Teraz jest czwartek, 27 czerwca 2019, 00:26

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 przeplot 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post przeplot
czy jest szansa usuniecia przeplotu w skompresowanym juz materiale
filmowym?? jesli tak to jak to zrobic??
prosze o porady.

sobota, 29 marca 2003, 23:47
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: przeplot
kk napisał(a):
prosze o porady.

Oczywiście, a najprościej i najlepiej to chyba VirtualDubem. Ustawić "full processing mode" ,odpowiednie filtry i jazda.

niedziela, 30 marca 2003, 14:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
tyle tylko ze ta operacja zaproponowana przez mirka wymaga rekompresji i dodatkowej kompresji materialu co oczywiscie oznacza odpowiednia utrate jakosci.

m.

wtorek, 1 kwietnia 2003, 16:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post ???
Oczywiście usunięcie przeplotu wymaga ponownego przeliczania całego materiału! Usunięcie przeplotu to ingerencja w obraz tak jak zmiana rozdzielczości, rozjasnienie, zmiana kontrastu, nałożenie napisów i wiele innych filtrów i efektów. Cudów nie ma. No i kwestia jakości rzeczywiście odgrywa tu pewną rolę... Aczkolwik zależy od jakości źródła. Bo przy bardzo odbrym pliku wejściowym (bez szumów i widocznych bloków kompresji strata jakości nie powinna razić.

emes

środa, 2 kwietnia 2003, 12:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Usunięcie przeplotu bardzo prosta sprawa DV na DivX:
- rozdzielić klatki na dwa pola
- zapisać 50 klatek/s

Proszę o pytania to co napisałem jest w dużym skrucie

czwartek, 5 czerwca 2003, 08:06
Nowy
Nowy

To znaczy jeśli można się dowiedzieć jak to ustawić w vb?

sobota, 5 lipca 2003, 19:17
Stały bywalec
Stały bywalec

A jest szansa na usuniecie przeplotu(lub poukladanie polobrazow A i B w wlasciwym porzadku, bo chyba to jest przyczyna skokowego obrazu na dvd) z pliku mpeg2 tak zeby zrobic to w miare szybko i bez strat i pozniej nagrac go na dvd. Material byl zgrywany karta Pinnacle dv500dvd i przerabiany na mpega cinemaCraftEncoderem Trial.

niedziela, 6 lipca 2003, 11:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Potrzebny będzie program AviSynth - Zainstaluj go
Potrzebny jest filtr do VD o nazwie "Field Bob" powinien być w standartowej wersji

Otwieramy notatnik i wpisujemy formułkę:

AVISource("X.avi")
separatefields

X - oznacza nazwę pliku wideo który chcesz skompresować (Wpisać nazwę zamiast X)
Zapisujemy plik z notatnika pod rozszerzeniem (X.avs) Np. Film.avs
(Zapisujemy w tym samym katalogu co film)

Otwieramy VD - Open video file zamist pliku filmowego otwórz plik avs
Jeżeli nie wyskoczyły żadne błędy to Video - Filter - Add otwórz filtr "Field bob" i zaznaczyć:
w polu Even field - qarter scanline down
a wpolu Odd field - qarter scanline up

Otrzymasz rozdzielczość 576x288 można zmienić to filtrem "resize" ja robię 640x480

Następnie ustwienie kompresji audio i video
I to koniec zapisujemy "Save avi"
Napisz jak efekty wizualne i przeplot

poniedziałek, 7 lipca 2003, 07:19
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Usunięcie przeplotu bardzo prosta sprawa DV na DivX:
- rozdzielić klatki na dwa pola
- zapisać 50 klatek/s

Proszę o pytania to co napisałem jest w dużym skrucie

Jak w 100% usunąć przeplot?
Ten pomysł wydaje się być profesjonalny i bardzo skuteczny, ale po wykonaniu kilku prób stwierdzilem że niejest to takie proste. Ja używałem VirtualDub 1.5.2 i filtru "deinterlace" ale niewiem czy to dobry kierunek. Niewiem w jaki sposób uzyskać 50 klatek/s (domyślam sie, że jest to sposóba na zniwelowanie efektu nakładania się "dwóch obrazów na jedną klatke") jeżeli się mylę proszę mnie poprawić.
Mnie interesuje usunięcie przeplotu z pliku DV (więc przed kompresją).

środa, 9 lipca 2003, 19:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W powyższych postach jest trochę nieporozumień.

Dlatego też warto przypomnieć podstawowe zasady z tematu "PRZEPLOT' :
- Materiał filmowy do oglądania na ekranie TV musi być zawsze z przeplotem.
- Natomiast do oglądania na monitorze komp. bez przeplotu.
- DVD oraz SVCD (kodek MPEG 2) zostały opracowane do oglądania filmów na ekranie TV i zawsze powinny mieć przeplot.
Tu jest odpowiedź kol. "MrPIotr", który usilnie stara się usunąć przeplot w materiale DVD a powinien go zostawić.
- Materiały kompresowane DivX, Xvid, MPEG 4 są oglądane głównie przy pomocy PC na ekranie monitora (wyjątek to odtwarzacze Kiss i Elta) i dlatego muszą być pozbawione przeplotu.
- Gdy materiałem wyjściowym jest film DV (zawsze zawiera przeplot) to zasadą jest usuwanie przeplotu w trakcie konwersji do formatu DivX, Xvid czy MPEG 4. Wtedy można otrzymać obraz o najmniejszych stratach jakości. Wszystkie programy do konwersji i kodeki zawierają opcję "DEINTERLACE" wystarczy ją tylko uaktywnić a obraz po konwersji będzie już pozbawiony przeplotu.
- Należy pamiętać, że zawsze dynamika obrazu pozbawionego przeplotu będzie widocznie gorsza od tego samego obrazu zawierającego przeplot.
Stąd czasem na forum pytania typu "dlaczego na dynamicznym obrazie czy panoramowaniu brak płynności i widać lekki stroboskop ?"

Przed "przesiadką" na DVD sporo filmów z formatu DV kodowałem do DivX-a i sporo na ten temat czytałem ale nigdy nie trafiłem na sposób "50 kl/s" opisany przez "MIKI' i rozwinięty przez "Pinio". Może i daje pewne rezultaty ale to tak jakby jechać z Warszawy do Pragi przez Londyn.
Czy nie szkoda na to czasu, jeśli są dużo prostrze rozwiązania ?

czwartek, 10 lipca 2003, 00:09
Bywalec
Bywalec

O przeplocie można poczytać na stronie http://www.100fps.com oraz forum http://www.divx.pl. Opisana metoda 50 kl/s ma też swoje wady: wymaga mocnego komputera (traci na znaczeniu) i daje ciut nieostry obraz (najlepiej widać w scenach statycznych). Za to płynność rewelacyjna.
Rozsądnym kompromisem jest metoda usuwania przeplotu z wybranych obszarów obrazu. Służy do tego filtr "Deinterlace smart". Niestety dość powolny w działaniu. Na moim D750, z załączonym przeskalowaniem obrazu i filtrami odszumiającymi i stabilizującymi sygnał VHS, uzyskiwałem prędkość 2-3 kl/s.

czwartek, 10 lipca 2003, 08:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: przeplot
mirek2 napisał(a):
kk napisał(a):
prosze o porady.

Oczywiście, a najprościej i najlepiej to chyba VirtualDubem. Ustawić "full processing mode" ,odpowiednie filtry i jazda.

Chciałbym aby ktos rozszerzył pojęcie "odpowiednie filtry i jazda".

poniedziałek, 21 lipca 2003, 15:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
"Odpowiednie filtry i jazda" według mnie to oznacza:
- deinterlace (mode: blend)
- resize (Bicubic) 512x384

To dopiero można spokojnie kompresowac.
Daje to dobrą jakość przy niewielkim pliq. >> DivX to jakies 300KB/s

Szkoda tylko że musialem sam to tego dochodzić :(

sobota, 16 sierpnia 2003, 17:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Chyba nadal nic z tej dyskusji nie wynika jasno i wyraźnie
Dodam coś od siebie:
np materiał DV 720x576 z przplotem (interlace) aby oglądać na komputerze najprościej najpierw przyciąć do 704x576 to usunie czarne zbedne paski po 8 pixeli po bokach, następnie w VirtualDub wybrać filtr deinterlace i opcję discard field 2. Ta operacja usunie parzyste pole co spowoduje zmniejszenie rozdzielczości w pionie do 704x288 ale da doskonałą ostrość(warto czasem dodać blur kiedy widac schody na krawedziach). Następnie należy materiał przeskalować w poziomie do 384x288 co da nam prawidłowe proporcje obrazu (square pixel - 1:1)
Taki film możemy nastepnie skompresować np do mpg1
Jeśli chcemy uzyskać większą rozdzielczosć powinniśmy przeskalować 288 do 576 metodą bicubic a poziom do 768 w celu zachowania proporcji.
Materiał możemy oczywiscie przeskalowywać np do 640x480 ale pamiętajmy że podwojenie ilości lini daje najlepsze efekty ponieważ zostają dodane dodatkowe linie pomiędzy które są interpolowane z górnej i dolnej co daje lepszy efekt niż reskalowanie o liczbę z przecinkiem (np 1,2)
Zróbmy także jeden eksperyment - materiał DV skompresujmy do mpg2 np przy pomocy tmpg wybierając po prostu profil dvd, nastepnie odtwórzmy go systemowym odtwarzaczem ujrzymy przeplot i nieprawidłowe proporcje. A teraz odtwórzmy go przy pomocy PowerDVD proporcje bedą prawidłowe i przeplot zostanie usunięty.
Co do filmów DVD moga zdarzyć się 2 typy: z przeplotem (interlace) oraz Progressive scan. Najczęściej jednak mamy do czynienia z filmami z interlace. Wiecej na ten temat na stronie http://www.100fps.com tam zresztą jest wszystko co potrzeba...

środa, 20 sierpnia 2003, 01:22
Bywalec
Bywalec

A jest szansa na usuniecie przeplotu(lub poukladanie polobrazow A i B w wlasciwym porzadku, bo chyba to jest przyczyna skokowego obrazu na dvd) z pliku mpeg2 tak zeby zrobic to w miare szybko i bez strat i pozniej nagrac go na dvd.

Restream lub pulldown.exe

środa, 20 sierpnia 2003, 12:02
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona