Teraz jest piątek, 23 sierpnia 2019, 09:38

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Zniekształcony obraz 
Autor Wiadomość
Moderator
Moderator

kozi, sorry, ale albo nie potrafisz się wyrazić, albo poruszasz się po temacie oznakowanymi drogami, jednak bocznych uliczek poprostu nie znasz.
Cytuj:
PawelZof napisał(a):
Wyeksportowałem linie czasową z AP 6.5 powstał plik filmowy i wszystko było by ok, gdyby nie zniekształcenia obrazu przy kazdym ruchu kamery. Pojawiają sie takie poziome paski. Na kompie wygląda to źle a na TV fatalnie

orange napisał(a):
Mogl podac wiecej wyjasnien. A nie poziome linie przy ruchu kamery.

orange napisał(a):
Twoje pytanie bylo w moim odczuciu nieprzemyslane. Nawet nieopisales problemu. NIe napisales jaki masz material zrodlowy, jak go eksportujesz, wybacz. Ale moza zassac divxa, wrzucic na timelina do AP6.5 i wyeksportowac jako mpeg. Skad mam/mamy wiedziec co Ty robisz?

kozi napisał(a):
Co do informacji jakie podał kolega to ja uważam, że są wystarczające do udzielenia mu odpowiednich wskazówek.

no właśnie chodzi o to, że może być BARDZO wiele powodów i przyczyn. to jak z chorobą. uważasz, że wystarczy jak powiesz, że masz kaszel?

Cytuj:
kozi napisał(a):
kolega wie już co to przeplot i nie powinien go widzieć na TV. Skoro go widzi to ma problem i trzeba mu dać wskazówki

orange napisał(a):
A ja zapewniam, ze sa takie konwersje mozliwe, na ktorych przeplot pokazuje swoje pazury dopiero na TV

kozi napisał(a):
jak byś uważnie czytał to ja napisałem, że nie powinien być widoczny na TV.

wnerwia mnie takie opisywanie tematu przeplotu. po pierwsze przeplot jest określeniem w dziedzinie czasu, a w dziedzinie przestrzeni objawia się "paskami" tylko w momencie przedstawianiu obu pól (field) w formie jednej klatki (frame). jeśli oglądasz telewizor, to ZAWSZE widzisz przeplot!!! więc proszę, aby powyższymi opisami (niech będzie, że potocznymi) nie wprowadzać w błąd kolegów próbujących coś z tego zrozumieć. stąd idiotyczne pytania jak na dvd usunąć przeplot!. jeżeli obraz na tv jest prawidłowy, to przeplot jest prawidłowy, jeśli obraz na telewizorze jest nieprawidłowy to być może (ale nie koniecznie) kolejność pól jest zła.
Cytuj:
kozi napisał(a):
Trzeba również być śwaidomym tego czy przechwytujemy obraz ze źródła analogowego czy cyfrowego

orange napisał(a):
z sonki FX podobno mozna HDV zrzucic jak z napedu wymiennego - znaczy przekopiowac. Tak slyszalem, a jesli to true to mamy juz trzeci sposob

kozi napisał(a):
Jakoś nie widzę trzeciego źródła bo to ciągle źródło cyfrowe. Z karty DVB też można zrzucić video na dysk, ale to też źródło ciągle cyfrowe...itp. itd.

podział źródeł na analogowe i cyfrowe nie jest akurat podziałem, który jest istotny z punktu widzenia cyfrowej obróbki video... przykłady z hdv i dvb to akurat dobry podział na rodzaj źródeł, wiesz? chociażby ze względu na brak przeplotu w hdv lub "dziwne" par w dvb...

no, to tyle.

pozdrawiam

PS. nie chcę wojować, chyba, że z chaosem informacyjnym...

środa, 28 września 2005, 19:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Tylko mała uwaga:
- w ani jednym zdaniu nie opisywałem zjawiska przeplotu;
- jeśli wszystko jest OK to na TV to nie widać przeplotu, ponieważ podczas oglądania telewizji oko ludzkie nie rejestruje operacji przeplotu." Telewizor odświeża półobrazy każdy z osobna. Najperw odświeżane są nieparzyste linie i 1/50-tą sekundy później odświeżane są parzyste linie, dlatego ten sposób wyświetlania nazywa się WYŚWIETLANIEM Z PRZEPLOTEM. A nowoczene telewizory mają jeszcze wieksze częstotlowiści odświeżania obrazu.
Teraz zacytuję za kolegą, który podpisał się jako Student z divx.howto.pl:
"...każdy półobraz jest odświeżany osobno co z kolei rodzi pytanie: który powinien być odświeżony pierwszy?
Półobrazy główne są odpowiedzią na to pytanie. Ponieważ kolejne ramki przedstawiają następne fazy ruchu jest tylko jedna właściwa kolejność do wyświetlania ich. Jeśli kolejność odwrócimy obraz będzie się szybciej przełączał pomiędzy pokazywaniem w przód i w tył, doprowadzając do "szarpania" filmu. Ramki główne pozwalają sprawdzić czy linie nieparzystego półobrazu mają być pokazane przed liniami parzystego półobrazu. Na przykład: Jeśli ramką główną będą linie nieparzyste oznacza to, że będą one wyświetlone przed parzystymi.
W zasadzie nie ma jednoznacznej metody oznaczania półobrazów głównych. Każda karta lub źródło określa w sobie właściwy sposób półobrazy główne. Jedynym sposobem wykrycia poprawności oznaczenia półobrazów głównych jest odtworzenie fragmentu wideo na telewizorze.
Jeśli film się rwie, trzeba spróbować zmienić półobrazy główne, można też spróbować je wykryć używając AVISYNTH. (Dla materiału DV zazwyczaj głównymi są parzyste)... Półobrazy w przechwyconym materiale są zamienione lub w złej kolejności: jest to spowodowane faktem, że twoja karta przechwytująca ułożyła półobrazy w złej kolejności. To się zdarza jeśli karta rozpoczęła przechwytywanie w złej kolejności lub nie układała ramek w odpowiedniej kolejności w pamięci. Na szczęście zazwyczaj można pozbyć się tego błędu i przywrócić poprawną kolejność za pomocą filtru VirtualDub "field swap". W niektórych przypadkach wymagane będzie zastosowanie zaawansowanego przetwarzania za pomocą wtyczki "Smart Deinterlacer" w VirtualDub. Proces jest zupełnie nieszkodliwy dla materiału (nie ma utraty jakości)."
.
- powyższe cytaty wynikają z mojego lenistwa - myslę, że autor się nie obrazi;
- w pytaniu kolegi nie było mowy o usuwaniu przeplotu, bo w zasadzie nie znał on takiego pojęcia jak przeplot;
- dalej twierdzę, że podane przez pytającego objawy są wystarczające dla udzielenia wskazówek;

- "nie potrafisz się wyrazić, albo poruszasz się po temacie oznakowanymi drogami, jednak bocznych uliczek poprostu nie znasz" - zupełnie nie wiem co chciałeś przez to powiedzieć - jakie oznakowne drogi, jakie boczne uliczki - starałem się bez wnikania w szczegóły nakierować kolegę mam nadzieję we właściwym kierunku.

I kończąc, bardzo proszę pociągnij temat dalej i wytłumacz jakie jeszcze mogą być powody problemów kolegi zakładającego temat. Jeżeli potrzebujesz dodatkowych informacji to zapytaj o nie. Ja chętnie poczytam i nauczę się czegoś nowego.
Pozdrawiam

środa, 28 września 2005, 21:30
Nowy
Nowy

Post Wiec jak sie tego pozbyc?
Witajcie! Nadal mam ten problem i pilnie potrzebuje pomocy. Zrobiłem juz kilka filmów w AP6.5, ale takiego problemu nie miałem. Jednak pierszy przechwytywałem film z kamery tym programem przez karte DV (IEEE1394) Nie znam fachowego okreslenia tego co sie dzieje, opisałem tak jak to widze. Poziome pasy na ekranie kompa i TV. Nie wiem jakich mam udzielic informacji zebyscie mi mogli pomóc. Moge ew. wysłac kawałek filmu na maila zebyscie mogli zobaczyc w czym problem. Podaje moje GG 1199689, moze ktos mi pomoze. Czekam! Dzięki!

środa, 5 października 2005, 21:47
Nowy
Nowy

środa, 5 października 2005, 21:49
Moderator
Moderator

na pewno masz ustawiony wszędzie PAL? lower field first?

środa, 5 października 2005, 22:00
Nowy
Nowy

Tak, mam tak ustawione PAL i Lower Field First

piątek, 7 października 2005, 13:58
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2