Teraz jest czwartek, 27 czerwca 2019, 10:29

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Przeplot po raz n-ty 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Przeplot po raz n-ty
Witam !

Jak to jest z tym przeplotem???
W drodze filmu z kamery na płytę DVD jest tyle możliwości zmiany ustawień dot. przeplotu że szczerze mówiąc juz sie w tym pogubiłem mimo ze nie jestem początkujący w tym temacie.

Zgrywam film z kamery JVC cyfrowej obrabiam w premiere eksportuje do pliku DV i kompresuje procoderem. Co gdzie i jak powinienem ustawić (tylko jeżeli chodzi o przeplot) czy ktoś mi może pomóc?? Byłbym bardzo wdzięczny :D

poniedziałek, 6 lutego 2006, 13:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wg mojej wiedzy dolne pole ( Bottom field - field B) ma być pierwsze.

poniedziałek, 6 lutego 2006, 21:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wg mojej wiedzy dolne pole ( Bottom field - field B) ma być pierwsze.

wlaśnie gdzies czytalem ze zależy jaka kamera ze niektóre mają bottom field pierwszy a niektóre wlaśnie top/upper field pierwszy no i sie zastanawaiam. Wiem też ze np przy zgrywaniu z analoga kartą TV też jest inaczej. Z tym przeplotem to chyba naprawde nie jest taka prosta sprawa :roll:

wtorek, 7 lutego 2006, 12:44
Stały bywalec
Stały bywalec

Ano właśnie. Ten wątek pojawia(ł) się na forum bardzo często, w sposób bardziej lub (na ogół) mniej kompleksowy. Może warto pokusić się o syntezę. Zachęcam bardziej doświadczonych kolegów do wypowiedzi traktujacych temat całościowo lub podania stosownych linków .
cactus-corp napisał(a):
zależy jaka kamera ze niektóre mają bottom field pierwszy a niektóre wlaśnie top/upper field pierwszy no i sie zastanawaiam. Wiem też ze np przy zgrywaniu z analoga kartą TV też jest inaczej.

Wg. mojej wiedzy większość urządzeń kodujących analogowy wejściowy sygnał video realizuje to w trybie BFF (bottom field first). Większość, to nie znaczy wszystkie. Dla uzyskania poprawnego wyjściowego strumienia video zawierajacego przeplot (dla TV), należy we wszystkich dokonywanych "po drodze" operacjach zachować zastany pierwotnie tryb - BFF lub TFF (top). Tyle prostej teorii. Zdarzają się jednak sytuacje bardziej skomplikowane. W przypadku np. dokonywania konwersji materiału NTSC do systemu PAL, (co wiąże sie ze zmianą 30 fps na 25 fps) niedoskonałe algorytmy konwersji powodują powstanie efektu stroboskopu w dynamicznych ujęciach. Na tzw "oko" obraz tego efektu jest łudząco podobny do obrazu wady przeplotu i może prowadzić do długich i bezskutecznych poszukiwań przyczyn. Rozwinięcie tematu (i recepta od paviko) tu:
http://forum.swiatobrazu.pl/dv/viewtopi ... highlight=
cactus-corp wspomniał także o problemach, jakie w tym zakresie generuje karta TV (w moim przypadku WinFast TV 2000 XP). Potwierdzam, a ponieważ jest to problem, z którym aktualnie się borykam, proszę kolegów o podpowiedzi dotyczące możliwych przyczyn i skutecznych sposobów postępowania. Pomimo zidentyfikowania BFF jako tryb wejściowy i postępowania zgodnie z przedstawioną powyżej teorią, końcowy efekt obróbki strumienia video obarczowy jest wadą, która wygląda na wadę przeplotu.

wtorek, 7 lutego 2006, 14:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeżeli chodzi o zgrywanie przez kartę TV to z mojego doświadczenia wiem ze pomaga np zamiana bottom field na top field "gdzieś po drodze" czyli np przy kompresji do DVD mi kilka razy to pomogło. Czekam na rozwinięcie dyskusji jest to bardzo interesujący temat...

wtorek, 7 lutego 2006, 15:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Oj rozwinięcia dyskusji chyba nie bedzie :?

środa, 8 lutego 2006, 21:43
Moderator
Moderator

jeśli coś jest z materiałem nie tak (np. u mnie przy zrzuceniu z bt878) to czasem zamiast zamiany kolejności pól trzeba zrobić przesunięcie pól.

pozdro

środa, 8 lutego 2006, 23:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jeśli coś jest z materiałem nie tak (np. u mnie przy zrzuceniu z bt878) to czasem zamiast zamiany kolejności pól trzeba zrobić przesunięcie pól.

pozdro

przesunięcie pój co to oznacza jak to zrobić??

czwartek, 9 lutego 2006, 00:30
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

GrassHoppeR napisał(a):

pozdro

przesunięcie pój co to oznacza jak to zrobić??

To chyba chodzi o to że tworzymy nową klatkę biorąc jej dwa pola (półobrazy) z dwóch sąsiednich klatek - top z jednej a bottom z drugiej albo na odwrót :lol:.

czwartek, 9 lutego 2006, 04:49
Stały bywalec
Stały bywalec

GrassHoppeR dorzuć coś jeszcze, bo szukajka jest głucha na ciągi "przesunięcie pól", "przesuniecie pol" itp. (chyba coś nie tak, bo nie znajduje nawet Twojego postu), a googlarka wypluwa coś o tryktraku i chińczyku... Może choć jaki link ?
Ps. Poszukuję b.malutkiej pensetki, którą się da wyskubać z filmu poszczególne półobrazy jak podał leszek1979, bo moja łapie całe klatki, niekiedy tylko Top, a o Bottom nie ma co marzyć - jest pewno za duża !

pozdrawiam

czwartek, 9 lutego 2006, 15:43
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Chyba znalazłem filtr do przesunięcia pól:
http://neuron2.net/reverse/reverse.html

niedziela, 12 lutego 2006, 16:20
Moderator
Moderator

Chyba znalazłem filtr do przesunięcia pól:
http://neuron2.net/reverse/reverse.html

jakoś umknął mi ten wątek... (pewnie przez ten fatalny jego temat ;))
tak chodziło mi dokładnie o to.
pozdrawiam.

niedziela, 12 lutego 2006, 17:06
Stały bywalec
Stały bywalec

Dziękuję, popróbuję i opiszę efekty.
Pozdrawiam

[ Dodano: Pon Lut 20, 2006 11:04 am ]
Problem rozwiązany (w moim przypadku).
Kilka postów wcześniej napisałem: Pomimo zidentyfikowania BFF na wejściu ...
Powyższe okazało sie błędne. Zaufałem mianowicie opcji detekcji kolejności pól z programów Ulead Video Studio i Ulead Movie Factory, które nie poradziły sobie w przypadku sygnału pochodzącego z karty telewizyjnej. Po wymuszeniu na wejściu TFF i poprowadzeniu całego procesu w tym trybie (zgodnie z w/w teorią) wszystko zagrało.
P.s.
1. w/w filtr też działa
2. Jestem pozytywnie zaskoczony uzyskaną jakościa materiału, który przy oglądzie na TV nie ustępuje wsadowi.
Pozdrawiam

czwartek, 16 lutego 2006, 00:43
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]