Teraz jest czwartek, 20 czerwca 2019, 13:23

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 16:9 na płycie DVD 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post 16:9 na płycie DVD
Interesuje mnie taki temat.
Kamery mini DV format 16:9 realizuja na 2 sposoby:
1) wrzucają paski na górze i dole nie robiąc nic poza tym...
2) ograniczają od dołu i góry pole obrazu a nastepnie ten zmniejszony w pionie
obraz rozciącają do formatu 4:3 a obraz sciskany jest w TV(nazywa sie to chyba
PAL PLUS)

Otóż moje spostrzeżenia są takie, że ten drugi sposób daje lepszą ostrośc obrazu.
I tu pojawiają się pytania:
-Czy kompresując w Procoderze (czy innym encoderze) ustawiać plik wejściowy/wyjściowy 16:9/16:9 czy też 4:3/4:3 ???
Ustawiając 16:9/16:9 (moze też być 4:3/16:9) ściskamy obraz w procesie
kompresji... a wiec na nosniku (płyta) mamy już obraz scisniety - daje to
ostrość podobną do sposobu 1) (z paskami) ....
-czy też ustawić 4:3/4:3 i zapisać film tak jak go zapisuje kamera a obraz sciskać w telewizorze? - fizycznie to kamera zapisuje 4:3!
Problemem w tym drugim sposobie jest to jak to zrobić by DVD wyczuł, że film należy ścisnąć?
-Jak nagrywane są "fabryczne płyty" ???

Pozdrawiam

poniedziałek, 6 lutego 2006, 12:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pozdr

środa, 8 lutego 2006, 15:42
Nowy
Nowy

Post re
witam.
Nie mam wielkich doświadczen z kamerami ale od niedawna mam sony dcr hc90 i nagrywam w formacie 16:9. potem zrzucam ten materiał na pinnacle studio 9, i przy zrzucaniu materialu program sam zapisuje mi go w takim formacie, okienko z obrazem automatycznie sie poszerza. Dodam ze nie mam potem problemów z plytką po nagraniu na dvd oglądając go w telewizorku -panorama też wskakuje mi automatycznie wide a obraz nie jest ani ściśniety ani nie ma pasków u gory i na dole jak twierdzisz bo najnowsze kamery sony mają tzw real 16:9 i widac róznice w obrazie miedzy 4:3 a 16:9. Więc nie wiem z czym masz problem,.
Pozdrawiam

środa, 8 lutego 2006, 15:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: re
kasik napisał(a):
witam.
Nie mam wielkich doświadczen z kamerami ale od niedawna mam sony dcr hc90 i nagrywam w formacie 16:9. potem zrzucam ten materiał na pinnacle studio 9, i przy zrzucaniu materialu program sam zapisuje mi go w takim formacie, okienko z obrazem automatycznie sie poszerza. Dodam ze nie mam potem problemów z plytką po nagraniu na dvd oglądając go w telewizorku -panorama też wskakuje mi automatycznie wide a obraz nie jest ani ściśniety ani nie ma pasków u gory i na dole jak twierdzisz bo najnowsze kamery sony mają tzw real 16:9 i widac róznice w obrazie miedzy 4:3 a 16:9. Więc nie wiem z czym masz problem,.
Pozdrawiam

Witay!

Przecież opisałem... siedzę i myślę co napisać wiecej.....
U mnie też widać różnice :-)
Z mojej kameki wychodzi 16:9 takie rozciągniete.... program kopresujący moze scisnać do prawidłowego formatu panoramicznego i TV wyswietla tak jak jest .... inny sposób kompresować tak jak jest i wyswietlać tak samo jakby kamerkę podłaczyć bezposrednio sciskając obraz juz w TV (DVD też moze sciskać - wybiera się opcje "TV 16:9"
No wiec fizycnie na płycie mamy 16:9 rozciagniete do postaci 4:3 i ściskamy już w TV lub DVD playerze....

Pozdr

środa, 8 lutego 2006, 16:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ciekawy problem! Widze, ze coraz wiecej uzytkownikow dostrzega zalety tego formatu. Mi rownie sie bardzo podobaja te proporcje, niestety moja kamerka Canon Optura 20 posiada te druga opcje formatu 16/9, czyli rozciagniecie obrazu wczesniej zmniejszonego w rozdzielczosci pionowej :/ Nie jest to dobre rozwiazanie, poniewaz utrudnia kadrowanie, nienaturalnie rozciagniety obraz w wizjerze to niezbt fajna sprawa. Sony rozwiazal to bardzo dobrze, jeszcze w starszych modelach dodajac kaszety i wyswietlajac w wizjerze obraz wlasnie o tych proporcjach. Jaki masz sprzet Lutek? Pozdrawiam!

środa, 8 lutego 2006, 18:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Ciekawy problem! Widze, ze coraz wiecej uzytkownikow dostrzega zalety tego formatu. Mi rownie sie bardzo podobaja te proporcje, niestety moja kamerka Canon Optura 20 posiada te druga opcje formatu 16/9, czyli rozciagniecie obrazu wczesniej zmniejszonego w rozdzielczosci pionowej :/ Nie jest to dobre rozwiazanie, poniewaz utrudnia kadrowanie, nienaturalnie rozciagniety obraz w wizjerze to niezbt fajna sprawa. Sony rozwiazal to bardzo dobrze, jeszcze w starszych modelach dodajac kaszety i wyswietlajac w wizjerze obraz wlasnie o tych proporcjach. Jaki masz sprzet Lutek? Pozdrawiam!

Przecież ta 2 opcja lest lepsza.... bo daje lepsza jakośc.... moja dewagacja dotyczy sposoby zaimplementowania tego formatu na płycie dvd...

Pozdr

środa, 8 lutego 2006, 23:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

heheh Tak, tak zrozumialem:) Tylko chcialem zwrocic tez uwage na problem kadrowania w przypadku uzywania takich ustawien. A co do Twoich dewagacji, to chetnie dowiem sie jak przygotowac taka plytke DVD z materialem 4/3 sciskanym dopiero podczas projekcji na TV :) Poczekajmy na glos doswiadczonych...

środa, 8 lutego 2006, 23:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
heheh Tak, tak zrozumialem:) Tylko chcialem zwrocic tez uwage na problem kadrowania w przypadku uzywania takich ustawien. A co do Twoich dewagacji, to chetnie dowiem sie jak przygotowac taka plytke DVD z materialem 4/3 sciskanym dopiero podczas projekcji na TV :) Poczekajmy na glos doswiadczonych...

Ja też... mozna ustawić w dvd lub tv ale chciałbym by stawało sie to automatycznie by np wkładając płyte do dvd w takim formacie dvd ściskal automatycznie tak aby było to poprawnie wyswietlane na tv 4:3 !
Co do kadrowania to moja poprzednia kamera sony (tfu) ściskała też przy wyświetlaniu na ekraniku... ta teraz NV-GS400 nagrywa ale nagrywając na ekraniku widzimy rozciągniete....

Pozdrav

środa, 8 lutego 2006, 23:27
Moderator
Moderator

Post Re: 16:9 na płycie DVD
Lutek napisał(a):
Interesuje mnie taki temat.
Kamery mini DV format 16:9 realizuja na 2 sposoby:
1) wrzucają paski na górze i dole nie robiąc nic poza tym...
2) ograniczają od dołu i góry pole obrazu a nastepnie ten zmniejszony w pionie
obraz rozciącają do formatu 4:3 a obraz sciskany jest w TV(nazywa sie to chyba
PAL PLUS)

Otóż moje spostrzeżenia są takie, że ten drugi sposób daje lepszą ostrośc obrazu.
I tu pojawiają się pytania:
-Czy kompresując w Procoderze (czy innym encoderze) ustawiać plik wejściowy/wyjściowy 16:9/16:9 czy też 4:3/4:3 ???
Ustawiając 16:9/16:9 (moze też być 4:3/16:9) ściskamy obraz w procesie
kompresji... a wiec na nosniku (płyta) mamy już obraz scisniety - daje to
ostrość podobną do sposobu 1) (z paskami) ....
-czy też ustawić 4:3/4:3 i zapisać film tak jak go zapisuje kamera a obraz sciskać w telewizorze? - fizycznie to kamera zapisuje 4:3!
Problemem w tym drugim sposobie jest to jak to zrobić by DVD wyczuł, że film należy ścisnąć?
-Jak nagrywane są "fabryczne płyty" ???

troche namotałeś... po pierwsze, jeśli piszesz o gs400 to nie "ograniczają od dołu i góry pole obrazu a nastepnie ten zmniejszony w pionie obraz rozciącają do formatu 4:3 a obraz sciskany jest w TV(nazywa sie to chyba PAL PLUS)", tylko obraz sczytywany z paneli ccd w formacie 16x9 ściskany jest w poziomie do 720 px. nie jest to pal plus. był to wynalazek, który chyba się nie przyjął a polegał na przesyłaniu sygnału widescreen w taki sposób, aby zwykłe telewizory odbierały obraz w formie z kaszetami a dzięki pewnym zabiegom przystosowane do pal plus telewizory rekonstruowały brakujące linie aby otrzymać pełną wysokość obrazu w pionie.
jeśli na płycie zapisany jest materiał w formacie 16x9, to dvd powinno automatycznie przestawić sposób odtwarzania w zależności od posiadanego tv.
przy kompresji, aby nie naruszyć materiału zaznaczaj poprostu prawidłowy format wejściowy i wyjściowy. czyli jeśli masz materiał 16x9 to wszędzie tak zaznaczasz. nie znam procodera, ale stawiałbym na to pierwsze (16:9/16:9).
czym robisz dvd?

czwartek, 9 lutego 2006, 13:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: 16:9 na płycie DVD
GrassHoppeR napisał(a):
troche namotałeś... po pierwsze, jeśli piszesz o gs400 to nie "ograniczają od dołu i góry pole obrazu a nastepnie ten zmniejszony w pionie obraz rozciącają do formatu 4:3 a obraz sciskany jest w TV(nazywa sie to chyba PAL PLUS)", tylko obraz sczytywany z paneli ccd w formacie 16x9 ściskany jest w poziomie do 720 px. nie jest to pal plus. był to wynalazek, który chyba się nie przyjął a polegał na przesyłaniu sygnału widescreen w taki sposób, aby zwykłe telewizory odbierały obraz w formie z kaszetami a dzięki pewnym zabiegom przystosowane do pal plus telewizory rekonstruowały brakujące linie aby otrzymać pełną wysokość obrazu w pionie.
jeśli na płycie zapisany jest materiał w formacie 16x9, to dvd powinno automatycznie przestawić sposób odtwarzania w zależności od posiadanego tv.
przy kompresji, aby nie naruszyć materiału zaznaczaj poprostu prawidłowy format wejściowy i wyjściowy. czyli jeśli masz materiał 16x9 to wszędzie tak zaznaczasz. nie znam procodera, ale stawiałbym na to pierwsze (16:9/16:9).
czym robisz dvd?

Wytłumacz mi zatem jak to jest, że na monitorze kamery widzć rozciągniete.... co wiecej... w Telewizorze też tak widać (odtwarzajac z kamery bezpośrednio) i mozna to obejrzeć nprmalie dopiero wtedy gdy wejde do menu telewizora i wybiore format 16:9... obraz jest wtedy "sciskany" w osi pionowej sprawiając że obraz ma właściwe proporcje ???
Niektóre stacje TV tak nadają... o ile mnie pamięc nie myli to SAT3 niektóre filmy tak nadaje....

Pozdrawiam

czwartek, 9 lutego 2006, 14:05
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Takie kamery jak F1 i Z1 Sonego maja 3 mozliwosci wyswietlania obrazu panoramicznego nagranego tylko w HDV. 1. Jest naturalny 16/9, 2. Jest z paskami na gorze i dole, 3. scisniety, czyli obciete boki, zeby obraz mogl byc prawidlowo odtwarzany na tv bez mozliwosci ustawien parametrow obrazu. W kazdej innej opcji, czyli zapisie w DV czy DVCam, nie masz mozliwosci zgrania obrazu z paskami na gorze i dole. Te widziane przez ciebie obrazy w Tv 3sat, mozesz spotkac w stacjach muzycznych. Duzo teledyskow robionych jest takim sprzetem i sporo reklam, rowniez w telewizjach polskich spotkac mozna wiele. Mysle, ze o to chodzilo.

Nawiążemy współprace z kamerzystami z regionu, kontakt itv24@itv24.com.pl

czwartek, 9 lutego 2006, 14:23
Moderator
Moderator

Lutek, wszystko zależy od ustawienia urządzeń. skąd kamera ma wiedzieć jaki masz tv? z resztą co to ją obchodzi. z drugiej strony jeśli lcd jest 4x3 to bez korekcji wyświetli obraz rozciągnięty. na pewno nie ma? (letterbox).

kolego Lutek. puść pan wodze wyobraźni a zrozumiesz temat. zasada jest prosta. "skąd urządzenie czerpie wiedzę o proporcjach obrazu?", "co trzeba zrobić, aby jeden sposób wyświetlania zamienić na inny?". reszta to już sposoby i sposobiki na rozwiązanie tych problemów.

obraz 16x9 w tv 16X9 nie jest ściskany w pionie. w pionie jest pełna rozdzielczość a obraz w poziomie wypełnia całą przestrzeń w poziomie. można powiedzieć, że jest rozciągany. to przy odtwarzaniu materiału 16x9 w tv 4x3 DODAWANE są kaszety u góry i na dole a obraz jest ściskany w pionie. w poziomie sytuacja jest taka sama - obraz wypełnia całą przestrzeń.

pozdro

czwartek, 9 lutego 2006, 14:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
kolego Lutek. puść pan wodze wyobraźni a zrozumiesz temat. zasada jest prosta. "skąd urządzenie czerpie wiedzę o proporcjach obrazu?", "co trzeba zrobić, aby jeden sposób wyświetlania zamienić na inny?". reszta to już sposoby i sposobiki na rozwiązanie tych problemów.

Jasne, że urządzenie cyfrowe mo że wiedzieć poprzez atrybuty pliku natomiast TV gdzie sygnał idzie np AV wiedziec tego nie moze i dlatego opcja wyboru proporcji obrazu w Menu. Ale DVD może wiedzieć bo bo na płycie są zapisywane informacje o formacie obrazu. Kamera cyfrowa też może wiedzieć ponieważ przy zapisie miniDV zapisywane też jest wiele innych atrybutów np. kody czasowe, data, przysłona, czas ale i format obrazu...

GrassHoppeR napisał(a):
obraz 16x9 w tv 16X9 nie jest ściskany w pionie. w pionie jest pełna rozdzielczość a obraz w poziomie wypełnia całą przestrzeń w poziomie. można powiedzieć, że jest rozciągany. to przy odtwarzaniu materiału 16x9 w tv 4x3 DODAWANE są kaszety u góry i na dole a obraz jest ściskany w pionie. w poziomie sytuacja jest taka sama - obraz wypełnia całą przestrzeń.
pozdro

Sądzę, że to nie jest zupełnie tak .... bo jak się nie przestawi na 16:9 to obraz jet jajowaty i myślę, że realizowane to jest poprzez zmianę w odchylaniu pionowym (V) (ściśniecie) i żadne pasy nie są dodawane a te czarne pole poniżej i powyżej jest wynikiem niewyświetlania przez kineskop tego co jest poza sygnałem .
Komputer też żywy DV Avi ściągniety z kamery odtwarza w PoweDVD jako rozciągniety i to niezależnie od tego czy zaznaczy się Keep Aspect Ratio czy nie- a to sugeruje, że obraz jest zapisywany jako 4:3 by byc potem ścisnietym podczas odtwarzania do 16:9 ...
Pozdrawiam

czwartek, 9 lutego 2006, 14:55
Moderator
Moderator

ty coś za bardzo kombinujesz, próbujesz sobie dopisać jakąś treść nie wiem po co. oczywiście telewizory są różne i obraz 4x3 pokazywany jest w mniej lub bardziej udany sposób, np. przez beczkę (im dalej od środka ekranu tym coraz bardziej rozciągnięty w poziomie obraz), przez lekkie obcięcie dołu i góry i delikatne rozciągnięcie, dodanie pasów po bokach itd.. ostatecznie można pokazać pełny ekran jak komuś płaskie pyski nie przeszkadzają. cały bajer polega na tym, że cały sposób wyświetlania może zależeć tylko od odtwarzacza dvd. jeśli płyta ma prawidłowo zapisane atrybuty problem nie istnieje. obraz z takiej płyty jest poprostu na tv 16x9 wyświetlany na całym ekranie.
nie wiem na ile ci to pomoże, ale wrzuć kawałek voba z filmem 16:9 do virtual dub mod i zobacz jak wygląda klatka. tak samo jak z kamery a nawet jeszcze ma dołożone kaszety.
a kamera, cóż, jeśli nie ma funkcji wyświetlania z odpowiednimi proporcjami na tv to nie ma, w sumie nie widzę sensu jej stosowania... no może oprócz bezpośredniego podglądu na tv 4x3 materiału kręconego w 16x9.

pozdro

czwartek, 9 lutego 2006, 15:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
ty coś za bardzo kombinujesz, próbujesz sobie dopisać jakąś treść nie wiem po co. oczywiście telewizory są różne i obraz 4x3 pokazywany jest w mniej lub bardziej udany sposób, np. przez beczkę (im dalej od środka ekranu tym coraz bardziej rozciągnięty w poziomie obraz), przez lekkie obcięcie dołu i góry i delikatne rozciągnięcie, dodanie pasów po bokach itd.. ostatecznie można pokazać pełny ekran jak komuś płaskie pyski nie przeszkadzają. cały bajer polega na tym, że cały sposób wyświetlania może zależeć tylko od odtwarzacza dvd. jeśli płyta ma prawidłowo zapisane atrybuty problem nie istnieje. obraz z takiej płyty jest poprostu na tv 16x9 wyświetlany na całym ekranie.
nie wiem na ile ci to pomoże, ale wrzuć kawałek voba z filmem 16:9 do virtual dub mod i zobacz jak wygląda klatka. tak samo jak z kamery a nawet jeszcze ma dołożone kaszety.
a kamera, cóż, jeśli nie ma funkcji wyświetlania z odpowiednimi proporcjami na tv to nie ma, w sumie nie widzę sensu jej stosowania... no może oprócz bezpośredniego podglądu na tv 4x3 materiału kręconego w 16x9.

pozdro

Nie obraź się bo nie mam złych inetncji ale dziwne rzeczy piszesz.... i nie dotyczą tego o co mi chodzi :-(
Moze pogadamy by phone?

Pozdrawiam

czwartek, 9 lutego 2006, 15:33
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona