Teraz jest wtorek, 25 czerwca 2019, 22:39

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 DV do jakiego? - Problem... 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post DV do jakiego? - Problem...
Czesc!

Jestem bardzo wybredny i stawiam zawsze na jakosc, ale pare minut i kilka giga na dysku to lekka przesada. Chcialbym zatem skompresowac jakos formacik DV, ale niestety zadna jakosc mnie nie zadawala procz dv. Jak wiadomo sam format DV jest juz kompresja 1:5 w dodatku stratna. Nawet dvd jest dla mnie porazka, gdzie widze wyraznie przy wiekszych ruchach efekt "opuznionych klatek".(cos w rodzaju pasywnej matrycy w starych laptopach). Przy wiekszych ruchach naprawde kiepsko to wyglada i ciezko zauwazyc jakies detale, natomiast przy formacie dv widac wszystko idealnie - jak zywe! Pewnie dlatego ze format dv kompresuje kazda klatke osobno, natomiast przy kompresji mpeg2 kazda sasiadujaca klatka "ma wplyw na siebie nawzajem"...Niestety zarowno divx, xvid ,3vix,itp(mpeg4) kompresuja podobnie jak mpeg2, czyli bedzie widac przy wiekszych ruchach "smugi" ktore sa smiecmi sasiadujacych klatek...
Znacie moze jakies inne formaty, ale zblizone kompresja do dv?
Co poradzicie?

czwartek, 14 grudnia 2006, 15:38
Bywalec
Bywalec

A jakim programem kompresujesz do mpeg2 że to aż tak strasznie wygląda? i Jakie dajesz parametry pliku?

czwartek, 14 grudnia 2006, 17:52
Nowy
Nowy

W przypadku mpeg2 uzywam do konwersji z dv programu pinnacle studio plus 10(ustawiam najwyzsza jakosc). W przypadku mpeg4 uzywam do konwersji virtualduba. Takze ustawiam gorne granice jakosci.
Tak jak napisalem wyzej, ze problem polega na tym, ze widze efekt matrycy passywnej(powiecmy nowszej generacji:), opoznienie gasniecia plamki bylo mniejsze). Jesli chodzi o kompresje obrazu przy mpeg2 to mozna przelknac, chociaz widac( w zaleznosci od sceny) cienie. Zupelnie jak przy obrazkach jpg.

czwartek, 14 grudnia 2006, 18:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Studio to nie wyrocznia, a kompresja do mpeg2 dla wymagających pozostawia wiele do życzenia. Dlatego proponuję poeksperymentowac z TMPGEnc, masz dużo większy wpływ na paramtery kompresji.

piątek, 15 grudnia 2006, 00:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

1. Jaką posiadasz kamerę ?
2. W jaki sposób składasz plik avi/DV na dysku (za pomocą USB, czy IEEE1394) ?
3. Z jakimi parametrami kompresujesz plik: (długość pliku, wartość bireate, rodzaj bitreate, rozdziałka z kamery, rozdziałka w edytorze, parametry w zależności od pliku wynikowego MPEG-1,2,3,4 WMV, AVI, inne) itp
4. Jak i w czym wykonujesz authoring dvd
5. Na czym odtwarzasz plik wynikowy (projektor, tv czy pc (monitor lcd/crt)) skoro zauważasz utratę jakości ?
6. Napisz nam o hardware twojej maszyny skoro masz desynchronizację i gubienie klatek

spróbujemy ci pomóc

piątek, 15 grudnia 2006, 02:18
Nowy
Nowy

Napisałeś dużo, lecz nie wszystko:

1. Jaką posiadasz kamerę ?
2. W jaki sposób składasz plik avi/DV na dysku (za pomocą USB, czy IEEE1394) ?
3. Z jakimi parametrami kompresujesz plik: (długość pliku, wartość bireate, rodzaj bitreate, rozdziałka z kamery, rozdziałka w edytorze, parametry w zależności od pliku wynikowego MPEG-1,2,3,4 WMV, AVI, inne) itp
4. Jak i w czym wykonujesz authoring dvd
5. Na czym odtwarzasz plik wynikowy (projektor, tv czy pc (monitor lcd/crt)) skoro zauważasz utratę jakości ?
6. Napisz nam o hardware twojej maszyny skoro masz desynchronizację i gubienie klatek

spróbujemy ci pomóc

HEJ! 1.Posiadam 2 kamerki JVC GR-DVP9 (czarna i srebrna). Jest to model z 2004 roku i cena w zaleznosci od marzy sklepowej oscylowala miedzy 6999-7999zl.
2.Oczywiscie wire-wire(IEEE1394)
3.Do edycji uzywam ulead media lub pinnacle (zawsze ustawiam najwyzsza jakosc). Czasami bawie sie wirtualdubem(mozliwosc wiekszego wyboru kodekow audio-wideo).
4.Authoring - pinnacle,ulead wideostudio
5.Plik wynikowy odtwarzam na monitorze lcd,ale takze na telewizorze panoramicznym 100HZ Toshiby(w obu przypadkach widze roznice miedzy dvd a dv).
6.Laptop HP 2 giga ramu pentium 4m,grafika zdaje sie geforce z 128 mb ramu 128 bit.

Problem w tym, ze moj sprzet nie gubi klatek i nie wystepuje zjawisko desynchronizacji dzwieku z obrazem. Nic z tych rzeczy. Poprostu chcialbym sie dowiedziec jakich innych kodekow sie uzywa do kompresji danych z miniDV. Format DV jest dla mnie wystarczajacy(pokazuje zywosc i dynamicznosc obrazu(jak analog, tylko ze z cyfrowa ostroscia:)). Niestety DVD czy divx nie. Nawet filmy nagrane - wytloczone maja ten dziwny efekt - przenikania sie klatek. Czasami nawet niektore odtwarzacze tak dekoduja , ze widac co jedna sekunde przeskok (tak jakby brakowalo klatki), czyli 24 klatki na sekunde z czego 2 ostatnie takie same. Bardzo wyraznie jest to widac na duzych telewizorach LCD(warunek - ruch, np z lotu samolotu i rzut na ziemie z wysokosci 20-50metrow). Ten efekt wystepuje tylko podczas ruchu, dlatego widz nie zawsze zauwazy te niedogodnosci. Poza tym zwykle obiekt filmowany nie robi tak gwaltownych ruchow. W tym wypadku prosze zwrocic uwage na tlo! W przypadku formatu DV tlo jest zywe i naturalne, natomiast DVD(mpeg2) tlo jest nie do zaakceptowania dla mnie podczas ruchu...Tak samo divx/xvid/itp(mpeg4)...:(.. Szukam formatu ktory by mi skompresowal DV tak, by jakosc poszczegolnych klatek byla podobna do mpeg2/4 czyli popularny format zdjec jpg, ale natomiast ruch (roznice miedzyklatkowe) byly takie jak w DV - czyli zadnych(kompresja kazdej klatki osobno). Idealem jest takze format HDTV lub Super HDTV, ale az tak wybredny nie jestem. Pozostaje przy DV, ale pragne jakos zmniejszyc rozmiary danych. Na dzien dzisiejszy na 1 dvd 4,38 giga moge zmiescic tylko ok 15 min filmu DV. Niestety plytki DVD 8 giga, na ktorych rzecz jasna 2 razy wiecej sa niedoskonale i oferuja zbyt niska przepustowosc danych w wyniku czego nie mozna ogladac filmu bezposrednio z plyty.
To jaki format mi zaproponujesz?

czwartek, 21 grudnia 2006, 21:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Rada najprostsza, trzymaj wszystko na kasetkach DV.

A formatu miedzyklatkowego, który by miał lepszy stosunek objętości do DV przy tej samej jakości materiału, po prostu chyba nie ma.
Możesz ew. spróbować jakiegoś m-jpeg ale obawiam się, że wynikowa objętość będzie większa.

robsonic napisał(a):
Idealem jest takze format HDTV

W czym jest ideałem, przecież to też zazwyczaj kompresja MPEG

Tak swoją drogą skoro tak drażni cię MPEG to zastanawia mnie jak w ogóle znosisz DV, przecież jakość obrazka z założenia tu jest dość marna (próbkowanie i kompresja).

czwartek, 21 grudnia 2006, 21:49
Moderator
Moderator

No i problem, DV jest (pomijając - może niesłusznie, nie wiem - mpeg1) formatem który ma największą kompresję z kodeków w których każda klatka zawiera pełną informację, a nie tylko klatki kluczowe - jak w mpeg2 i 4. Kodeki z klatkami kluczowymi i pośrednimi, dają niestety zjawisko opisywane przez Ciebie. Masz dwie drogi. Możesz oglądać DVD w telewizorze starszej generacji, gdzie za cenę pewnego obniżenia innych parametrów obrazu - opisywanego przez Ciebie zjawiska nie zobaczysz :wink: , albo możesz kupić Procoder, lub inny dobry kodek, który polecą koledzy.
Co byś jednak nie robił, to kompresja jest tylko oszukiwaniem oka, czasem nieskutecznym jak widać. Na poziomie kompresji - godzina na płytkę, nie ma już kodeków bezstratnych.

PS Oglądanie obrazu PAL w telewizorze wysokiej rozdzielczości, a nawet (z tych samych powodów, pomijając sprawę przeplotu), na monitorze komputerowym - to pomyłka z założenia. Przeskalowanie uwypukla wady kompresji.

czwartek, 21 grudnia 2006, 22:00
Nowy
Nowy

Rada najprostsza, trzymaj wszystko na kasetkach DV.

A formatu miedzyklatkowego, który by miał lepszy stosunek objętości do DV przy tej samej jakości materiału, po prostu chyba nie ma.
Możesz ew. spróbować jakiegoś m-jpeg ale obawiam się, że wynikowa objętość będzie większa.

robsonic napisał(a):
Idealem jest takze format HDTV

W czym jest ideałem, przecież to też zazwyczaj kompresja MPEG

Tak swoją drogą skoro tak drażni cię MPEG to zastanawia mnie jak w ogóle znosisz DV, przecież jakość obrazka z założenia tu jest dość marna (próbkowanie i kompresja).

NO CO TY! Z jakiego zalozenia? DV to mniej wiecej 5x kompresja oryginalu.
Zupelnie jak atrac w minidyskach do cd. Czy atrac ma az tak kiepska jakosc w stosunku do wav? Ewolucja minidyskow doprowadzila do wprowadzenia atrac3, czyli LP, gdzie mozemy skompresowac 10x lub 20x material w stosunku do oryginalnego cd. Tu dopiero pojawiaja sie roznice w dzwieku, ale wcale nie tak drastycznie jak sie by moglo wydawac. Do czego zmierzam? Byc moze gdzies tam na swiecie ktos dysponuje kodekiem dv z mozliwoscia ustawiania stosunku kompresji. Tak jak napisalem wczesniej, ze nie czepiam sie w przypadku mpeg2 do jakosci pojedynczych klatek, tylko to tego co sie miedzy nimi dzieje. Drazni mnie efekt w momencie ruchu, gdzie widze wyraznie wplyw sasiednich klatek i powstaje "echo wizualne". W przypadku DV nie ma czegos takiego(obraz w ruchu jest bardzo zywy i dynamiczny). DV daje mozliwosc ogladania filmu jakby to byl real, mimo 5x kompresji. Chcialbym zobaczyc jak wyglada DV 10 razy i wiecej skompresowany. Podejrzewam, ze jakosc nadal bedzie dla mnie do zaakceptowania.
Dzieki za odpowiedzi, pozdrawiam.

piątek, 22 grudnia 2006, 14:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

DV to mniej wiecej 5x kompresja oryginalu.
Zupelnie jak atrac w minidyskach do cd. Czy atrac ma az tak kiepska jakosc w stosunku do wav

Nie porównuj kompresji dźwięku do obrazu, bo to zupelnie inna bajka.

Sama kompresja 5:1 to nie tragedia jeszcze ale za to próbkowanie jest fatalne, szczególnie osoby, które próbowały kluczować obraz DV wiedzą, że nie jest łatwo osiągnąć naprawdę dobre rezultaty.

robsonic napisał(a):
Byc moze gdzies tam na swiecie ktos dysponuje kodekiem dv z mozliwoscia ustawiania stosunku kompresji.

Nie ma czegoś takiego.

Ale jak pisałem już wyżej spróbuj użyć M-JPEG

piątek, 22 grudnia 2006, 15:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

>>>>>>>Byc moze gdzies tam na swiecie ktos dysponuje kodekiem dv z mozliwoscia ustawiania stosunku kompresji.

Nie ma czegoś takiego. <<<<<<<<<<<

- w pewnym sensie istnieje. To kodek DVCPRO50 panasonika

sobota, 23 grudnia 2006, 11:26
Stały bywalec
Stały bywalec

Czy koledze po prostu nie chodzi o sprawę wyświetlania obrazu z przeplotem? Kamery nagrywające z przeplotem obraz DV, określany jako pal 25 klatek(PAL), w zasadzie nagrywają obraz który jest odbierany na telewizoze jako 50 klatek(ano, kwestia półobrazów) - poszczególne linie pokazują ruch w odstępstwie 1/50 sekundy, i prawidłowo odtwarzany obraz jest "reportażowo" płynny. Na komputerze przez niektóre odtwarzacze DV jest wyświetlany jako 50 klatek(nie 25), dając wrażenie wyświetlania na telewizorze50Hz, radząc sobie w sprytny sposób z przeplotem (no, ja tak mam chyba na WinDVD, zresztą to kwestia kodeków zainstalowanych). Dlatego taka płynność. Natomiast PAL MPEG2 na komputerze bedzie w większości wyświetlany jako pełne 25 klatek(z likwidowanym efektem przeplotu), co daje obraz jakby z animacją "kinową", ale też mniej płynny - szczególnie widać to przy szybkich ruchach kamery. Na DVD stacjonarnym i standardowym telewizorze dobry MPEG2 powinieneś odbierać nie do odróżnienia od DV, jeśli oczywiście nie zlikwidowałeś przeplotu w żadnym etapie produkcji.

Filmy "kinowe" na DVD to mają 24 klatki i jakoś dobrze się ogląda (ano, delikatne prowadzenie kamery, zmiękczenie i jakoś ludzkie oko dobrze to przyjmuje). Dużo produkcji stawia od razu na 24 lub 25 pełnych klatek bez przeplotu i jakoś jest dobrze - to już kwestia realizacji obrazu.

sobota, 23 grudnia 2006, 12:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

w pewnym sensie istnieje. To kodek DVCPRO50 panasonika

Mogę się mylić ale wydaje mi się, że ten kodek ma również stały stopień kompresji

sobota, 23 grudnia 2006, 14:39
Nowy
Nowy

Czy koledze po prostu nie chodzi o sprawę wyświetlania obrazu z przeplotem? Kamery nagrywające z przeplotem obraz DV, określany jako pal 25 klatek(PAL), w zasadzie nagrywają obraz który jest odbierany na telewizoze jako 50 klatek(ano, kwestia półobrazów) - poszczególne linie pokazują ruch w odstępstwie 1/50 sekundy, i prawidłowo odtwarzany obraz jest "reportażowo" płynny. Na komputerze przez niektóre odtwarzacze DV jest wyświetlany jako 50 klatek(nie 25), dając wrażenie wyświetlania na telewizorze50Hz, radząc sobie w sprytny sposób z przeplotem (no, ja tak mam chyba na WinDVD, zresztą to kwestia kodeków zainstalowanych). Dlatego taka płynność. Natomiast PAL MPEG2 na komputerze bedzie w większości wyświetlany jako pełne 25 klatek(z likwidowanym efektem przeplotu), co daje obraz jakby z animacją "kinową", ale też mniej płynny - szczególnie widać to przy szybkich ruchach kamery. Na DVD stacjonarnym i standardowym telewizorze dobry MPEG2 powinieneś odbierać nie do odróżnienia od DV, jeśli oczywiście nie zlikwidowałeś przeplotu w żadnym etapie produkcji.

Filmy "kinowe" na DVD to mają 24 klatki i jakoś dobrze się ogląda (ano, delikatne prowadzenie kamery, zmiękczenie i jakoś ludzkie oko dobrze to przyjmuje). Dużo produkcji stawia od razu na 24 lub 25 pełnych klatek bez przeplotu i jakoś jest dobrze - to już kwestia realizacji obrazu.

Nie, to nie chodzi o przeplot, tylko o kompresje miedzyklatkowa.

niedziela, 24 grudnia 2006, 23:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

w pewnym sensie istnieje. To kodek DVCPRO50 panasonika
----Mogę się mylić ale wydaje mi się, że ten kodek ma również stały stopień kompresji)

Oczywiście masz rację. Chodziło mi tylko o to, że wogóle istnieją kodeki DV z innym bitratem, niż 25mbit/sek, a nie o to, że można współczynnik kompresji dowolnie zmieniać.

Pozdrawiam!

[ Dodano: Pon Gru 25, 2006 1:37 am ]
... a co do ograniczeń kompresji mpeg2:

Zestawem "dla ubogich" :-) , którym zarejestrujesz obraz bez kompresji są kamery sony fx7, V1u, V1E.
musisz mieć mocny komputer z szybkim dyskiem.

kupujesz taką kartę HDMI:

http://blackmagic-design.com/products/intensity/

i łaczysz ją z kamerką.
PRAWDOPODOBNIE podaje ona do komputera sygnał przed kompresją (prawdopodobnie, bo z tego co wiem firma sony nie wypowiedziała się na ten temat wiążąco).

W efekcie otrzymujesz wysokiej jakości nieskompresowany obraz HD. Pozdrawiam!

poniedziałek, 25 grudnia 2006, 01:23
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona