Teraz jest czwartek, 27 czerwca 2019, 10:52

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Porównywanie jakości 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Porównywanie jakości
Ponieważ dużo było wypowiedzi, że najlepszą jakość kompresji oferuje Canopus Procoder postanowiłem sam to sprawdzić.
Przekonwertowałem ten sam kawełek filmu z dv do mpeg (DVD) za pomocą dwóch narzędzi Canopus Procoder oraz Ulead VideoStudio 10. Przyglądałem się tym kawałkom chyba z godzinę na zmianę wyświetlając oba na komputerze (także oglądałem w dużym powiększeniu) i powiem szczerze, że nie widzę różnicy. Czy różnica w jakości jest prawie niezauważalna (w co wątpie) ? Na co zwracacać uwagę przy takich porównywanianiach, na jakie szczegóły ?

Pozdrawiam

środa, 28 lutego 2007, 00:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ustawiłeś w jednym i drugim takie same parametry kompresji?

środa, 28 lutego 2007, 00:32
Stały bywalec
Stały bywalec

Ustawiłeś w jednym i drugim takie same parametry kompresji?

Takie same.

środa, 28 lutego 2007, 08:32
Moderator
Moderator

Post Re: Porównywanie jakości
XGrzesX napisał(a):
Czy różnica w jakości jest prawie niezauważalna (w co wątpie) ? Na co zwracacać uwagę przy takich porównywanianiach, na jakie szczegóły ?

Pozdrawiam

Na te których nie podałeś :wink: . Przewrotnie podam w jaki sposób najlepiej tych różnic nie zauważyć:
1 - Ustawić wysokie bitrate, najwyższe "dozwolone" dla danego odtwarzacza stacjonarnego DVD, (najlepiej CBR).
2 - Oglądanie na starym odbiorniku TV, o możliwie małej przekątnej ekranu - najwyżej 21".
3 - Operować materiałem prawidłowo, stabilnie nakręconym, najlepiej bez użycia stabilizatora elektronicznego, a w ogóle to dobrą kamerą, w dobrych warunkach oświetleniowych.

Tak postępując mamy nawet z kodeka Uleada dobry obraz i nie jesteśmy w stanie dostrzec specjalnych różnic. Wystarczy jednak dobry PALowski TV, duży. Kompresja - opisowo - 2 godziny na płytkę, dynamiczne sceny kręcone z niepewnej ręki i parę innyc kwiatków. Widać, wtedy naprawdę widać, jak byk. :mrgreen:

środa, 28 lutego 2007, 10:39
Nowy
Nowy

Ciekawe porównanie koderów MPEG-2 można znaleźć tutaj:
http://www.videohelp.com/forum/archive/t235665.html

Pamiętam też, że na forum doom9.org ktoś próbował dokonać obiektywnego porównania (na podstawie PSNR i innych współczynników).

czwartek, 8 marca 2007, 16:03
Stały bywalec
Stały bywalec

sam korzystam od 2 lat z UMSP 8.0 i od niedawna z procodera roznica miedzy nimi to przepasc i to duza na zwyklym 21cali widac to dokladnie a na 29 i wiecej to niema o czym mowic schody i tak dalej.....szkoda gadac

czwartek, 8 marca 2007, 16:50
Stały bywalec
Stały bywalec

korzystam od 2 lat z UMSP 8.0 i od niedawna z procodera roznica miedzy nimi to przepasc ...

Na korzyść procodera oczywiście ? O jakiej wersji procodera mówimy?

pzdr! Nixi

sobota, 17 marca 2007, 14:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Porównywanie jakości
XGrzesX napisał(a):
Ponieważ dużo było wypowiedzi, że najlepszą jakość kompresji oferuje Canopus Procoder
Pozwolę się z Tobą nie zgodzić i twierdzę ze jeszcze lepszy jest CCE :] ale znacznie droższy.

sobota, 17 marca 2007, 19:21
Bywalec
Bywalec

w UMS8 ustawiam quality 100%, VBR max=9200, min=5600, avg=8000 i jest OK, pod warunkiem, że:
-ujęcie nie zawiera dużej ilości drobnych elementów jak np liście na drzewach. Jeśli zawiera, należy na etapie kręcenia unikać panoramowania. (nie zawsze się to udaje)

-ujęcie jest stabilne. (ale jeśli nie jest to żaden kodek już nie pomoże)
-kompresja jest jednoprzebiegowa (nie wiadomo dlaczego, ale dwuprzebiegowa jest gorsza)

Testowałem też wersję 2.70 CCE. Jest bez porównania lepszy. Nie testowałem wersji Basic CCE (ograniczenie tylko do dwóch przebiegów i mniej ustawień). Ta kosztuje tylko 69 USD. Czy ktoś może ktoś ją testował?

sobota, 17 marca 2007, 23:20
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]