Teraz jest środa, 19 czerwca 2019, 05:05

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Dwa pytania 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Dwa pytania
Witam!
To mój pierwszy post na tym forum. Nie wiedziałem dokładnie w jakim dziale go dodać, i wybrałem ten. Od czasu do czasu zdarza mi się składać wesela i różne takie uroczystości. Mam dwa pytank odnośnie plików filmowych.
1. Filmy zrzucam z kamery poprzez composite programem Virtual Dub przy pomocy tunera TV. Chodzi mi o to, że przy zrzucaniu dużą rozdzielczością występuje efekt ząbków. To chyba chodzi o przeplot. W niskich rozdzielczościach (np. 384x288) nie ma tego efektu, ale film traci na jakości. Dodam, że kompresuję od razu za pomocą DivX 5. Jakim programem zatem najlepiej usunąć te "ząbki"??
2. Za niedługo dorobię się większego dysku (w tej chwili 80 gb). Filmy będę zrzucał przez Fire Wire. Chodzi mi o program, którym będę mógł pociąć dany plik w formacie mpeg2, bądź też pliku nieskompresowanego w formacie DV. Jaki program jest do tego najlepszy??

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.[/quote]

czwartek, 5 października 2006, 17:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jeśli chodzi o zgrywanie to polecam oczywiście AVI(DV), ostatecznośc mpeg2 ale na pewno nie Divix i inne podobne, film ma być dalej montowany i ponownie kompresowany to z tego DIVIXa na pewno obraz wyjdzie kiepski :(.
Proponuję zaopatrzyć się w kodek panasonica DV (free) i zgrywać w AVI(DV) jesli tylko karta podoła i komputer. Do mpeg2 potrzeba minimum 2,2GHz aby nie gubic klatek, ewentualnie możesz użyć jakiegoś AVI (mjpeg) z wysokim bitrare ale daruj sobie divix itp.
Możesz wszyskto zgrać, zmonotwać ,dorobic MENU i wypalić w jednym programie Pinnacle Studio 10. Program jest w polskiej wersji, możesz dodawać przejscia, animacje 3D, filtry, itp ceny zaczynają się od 149zł za wersję Pinnacle Studio 10.

http://www.pinnaclesys.com.pl/soft.php

(ja polecam wersję PLUS lub titanium z patchem 10.6 masz możliwośc edycji na 2 ścieżkach, tworzenia wielopoziomowego MENU, używanie min takich efektów jak PIP oraz kluczowania kolorem, kodowanie dźwieku w DD2.o możliwosc za drobną dopłatą w DD5.1, kodowanie mpeg2, mpeg4)

tutaj masz triala

http://www.pinnaclesys.com.pl/studio10l ... nload.html

czwartek, 5 października 2006, 23:20
Bywalec
Bywalec

Cóż, dobrze wiedzieć, chociaż zrzucałem już przez Fire Wire do mpeg2 i nie wyszło źle. Mój proc to 1,8 GHz.
Teraz pozostaje kwestia tych ząbków. Zrzucałem już raz przy pomocy MJPEG w rozdzielczości 640x480, to wychodziły te ząbki. Docelowo chciałbym zrzucać przynajmniej w 720x576 (im większa, tym lepiej), ale mam ten efekt tych ząbków. Wiem, że zależy to w dużej mierze od karty (tuner TV). Zatem jakim programem najlepiej to usunąć??
Może kupić kartę Video?? Jeśli tak to jakąś niedrogą.
Gdzie można znaleźć ten kodek Panasonica??

piątek, 6 października 2006, 07:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kodek Panasonica znajdzesz wpisując w google nazwę.
Jesli chodzi o te zązbki to nei ma co się przejmowac jesli materiał będzie docelowo oglądany na TV, natomiast jesli będzie oglądany na monitorze komputera to musisz używac odtwarzacza usuwającego przeplot np, WIN DVD, POWER DVD itp (sprawdź w ustawieniach aby usuwał przeplot).
Mozesz tez usunąc te dziwne ząbki jak to nazywasz (przeplot), ale ma to sens dla materiału oglądanego tylko na komputerzei jezeli odtwarzacze programowe nie daja sobie sprawnie rady z przeplotem. Użyj np VIRTUAL_DUB i filtru usuwającego przeplot lub możesz dać lekkie rozmydlenie obrazu (blurr), lekko tracisz na ostrości obrazu ale znikają te "ząbki". W innych programach np Pinnacle Studio mozesz dać delikatne rozmycie efekt będzie podobny.
Bardzo ważną sprawa jest rozdzielczośc i standard zgreywanego obrazu. Jezeli pozwala na to sprzęt to zgrywaja w pełnym PAL 720/576. Wszystkie inne rozdzielczości sobie daruj. Ponieważ zgrywając w innych rozdzieloczościach powodujesz że materiał (jesli będzie docelowo kodowany do DVD-VIDEO) będzie musiał byc interpolowany do PAL, co powodować może obniżenie jakości, skaczący drgający obraz, jak i wspomniane nasilenie zabków prze Ciebie. Wszystko co dodajesz do filmu czy to video czy foto staraj się aby miało rozdzielczośc 720/576 unikniesz wielu problemów.

Pewnym kompromisem może być jeszcze zgrywanie w 1/2 PAL.

Ostatnio edytowano sobota, 7 października 2006, 00:21 przez Pedro79, łącznie edytowano 1 raz

piątek, 6 października 2006, 08:08
Bywalec
Bywalec

720/567? Niechcący przestawiły się cyferki. Chodzi oczywiście o 720/576.

piątek, 6 października 2006, 23:45
Bywalec
Bywalec

Pewnym kompromisem może być jeszcze zgrywanie w 1/2 PAL

Chodzi tutaj o rozdzielczość 352x288?? W takiej zrzuca mi bez problemu, ale ostatnio zrzucałem w 384x388 i też nie było źle. Finalnie i tak to koduje do mpeg2 w 720x576.
Raz zrobiłem w rozdzielczości 640x480 i były te ząbki. Potem skodowałem to do 720x576, włączyłem w TV i...o zgrozo!! Na TV było jeszcze gorzej niż na kompie...czyli tak jak pisałeś powinienem zrzucać w 720x576 lub ewentualnie na 1/2 PAL (i potem do PAL 720x576).

Ale lepiej jest zrzucać do avi, czy w ogóle ktoś zrzuca z kamery do kompa przez Fire Wire do formatu mpeg2??

sobota, 7 października 2006, 01:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cóż, dobrze wiedzieć, chociaż zrzucałem już przez Fire Wire do mpeg2 i nie wyszło źle. Mój proc to 1,8 GHz.

Czy to jest AMD z zegarem 1,8 (3000/64) czy jakiś starszy procesor intela czy AMD?
Z takim zegarem i przechwycie do mpeg2 w pełnym PAL to raczej nie ma co mażyć, procesor jest za słaby na skompresowanie w czasie rzeczywistym materiału bez błędów :(. (chyba ze to AMD 3000 to wtedy da radę).
Polecam Ci AVI(DV) będziesz miał o wiele mniej problemów podczas edycji materiału i tak jak pisałem używaj pełnego PAL przy przechwycie.

P.S. Nadal nie napisałeś konkretnie czy materiał wyprowadzasz na DVD, czy będzie oglądany tylko na komputerze, jaka jest dokładna konfiguracja komputera więc radzenie Ci to jak wrózenie z fusów. Napisz więcej informacji wtedy odpowiedzą Ci na pewno bardziej konkretnie

sobota, 7 października 2006, 10:21
Bywalec
Bywalec

AMD Athlon XP 2200+ (1,8 GHz)
Płyta główna: Gigabyte GA-7VASMFS KT600
Pamięć: 512 MB DDR 400 MHz Twinmos
Grafika: Gigabyte Radeon 9550 128 mb 128 bit
HDD: 80 GB Maxtor
DVDRW: NEC 3540A
Tuner TV: AverMedia
Zasilacz: Modecom 350ATX PFC

Finalnie film nagrywam na płytę DVD (1 płytę), a montuję generalnie wesela i tym podobne...

sobota, 7 października 2006, 15:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Moja odpowiedź jest prodta daruj sobie przechwyt z mpeg2 i jakimiś divix itp ostatecznosc spróbuj z AVI(mjpeg) i wysokim bitrare ile się da, ale ja polecam Ci AVI(DV). Zniknie wiele kłopotów jedyna wada to duża objętośc materiału 1h ~ 13GB.

Zerknij tutaj popatrz jak kodują kodeki DV

http://www.filmsite.art.pl/fs.php?page= ... mpare.html

Tutaj masz linki do kodeków DV

http://www.free-codecs.com/download/Pan ... _Codec.htm

niedziela, 8 października 2006, 09:22
Bywalec
Bywalec

OK. To już mniej więcej wiem co mam robić.
Zrzucać do avi (DV, ale to po zakupie większego dysku), ewentualnie avi (mjpeg), sceny wydzielę sobie wtedy w Virtual Dub, i nie będzie problemu z tym. No i film zrzucać przez composite. Pozostaje kwestia rozdzielczości. Wiem, że najlepiej jest w 720x576. Alternatywą jest 1/2 PAL, ale które to jest: 352x288 czy 384x288??

niedziela, 8 października 2006, 14:15
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

nie ma alternatywy - zrzucasz w pełnej rozdziałce i koniec ... Nie napisałeś co ma być produktem finalnym .. Płyta DVD odtwarzana na TV czy zwykły divx/xvid ?

piątek, 3 listopada 2006, 12:30
Bywalec
Bywalec

Finalnym produktem ma być płyta DVD odtwarzana na TV. Składam głównie wesela, więc większość i tak już ma stacjonarne DVD i oglada to na TV...

piątek, 3 listopada 2006, 14:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

więc olewasz przeplot - na TV nie będzie go widać. (ponieważ TV jest przystosowany do odtwarzania obrazu z przeplotem - monitor "na szczęście" nie). zrzucasz wybranym kodekiem DV na dysk, montujesz i robisz z tego mpeg'a 2 wybranym przez siebie Enkoderem ... potem authoring płytki i już.

TUTAJ masz nieco o wybranych kodekach DV. W ogóle polecam całą stronkę. Co do encoderów mpeg2 to polecam Canopus Procoder'a 2, Mainconcept MPEG Encoder lub CCE ... Niektórzy lubią TMPEGEncoder - ma on niewątpliwą zaletę - bodajże jest za darmo ;>

[ Dodano: Pią Lis 03, 2006 1:34 pm ]
o - nie zauważyłem - Pedro już Ci zapodał linka do filmsite'a ;>

piątek, 3 listopada 2006, 14:30
Bywalec
Bywalec

No i już wszystko wiem :D tzn. prawie. Jak zrzucać do avi kodekiem DV to przez composite czy Fire Wire?? Jak zrzucam przez composite, to dźwięk idzie przez wejście liniowe w karcie muzycznej. Dźwięk nie jest za ciekawy, chyba że zależy to od tego czy idzie kompresja np. przez jakiś kodek, czy zależy to od kamery. Jak rozwiązać ten problem dźwięku??

niedziela, 5 listopada 2006, 15:51
Moderator
Moderator

Filmy zrzucam z kamery poprzez composite programem Virtual Dub przy pomocy tunera TV... Za niedługo dorobię się większego dysku (w tej chwili 80 gb). Filmy będę zrzucał przez Fire Wire.

zaraz, zaraz. czy ty zrzucasz przez tuner z kamery cyfrowej?

niedziela, 5 listopada 2006, 16:05
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona