, które rekompresuja tylko zmienione klatki ( np. TMPGEnc MPEG Editor), ale oferuja tylko ograniczoną ilość funkcji montażowych.

Pozdrawiam myślących

Janusz B.

poniedziałek, 24 stycznia 2005, 01:57
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]