Teraz jest wtorek, 18 czerwca 2019, 09:28

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Pytanie do doświadczonych montażystów 
Autor Wiadomość
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Post Pytanie do doświadczonych montażystów
Witam!
Mam spory problem i zarazem denerwujacy moje oko!!
Otoż montuje material w AP i stamtad zapisuje go do MPEG2 poprzez ProCoder-a ver.2 pozniej w Ulead DVD movie facotry robie MENU i wypalam film na DVD oczywiscie z zaznaczona opcja "Do not convert compilant MPEG files"
Problem pojawia sie w szczegolnosci w czolowce na niektorych klipach filmowych otorz obraz zaczyna "malo widocznie" migotac nieraz przez caly czas trwania kliu np 30sek do nastepnego ujecia lub przez klika sekund i sie uspakaja. Podczas filmu tego nie zauwazylem. NIe wie jak obrac to w slowa ale jest to takie migotanie z przerwami bardzo krotkimi. NIe wiem gdzie tkwi problem? kompresowalem na ustawieniach: bitrate 6000, Upper to Field Frist, CBR, AUDIO: MPEG 192kbs, stereo.
Moze to wina systemu bopracuje na nim od roku bez zadnych konserwacji ani formatow itp.
Z gory dziekoweczka za odp.

niedziela, 13 sierpnia 2006, 22:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jak dla mnie to ten nieszczęsnu przeplot.
Czołówkę napewno robisz w innym sofcie i najprawdopodobniej eksportujesz ją z odwrotnnym przeplotem.

Pozdrawiam

niedziela, 13 sierpnia 2006, 22:47
Bywalec
Bywalec

A może migoczą mocno kontrastujące elementy grafiki użytej w projekcie? Mrugają określone obszary czy cały obraz? Może zauważyłeś jakieś stałe zjawiska do których odnosi się to migotanie?
Dredas napisał(a):
Czołówkę napewno robisz w innym sofcie i najprawdopodobniej eksportujesz ją z odwrotnnym przeplotem

Przecież napisał, że montuje w AP.

I jeszcze jedno -> Standardowo materiał fimowy w DV Avi ma przeplot "lower field".
Ewentualnie może mamy ten sam problem? Przedstawiłem go tutaj i jeszcze nie otrzymałem rozwiązania, które by mi pomogło:
http://www.forumwideo.pl/viewtopic.php?t=18003

poniedziałek, 14 sierpnia 2006, 02:09
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

wszystko robie w AP zadnego innego softu do tego nie uzywam tylko do wypalenia DVD z menu uzywam ulead dvd movie factory. I raczej na przeplot mi to nie wyglada obraz zrzucony jest "lower" z chwila kompresji do MPEG2 ustawiam na "upper" porostu calosc obrazu zaczyna sie trzasc niezaleznie od tego czy sa dynamiczne ruchy kamera czy kamera stoi w miejscu. Strasznie dziwnie to wyglada :-( i dlaczego zauwazylem to tylko przy czolowce i jak wposminalem w poprzednim poscie kilka sekund lub do nastepnego ujecia cos takiego sie dzieje.

wtorek, 15 sierpnia 2006, 09:56
Stały bywalec
Stały bywalec

Spróbuj zmienić CBR na VBR (Variable Bit Rate), wówczas program lepiej dobiera kompresję do aktualnej sceny no i lepiej zarządza przestrzenią dysku (plik wynikowy *mpg jest mniejszy).
Pozdro :)

wtorek, 15 sierpnia 2006, 10:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Moze wstawiasz jakiś materiał lubzdjęcia w innej rozdzielczości niż PAL 720/576, druga sprawa to jak długi jest przewód od odtwarzacza do TV i czy jest to EURO czy RCA? Sprawdź na krótkim przewodzie 1-1,5M.

wtorek, 15 sierpnia 2006, 10:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zrób może taki eksperyment. Wyrenderuj cały projekt do nowego pliku ale w tym samym formacie (bez zmian, kompresji do mpega i bez rozdzielania Avi i Wav). Tak żebyś miał 1 wielki plik bez żadnych podziałów na sekwencje. Ten plik (może mieć duży rozmiar) poddaj dopiero kompresji na zewnątrz AP. Dalej już po otrzymaniu mpega bez zmian, tak jak dotychczas. Jeśli w AP przeplot masz na Upper Field First a w Prokoderze domyślnie będzie Lower zostaw tak i nie zmieniaj tego na Upper. [/i]

wtorek, 15 sierpnia 2006, 10:36
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

zdjec ani materialu nie wstawiam w innej rozdzialce niz 720x576 wszystko przed montazem przygotowuje ale problem w tym ze to nie na fotach wystepuje tylko bardziej na filmie sprobuje zrobic kawalek materialu i podrzucic w co watpie ale na monitorze pojaweiaja sie takie dziwne poziome linie ( cięcia) obrazu czego nie widac na TV szczerze powiedziawszy jestem w kropce i sprobuje zrobic jakis maly tescik z upper i lower wtedy sie przekonam myslealem ze ktos mial juz podobny problem ale test pokaze.

wtorek, 15 sierpnia 2006, 21:26
Nowy
Nowy

Ja w AP tradycyjnie mam LOWER , a przeliczając Procoderem 2,0 też mam LOWER i wszystko jest OK.
W jednym z postów czytałem , że ktoś montuje w AP na LOWER a przelicza do mpeg'a jako UPPER i że tak jest prawidłowo .
Jaka jest więc poprawna konfiguracja , skoro robię na moich od dwóch lat i wszystko jest OK ??
Pozdrawiam

wtorek, 15 sierpnia 2006, 22:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A może migoczą mocno kontrastujące elementy grafiki użytej w projekcie? Mrugają określone obszary czy cały obraz? Może zauważyłeś jakieś stałe zjawiska do których odnosi się to migotanie?
Dredas napisał(a):
Czołówkę napewno robisz w innym sofcie i najprawdopodobniej eksportujesz ją z odwrotnnym przeplotem

Przecież napisał, że montuje w AP.

I jeszcze jedno -> Standardowo materiał fimowy w DV Avi ma przeplot "lower field".
Ewentualnie może mamy ten sam problem? Przedstawiłem go tutaj i jeszcze nie otrzymałem rozwiązania, które by mi pomogło:
http://www.forumwideo.pl/viewtopic.php?t=18003

ja też montuje a Premiere, ale czołówki robie w After Effekt i o to mi chodziło.

Z tym przeplotem jest tak, z kamery i w trakcie montarzu LOWER, konwersja do mpeg UPPER. Softy najczęściej poprawiają za nas przeplot na UPPER.
Sam nie czaiłem tego, bo przecierz robie LOWER. Okazało się że program poprawiał za mnie.

Pozdrawiam

środa, 16 sierpnia 2006, 09:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Witam wszystkich ;)Mam ten sam problem...!Zrobilem film na Movie Maker, skompresowalem AVI do MPEG w programie CUCUSOFT. Do tego momentu jest wszystko ok. Miedzy czasie kupilem sobie (orginalny)UVS8. Wrzucilem moj film do VS8 bo chcialem dodać menu. Po zrendreowaniu obraz mi w niektórych momentach migota... co jest bardzo widoczne. Chwile pózniej jest ok... a dalej znowu migota. Czy da sie to jakoś naprawić? W temacie montażu pije jeszcze mleko... proszę o pomoc- czy coś mam żle ustawione?

środa, 16 sierpnia 2006, 09:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Do shogo23 porpostu użyj programu usuwającego przeplot na Ekranie monitora. Otwórz film np w POWER DVD, lub WIN DVD one usuwają przeplot i powinno być po kłopocie.

środa, 16 sierpnia 2006, 09:49
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

pedro79 to nie jest wina przeplotu wiem jak to wyglada na monitorze i uzywalem roznych odtwarzaczy ale, na monitorze tego nie widac wychodzi to dopiero jak ogladam na TV ze stacjonarnego DVD. Za to na monitoprze jak ogladam to przy ruchu czy to kamery czy ludzi pojawiaja sie (to nie przeplot daje glowe uciac) poziome linie jest ich tylko klika i nie rozciagaja sie na cala szerokosc filmu tylko jedna od drugiej jest w dosc znacznej odleglosci i nie sa rowna pod soba tylko porozrzucane sa w roznych miejscach obrazu i jest ich tylko kilka.
Czyzby faktycznie byla to wina ustawienia odswiezania lini?? lower lub upper ?? Jak jedni robia na lower i pisza ze jest ok inni znow robia na upper i pisza ze jest oki to co jest wkoncu ok :P

środa, 16 sierpnia 2006, 10:20
Moderator
Moderator

kolejność pól ustawiana w momencie opisywania źródła musi być taka sama (poprostu informujesz koder z czym ma do czynienia). wynik jest standartem - nic się nie ustawia, bo jest tak jak ma być. jeśli masz problemy ze swoim koderem to użyj innego. osobiście używam TMPGEnc i nie zawiódł mnie nigdy. generalnie jeśli mamy do czynienia z przeplotem to w całym łańcuchu ustawiamy tą samą (właściwą dla źródła) kolejność pól. czasem można w niektórych miejscach zmienić kolejność i niby wszystko okej, jednak nie do końca i to tylko pozory. długo by pisać. w każdym razie przestrzegajcie przy edycji właściwej kolejności i MUSI być okej. po konwersji do mpega itak otrzymacie TFF... taki jest poprostu standart...

pozdrawiam

środa, 16 sierpnia 2006, 15:05
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]