Teraz jest środa, 26 czerwca 2019, 12:13

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Zgranie filmu z Kamerki - najlepsza jakość 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Zgranie filmu z Kamerki - najlepsza jakość
Witam,
mam do zgrania 6 kaset każda po 60minut.
Wszystkie te kasety już zgrałem z kamerki za pomocą programu adobe premier pro. (Parametry przy zgrywaniu oczywiście DV: 25fps, 768 na 524 czy jakoś tak) Film np. 60 minutowy zajmuje 13GB. Moje pytanie brzmi jakiego kodeka teraz użyć i jakie parametry ustawić aby film był po kompresji w jak najlepszej jakości jaka da sie tylko uzyskać.
Proszę nie piszcie abym użył szukajki. Proszę o wytłumaczenie który kodek jest najlepszy i jak ustawić optymalne we nim parametry i na co zwrócić uwagę.

Dzięki i proszę o wyrozumialość

poniedziałek, 5 marca 2007, 11:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To jakiego kodeka uzyc zalezy od nosnika na jakim chcesz przechowywac nagranie. Najczesciej jest to plytka DVD. W tym wypadku uzyj programu do authoringu DVD i wybierz najlepsza jakosc ( najwazniejszy jest bitrate, najczęsciek w DVD okolo 6000kb/s ale mozesz zastosowac zmienny, ktory pozwoli zaoszczedzic sporo miejsca na plytce).

Jesli nagranie ma byc przechowywane na tasme DV to wsytarczy przekopiowac nagranie (wczesniej wyeksportowane wlasnie kodekiem DV z domyslnymi ustawieniami, ktore z regoly sa najlepszymi) na tasme za pomoca kabelka FireWire...

Mozesz tez uzyc kodekow typu DivX, RealAlternativ i nagrac material na zwykla CD, ale to juz troche wyzsza szkola jazdy (posty na temat tego jak to zrobic juz byly, wiec niestety bedziesz musial poszukac ;) )

Pozdrawiam!

poniedziałek, 5 marca 2007, 11:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Maksymalny bitrate dla DVD który osiągnąłem to 8500kbit/s. Przy tym bitracie na jedną płytkę DVD mieści się 60min filmu. Jeśli twoim zadaniem jest przekopiowanie 1:1 tasiemek na płytki DVD (bez edycji, bez authoringu) no to bitrate na maxa i jedziemy :D

Ale uwaga, przy takim bitracie mogą znaleźć się odtwarzacze DVD które będą miały kłopoty. 6000kbit/s daje większą szansę kompatybilności za cenę pewnej utraty jakości. Wszystkie odtwarzacze DVD obsłużą strumień 4800kbit/s bo to jest właśnie standardowy bitrate DVD, ale jakość jeszcze bardziej spadnie.

Jak piszę "jakość spadnie" to nie znaczy że będzie źle - ale próba wciągnięcia takiego materiału z DVD do kompa i potem edycja pogorszy wynik znacząco.

Oczywiście nie warto stosować wyższego bitrate'u niż ten, który jest w materiale ściągniętym z kamery.

poniedziałek, 5 marca 2007, 13:15
Nowy
Nowy

Witam ja mam troszke inne pytanie: Posiadam Kamerke Sony HDR-HC1E i jak zgrywam material hdv przy uzyciu AP2 to zapisuje mi sie jako mpeg i nie moge zmienic tego formatu na inny - czy jest to najlepsza jakosc jaka mozna osiagnac z HDV czy istnieje inna opcja zgrania materialu (aby byl nieskompresowany) i pozniej zdolny do obrobki!!

Pozdrawiam i czekam na odpowiedz

czwartek, 8 marca 2007, 08:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W świecie kamer amatorskich zawsze stosuje się kompresję. Nawet AVI jest skompresowany.

Natywnym formatem HDV jest MPEG2 - tak ta kamera nagrywa. Edytuj MPEG2 - to nie boli :lol:

Jak będziesz stosował dobry NLE to utrata jakości prawie nie występuje - jest niezauważalna. Oczywiście zawsze można "pokiereszować" materiał, ale jeśli będziesz działał zgodnie ze sztuką montażu to nic złego się nie dzieje.

czwartek, 8 marca 2007, 10:27
Nowy
Nowy

W świecie kamer amatorskich zawsze stosuje się kompresję. Nawet AVI jest skompresowany.

AVI to tylko kontener. Może zawierać materiał skompresowany jak i nieskompresowany.

czwartek, 8 marca 2007, 14:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

technicznie masz rację, ale ja wyraźnie napisałem że w świecie kamer DV AVI jest skompresowane. Nieskompresowanych AVI zapisanych za pomocą kamery - zwłaszcza amatorskiej - to ja nie widziałem.

czwartek, 8 marca 2007, 15:48
Nowy
Nowy

Jesli ktos moglby napisac Co to jest NLE, to bylbym wdzieczny

Pozdrawiam

piątek, 9 marca 2007, 01:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W przekładzie na polski - edycja nieliniowa /Non-Linear Edition/

piątek, 9 marca 2007, 02:13
Bywalec
Bywalec

Chcę kupić kartę FireWire. Zależ mi na jak najlepszym wykonaniu, żebym później nie miał problemów typu, że końcówka od kabla wypali mi coś w kamerze itd.

Moja propozycja dotycząca zestawu jest taka:

Karta

Kabel

Proszę o ocene.
Wydaje mi się, że do tej karty ma być kabel 6/4, jeśli inny to jaki ?

Dziękuję wszystkim za odpowiedź.

niedziela, 8 kwietnia 2007, 14:27
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]