Teraz jest niedziela, 16 czerwca 2019, 07:27

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Kilka ważnych pytań 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kilka ważnych pytań
Zgrałem filmy z kamery (Pan NV-GS37) na dysk twardy programem z dolączonej płyty (SweetMovieLife) przy pomocy kabla fw. Zgrane filmy duża zajmują (15 minut - 3gb) i mają słaba jakość, na całym ekranie są niezbyt wyraźne. Moje pytania są następujące:
1. Czym zmniejszyc rozmiar filmu, tak aby mieścił się na płyte dvd
2. Jakiego programu uzyć do poprawienia jakości i wyostrzenia obrazu
3. Jaki program jest najlepszy do obróbki filmów(chodzi mi o dodanie efektóe, filtrów, podkładu muzycznego itd.)
Licze na konkretne odpowiedzi, jestem zupełnie zielony w tym temacie bo nie dawno kupiłem kamere i dopiero zaczynam sie bawić. Bardzo bym prosił kogoś kumatego aby w miare możliwości wyjaśnił mi wszystko krok po kroku. Z góry dziękuję za pomoc. Maciek

piątek, 11 sierpnia 2006, 18:45
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Qrcze, chłopie weź poczytaj trochę to forum, to się wszystkiego dowiesz. Zgrane filmy musza mieć taką długość, bo godzina filmu w DV avi zajmuje ok. 13 GB. Ta niby słaba jakość wynika z przeplotu. Programu użyj takiego, abyś skumał dobrze jak on działa. Nie ma najlepszych programów, są tylko te, które najlepiej opanujesz. Powodzenia! :mrgreen:

piątek, 11 sierpnia 2006, 23:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

1) Jeżeli zgrywasz filmy z kamerki cyfrowej powyżej wspomnianych 15minut to koniecznie dyski muszisz mieć sformatowane pod NTFS.
2) Po drugie na tąsmach używana jest kompresja DV lub miniDV i przy przeżucaniu informacji z kamery na komputer jest najlepeij jest to robić właśnie w AVI(DV). A najlepiej dlatego że posiada on najlepsża możliwą jakośc do uzyskania z kamerki ceyfrowej miniDV, oraz najlepiej nadaje się do dalszego montażu. 1h=13GB
3). W kwestii programu jest wiele jesli nie znasz angielskiego możesz spróbować Pinnacle Studio 10 (149zł) lub wersję rozbudowaną Pinnacle Studio 10+, (zaznaczamże nalezy zaktualizowac zakupioną wersję do 10.5.2) lub konkurencyjny np ULEAD VIDEO STUDIO 9
4) Komputer tez musi posiadać trochę mocy obliczeniowej procesor powyżej 2GHZ, RAM 512MB i wiecej, dyski najlepiej 2 fizyczne, i karta grafiki zgodna z sprzetową obsługą DX9 oraz 128MB (wymagania pisałem jako minimum pod Studio 10)
5) A propo przeplotu to nic nei uówaj bo tylko namieszasz w obrazie video użyj programu POWER DVD lub konkurencyjnego WIN DVD one automatycznie usówają przeplot przy oglądaniu na monitorze komputer, przeplot na TV jest niodzornym elementem obrazu telewizyjnego.
6) Jeżeli zgrasz materiał z kamerki cyfrowej i zajmiesz się edycją to przy eksporcie możesz wybrac sobie docelowy format np płyty DVD 4,7GB, VCD-700MB, SVCD-700MB wszystko zalezy jaką jakośc chcesz uzyskać najlepsza na DVD, najsłabsza na VCD. Te wspomnaine formaty czytają odtwarzacze stacjonarne bez większych problemów. Możesz tez użyć opcji tworzenia pliku i utworzyć AVI z kompresją (divix lub mpeg4 itp).
PAMIĘTAJ o JEDNYM NAJLEPSZY EFEKT UZYSKASZ MONTUJĄC MATERIĄŁ ZGRANY W AVI(DV), kompresuje SIĘ MATERIAŁ FINALNY ZMONTOWANY DO FORMATU JAKI CHESZ. CHyba że zgrywasz prosto z kamerki i bez montażu chcesz wtedy mozesz zgrywać w mpeg2 (jest to kompresja używana w DVD), ale tutaj trzeba mieć mocny procesor minimu 2,2GHz i 2 dyski fizyczne by nie gubić klatek w obrazie.

piątek, 11 sierpnia 2006, 23:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zgrane filmy duża zajmują (15 minut - 3gb) i mają słaba jakość, na całym ekranie są niezbyt wyraźne.

maciekmaciek napisał(a):
. Czym zmniejszyc rozmiar filmu, tak aby mieścił się na płyte dvd
2. Jakiego programu uzyć do poprawienia jakości i wyostrzenia obrazu
3. Jaki program jest najlepszy do obróbki filmów(chodzi mi o dodanie efektóe, filtrów, podkładu muzycznego itd.)

witam
jeżeli nagrywałeś w 'nocy' bez pomocy lampek, to dlatego obraz jest niezaciekawy lub filmowałeś z zoomem cyfrowym. Obraz nagrany w dzień i granicach zoomu optycznego twoją kamerką daje b.dobry obraz. To może być jedna z przyczyn, która przychodzi mi do głowy.

ad1.- programy do autoringu to 'robią', musisz poczytać o 'BITRATE"- nie ma innej drogi

ad2. - tylko praktyka i ćwiczenia w filmowaniu oraz montażu pomogą ci w rozwiązaniu tego problemu - nie ma gotowego rozwiązania

ad3 - nie ma najlepszego, ale jest kilka różnych np.AdobePremiere, UleadVideoStudio, SonyVegas, PowerDirector i inne (z różnymi wersjami).

każdy video-amator musi przez to przejść, nie ma innej drogi, dużo cierpliwości życzę i zadowolenia

pozdrawiam

sobota, 12 sierpnia 2006, 20:11
Moderator
Moderator

Post Re: Kilka ważnych pytań
maciekmaciek napisał(a):

W innym wątku radziłem Ulead Video Studio po polsku, więc jeszcze dodam pochwałę Lets"EDITa. Trzeba by sprawdzić czy ma go jeszcsze Beiks po 99zł, a nie tylko ja go chwalę. .
pozdrawiam

sobota, 12 sierpnia 2006, 21:01
Nowy
Nowy

dysk twardy mam podzielony na 3 partycje, na kazdje jest system plików FAT32. Czy to jakis problem? Czy zeby cokolwiek zdzialac musze zmienic system plików?
Moja konfiguracja to WinXP Athlon 2.0 Ghz(zegar 1880), 256mb ram ddr, gf4 64mb, seagate 80gb, płyta główna Gigabyte KT 400 AGP8x/FSB333. Czy to wystarcza??

niedziela, 13 sierpnia 2006, 16:24
Moderator
Moderator

Godzina filmu w DV to niecałe 13 GB, FAT32 ma ograniczenie wielkości pliku do 4 GB, więc NTFS jak najbardziej wskazany. Na etapie przechwytu dobrze jest mieć drugi twardy dysk, pusty, tylko na przechwyt. RAM jest ważny w czasie edycji - tworzenia projektu, szczególnie w Pinnacle - 1 GB wskazany. Karta graficzna, jak daje dobry obraz, to OK, tyle że znowu Pinnacle - potrzebuje minimum Radeona 9600 / GForca 6600. Procesor jest ważny na etapie kompresji do mpeg2, ale ludzie robili kiedyś na procesorach ponizej 1 GHz i żyli. Na takiej płycie jak masz, wszystko mi jeszcze niedawno chodziło stabilnie. Tak to widzę.
pozdrawiam

EDIT ...też na początek, w innym wątku napisałem o Ulead, teraz dodam jeszcze jeden link.

Ostatnio edytowano niedziela, 13 sierpnia 2006, 19:58 przez kotin, łącznie edytowano 1 raz

niedziela, 13 sierpnia 2006, 17:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

dysk twardy mam podzielony na 3 partycje, na kazdje jest system plików FAT32. Czy to jakis problem? Czy zeby cokolwiek zdzialac musze zmienic system plików?
Moja konfiguracja to WinXP Athlon 2.0 Ghz(zegar 1880), 256mb ram ddr, gf4 64mb, seagate 80gb, płyta główna Gigabyte KT 400 AGP8x/FSB333. Czy to wystarcza??

Na początek wystarczy, musisz zmienić system plików na NTFS, odrdzam Pinacla, lepiej Ulead Video Studio na początek.Jeśli dysk jest w miarę teraźniejszy również wystarczy, ale wszystko co pracuje w tle np. antywirus musi być wyłączone! Jeśli chodzi o ram to 256 pociągnie ale montując 512 komp będzie pracował luźniej.

Pozdrawiam

niedziela, 13 sierpnia 2006, 17:49
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]