Teraz jest wtorek, 18 czerwca 2019, 03:18

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Kompresja raz jeszcze. 

Jakiego programu używasz ?
Pinnacle Studio 17%  17%  [ 2 ]
Adobe Premiere 42%  42%  [ 5 ]
inny 42%  42%  [ 5 ]
Liczba głosów : 12

Kompresja raz jeszcze. 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Kompresja raz jeszcze.
Witam.

Wiem że temat kompresji już tu byl wielokrotnie opisywany, przeczytalem sporo postow na ten temat i ... wiem że nic nie wiem, nadal, dlatego proszę o wyrozumialość, ale zadam jeszcze raz pytanie i poproszę uprzejmie o maksymalnie łopatologiczne wyjaśnienie mi kwestii.
Jestem od kilku dni posiadaczem kamerki Sony miniDV, za kilka dni urodzi mi się syn i chcę to jakoś ubrać w obrazy, stąd moja niepohamowana chęć poznania tematu. Radzę sobie ze wszystkim do momentu zgrania materiału do kompa, (przy pomocy Pinnacle Studio). Potem powstaje owoc moich wypocin, problem w tym że ten owoc to mutant zajmujący kilka giga, :roll: nawet przy kilkunastu minutowym materiale !
Tu dochodzimy do mojego pierwszego pytania:

:arrow: 1. Jak go wyszczuplić przy jednoczesnym zachowaniu max dobrej jakości. Proszę o nazwę najprostszego programiku z krutkimi wskazowkami jak co poustawiać, żeby kompresja byla właściwa.
Dla przykladu zdjęcie, mojego filmu minuta i 17sek i aż 270MB.
Plik jest w AVI i taki chciałbym żeby pozostał.

Obrazek

:arrow: 2.Kolejne pytanie, dotyczy nagrania już pomniejszonego pliku w taki sposób aby był możliwy do odtworzenia na stacjonarnym DVD który nie obsluguje DIVX'ów ani XWID'ów. Z tego co już wyczytałem to wnioskuję że plik AVI trzeba wypalić jako VCD lub SVCD i powinien odtworzyć, ale jak to zrobić, jakim programem, no i czy to wystarczy bo tego też nie jestem pewny. Odtwarzacz o którym mowa to PHILIPS, typowy, i ograniczony, tylko do płyt DVD.

:arrow: 3. Jeszcze pozostaje temat wyboru programu do obróbki, dostałem wraz z kamerką Pinnacle Studio i na nim "pracuję" :wink: natknąłem się na wiele pozytywnych recenzji Adobe Premiere, doradźcie mi proszę którego lepiej używać, choć to pewnie temat typu, ilu użytkowników tyle opinii, więc zadowolę się oceną statystyczną z sondy.

Jeszcze raz przepraszam za naiwność moich pytań ale jestem naprawdę zieloniutki w temacie tych wszystkich kodeków, bitrate'ów, i reszty arsenału groźnie brzmiącego nowosłowia, którego nie sposób ogarnąć. A po kilku dniach czytania postów i instalowania coraz wymyślniejszych programów ( przerobiłem ich już kilkanaście ) nadal mam wrażenie że nie wiem nic.
Przed momentem programem VirtualDub robiłem kolejną kompresję powyższego przykładowego pliku 270MB, no i plik mojego autorstwa zawarł się na bagatelka 2.8 GB'ach.
To dopiero kompresja, ehhh.
Dziękuję pięknie za odpowiedzi, i pozdrawiam.

poniedziałek, 4 grudnia 2006, 23:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Kompresja raz jeszcze.
[

:arrow: 1. Jak go wyszczuplić przy jednoczesnym zachowaniu max dobrej jakości. Proszę o nazwę najprostszego programiku z krutkimi wskazowkami jak co poustawiać, żeby kompresja byla właściwa.
Dla przykladu zdjęcie, mojego filmu minuta i 17sek i aż 270MB.
Plik jest w AVI i taki chciałbym żeby pozostał.

:arrow: 2.Kolejne pytanie, dotyczy nagrania już pomniejszonego pliku w taki sposób aby był możliwy do odtworzenia na stacjonarnym DVD który nie obsluguje DIVX'ów ani XWID'ów. Z tego co już wyczytałem to wnioskuję że plik AVI trzeba wypalić jako VCD lub SVCD i powinien odtworzyć, ale jak to zrobić, jakim programem, no i czy to wystarczy bo tego też nie jestem pewny. Odtwarzacz o którym mowa to PHILIPS, typowy, i ograniczony, tylko do płyt DVD.

witam
ad1. Aby twój filmik był 'cieńszy' potrzeba go skompresować. Najlepsze efekty (jakość) dają kodeki: xvid'y i divx'y. VirtualDub jest b.dobrym programem do tego celu, lecz trzeba go dobrze 'ustawić' do tego celu. Kompresji poddaje się audio i video. Jeżeli chodzi ci o szczegóły to mogę podesłać potem. Chyba że ktoś to zrobi szybciej. Problem jest jednak taki, że tak skompresowanego 'filma' nie odczytasz na swoim DVD.

ad2.Więc w tym przypadku pozostaje tylko komprersja do mpeg2, czyli formatu, który odczyta twój stary DVD. Można to uczynić na kilka sposobów. Jednym z nich jest gotowy film poddać renderingowi np. w nero do DVD-Video, i tak otrzymana płyta będzie widoczna przez twój DVD. Innym sposobem jest przekonwertowanie twojego gotowego dv avi do mpeg2 za pomocą MainConceptMpegEncoder'a i potem wypalenie na płycie. tych możliwości jest więcej. Jeżeli nikt wcześniej nie zapoda ci szczegółów to chętnie wtedy ci pomogę. Najlepiej na priv'a. Koledzy 'filmowcy' mają napewno inne sposoby na twój problem, na pewno pomogą.
pozdrawiam

poniedziałek, 4 grudnia 2006, 23:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

od razu zgrywac z minidv do mpeg2 poprzez np ulead, olej montaz przecierpisz te pare brzydkich obrazkow a nie narobisz wogole.

Adobe premiere mysle odpusc sobie jezeli nie masz woli walki :D Pinacla odpusc bo awaryjny, ulead lub vegas chyba dla ciebie. W twoim wypadku wchodza w gre 3 formaty wlasciwie vcd, svcd i dvd, vcd do kompresja mpeg1 a svcd i dvd to mpeg-2 z tych trojga najlatwiej zrobic vcd ale jakosc najgorsza - co do mpeg2 nie znam darmowych programow kompresujacych do niego ale byc moze na "google" cos sciagniesz np trial tmpgenc-odera? ;)

Aha no i GL&HF

EDIT: 1g filmu tak jak zgrywasz zajmowac bedzie w avidv 13-14GB... jezeli tka jest znaczy sie zgrywasz material tak jak powinienes do obrobki. Jezeli zaczniesz zgrywac do mpeg2 bedziesz ograniczony w edycji ale za to material bedzie juz dvd-ready, wsadzic pliczki do uleada i wypalic :) W kazdym innym przypadku musi byc kompresja co moze dobic cie czasowo, w zaleznosci od proca.

wtorek, 5 grudnia 2006, 03:19
Nowy
Nowy

robus2000 Bardzo proszę o te ustawienia do VirtualDub, jeśli możesz to napisz tutaj , na pewno jeszcze nie raz z tego ktoś skorzysta, a jeśli na PM to ok , jak uznasz.

kubanczyk wiem wiem że temat kompresji to zaawansowana sprawa ale trzeba się go wreszcie nauczyć, ;) nie chcę iść na całkowitą łatwiznę i podstawy poznać z najlepszego źródła czyli od Was - fachowców. Będę wdzięczny za tą wiedzę. Co do proca i kompa to raczej daje rady, AMD Athlon 64Bit 2800+ i 1GB dual ram Geil .
W miarę szybko chodzi , przy próbach kompresji w miarę się sprawdzał.

wtorek, 5 grudnia 2006, 09:52
Stały bywalec
Stały bywalec

Chciałbym się podpiąć pod temat. Mi też bardzo by się przydała wiedza na temat komresji bo obecnie kończe film który będzie trwał ok 15 min chciałem zobaczyc jak bedzie wyglądał jakosciowo i wielkosciowo po kompresji i robiłem tak w Vegas => AVI PALDV => AutoGK Xvid (przy ustawieniu rozmiaru na 2 cd) i niestety jakosc nie była aż taka rewelacyjna a plik zajmował ok 700 mb :/

wtorek, 5 grudnia 2006, 10:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Będę wdzięczny za tą wiedzę. Co do proca i kompa to raczej daje rady, AMD Athlon 64Bit 2800+ i 1GB dual ram Geil .
W miarę szybko chodzi , przy próbach kompresji w miarę się sprawdzał.
w takim razie wydaje mi sie ze ze zmontowac film, warto w ulead, jezeli jestes ambitny to smialo bierz sie za premiere... ale on jest napewno za drogi dla amatora. Po zmontowaniu wypuszczasz plik do DV PAL, wrzucasz do tmpgenc (stosunkowo tani kompresor mpeg2 i nie tylko) robi sie z tego plik mpeg-2 z rozszerzeniem .mpg, ktory nastepnie wrzucasz do softu wypalajacego plyty dvd-video najlepiej ulead, on sam automatycznie podzieli to na voby, bedziesz mogl zrobic sobie menu, i wypalic na plytke lub zrobic obraz plyty w iso.
what's_up napisał(a):
Chciałbym się podpiąć pod temat. Mi też bardzo by się przydała wiedza na temat komresji bo obecnie kończe film który będzie trwał ok 15 min chciałem zobaczyc jak bedzie wyglądał jakosciowo i wielkosciowo po kompresji i robiłem tak w Vegas => AVI PALDV => AutoGK Xvid (przy ustawieniu rozmiaru na 2 cd) i niestety jakosc nie była aż taka rewelacyjna a plik zajmował ok 700 mb :/
ciezko stwierdzic co jest zle, sproboj skompresowac an poczatek ten film w DivX 2przebiegami 15min w super jakosci powinno zajmowac nie wiecej niz 200MB

wtorek, 5 grudnia 2006, 10:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Z tą ankietą to lipa ja używam dwóch programów, a moge wybrać tylko jeden :(.

wtorek, 5 grudnia 2006, 10:50
Nowy
Nowy

Bardzo dziękuję za wskazowki.
8)
Mam teraz jakiś masakryczny problem z kodekami, często rozne filmy wyświetlają się z blędami typu zielony ekran, albo brak obrazu tylko dźwięk, albo odpalają się tylko na niektorych programach. Jak testowalem rozne programy do kompresji itp poinstalowalem sporo triali i innych, teraz je już usunąłem ale kodeki zostały.
Zna ktoś sposób na wyczyszczenie całkowicie sys. z kodeków celem wgrania potem tylko potrzebnych? Oczywiście poza reinstalką windy.
... AllPlayer'a i funkcję LiveUpdate już przerabialem, notabene moj ulubiony program, a jako wsparcie używam jeszcze vlc Media Player,
ten targa wszystko, nawet uszkodzone pliki ;) polecam jeśli ktoś nie znał.
Jeszcze raz dzieki za rady dot. kompresji. :lol:

czwartek, 7 grudnia 2006, 02:18
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]