Teraz jest wtorek, 15 października 2019, 03:29

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Czym kompresować/zgrywać VOB 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Czym kompresować/zgrywać VOB
Witam.
Mam następujący problem: często dostaję materiał do zmontowania. Problem w tym że jest on często zgrany na dvd w plikach VOB. Czym najlepiej zgrywać/kompresować te pliki (na avi lub wmv)? Pracuję w Adobe Premiere a on niestety nie pracuje na VOB.

czwartek, 12 czerwca 2008, 09:17
Moderator
Moderator

Post Re: Czym kompresować/zgrywać VOB
SmartRipper

czwartek, 12 czerwca 2008, 12:02
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Podłącze się do tematu, bo mam podobny problem.
Dostałem do zmontowania materiał nagrany kamerą cyfrową na płytki mini-dvd w formacie 16:9 z dźwiękiem AC3 256kbps. Skopiowałem go sobie na dysk. Przy odtwarzaniu całej struktury DVD-Video w playerach typu PowerDVD lub MPC wszystko jest ok, ale gdy włączę samego, wybranego przez siebie VOB-a to obraz jest sztucznie rozciągany do 4:3 - w końcu rozdzielczość to 720x576, więc widocznie w plikach VTS zapisana jest informacja o tym, żeby film był zmniejszany do formatu 16:9 (czyli chyba do 720x480). Problem w tym, że gdy zmieniam rozszerzenie VOB na MPG i wrzucam do Adobe Premiere Pro to pomimo tego, że projekt jest w PAL 16:9 (ale próbowałem też normalnie w 4:3) to obraz i tak jest rozciągnięty.
W takim razie próbowałem przekonwertować ten film na nieskompresowany plik AVI (zajmuje 13GB/godzinę z tego co pamiętam) żeby nie tracić na jakości. Problem w tym, że każdy program którym próbowałem to robić, konwertuje pojedyncze VOB-y i obraz jest dalej rozciągnięty. Używałem już chyba kilkanaście różnych programów (najlepsza jakość jest w VirtualDubMod i użyciu kodeka SDV) i różnych kodeków, ale ciągle mam ten sam problem.

1. Czy w Adobe Premiere Pro 2 jest jakaś opcja do sztucznej zmiany proporcji filmu (bo przy przeskalowywaniu oczywiście robi to bez zmian proporcji), tak żebym nie miał dysproporcji i obraz był w 16:9?
2. Jeżeli nie da się tego zrobić, to czy da się, już po zmontowaniu tego rozciągniętego filmu, wyeksportować go tak, żeby zmienić format na 16:9? Gdy zaznaczam żeby tak właśnie zrobił to mam niby 16:9, ale po bokach czarne pasy, co znów daje efekt rozciągniętego obrazu :P
3. Czy da się przeprowadzić konwersję CAŁEJ struktury DVD-Video (tak żeby program przeczytał całe info z plików VTS o wyświetlaniu filmu w 16:9) do nieskompresowanego AVI z jak najmniejszą stratą jakości? Jeżeli tak, to jakim programem/kodekiem? Lub czy można samemu ustawić proporcje ekranu i jakie wtedy wpisać, żeby film nie był rozciągnięty?

Bardzo proszę o pomoc, bo już nie daję rady, a muszę to w końcu zmontować. Mam nadzieję, że każdy zrozumiał to co napisałem, bo czasem piszę trochę chaotycznie. Już na przyszłość mam nauczkę, żeby nigdy nie używać kamery na płytki dvd, tylko na kasety miniDV, a jak ktoś mi da coś w formacie DVD-Video to odmówić takiej obróbki. :-P

środa, 18 czerwca 2008, 02:32
Moderator
Moderator

po pierwsze... SmartRipper - a być może reszta rad będzie niepotrzebna.
1. w premiere wymuś proporcje za pomocą Advanced Options->Pixel Aspect Ratio
2. mpegi mają w sobie tę informację, a jeśli w premiere nie można ustawić wykorzystaj zewnętrzny kompresor z taką opcją albo ReStream do zmiany parametrów mpega bez przekodowywania.
3. tu już mieszasz. jest kupa programów co to robią, ale nieskompresowany avi to 30MB/s, natomiast avi DV to już skompresowany. w avi zapisanie proporcji pixeli nie daje często efektu.

Cytuj:
Już na przyszłość mam nauczkę, żeby nigdy nie używać kamery na płytki dvd, tylko na kasety miniDV, a jak ktoś mi da coś w formacie DVD-Video to odmówić takiej obróbki.

całkowicie błędne podejście i zrażające ludzi do prostych rozwiązań! żadne konwersje, kompresje itd., bo to pójście na łatwiznę jednocześnie szkodliwe dla materiału. a wystarczy tylko dobrze zgrać mpegi, pociąć i zgrać bez rekompresji i authoring również. łatwo, szybko, bez strat jakości.

pozdrawiam

środa, 18 czerwca 2008, 11:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
całkowicie błędne podejście i zrażające ludzi do prostych rozwiązań! żadne konwersje, kompresje itd., bo to pójście na łatwiznę jednocześnie szkodliwe dla materiału. a wystarczy tylko dobrze zgrać mpegi, pociąć i zgrać bez rekompresji i authoring również. łatwo, szybko, bez strat jakości.

Czyli co, bo nie bardzo rozumiem? Już pisałem, że mpg-i w tym przypadku rozciągają obraz do 4:3, czyli nie mają zapisanych informacji o formacie 16:9. Oczywiście jakbym skompresował to do DivX/XviD to byłoby ok z aspekt ratio, ale to duża strata jakości, a dodatkowo trzeba takie filmy przed zmontowaniem jeszcze raz renderować w Adobe Premiere.
Ja osobiście wolę kamery na kasety miniDV, bo po 1) jest lepsza jakość, a po 2) materiał jest gotowy do edycji i wystarczy go tylko przechwycić w programie, bez zbędnych konwersji/(re)kompresji, mpg-ów. A poza tym ta kamera nagrywa tak, że żeby materiał w ogóle dało się oglądać i zgrać na HDD to TRZEBA wcześniej w kamerze sfinalizować płytkę, czyli przeprowadzić authoring DVD. Dlatego Nigdy nikomu nie polecę takiej kamery, chyba, że zupełnie nie obchodzi go późniejsza obróbka materiału i będzie oglądać i pokazywać ludziom "surówkę" :-P

Cytuj:
3. tu już mieszasz. jest kupa programów co to robią, ale nieskompresowany avi to 30MB/s, natomiast avi DV to już skompresowany. w avi zapisanie proporcji pixeli nie daje często efektu.

Tak, rzeczywiście pomyliłem się, bo już miałem mętlik w głowie. Chodziło mi o zapis AVI DV z dźwiękiem PCM.
A te wszystko programy, których używałem (polecane przez ludzi w Internecie) tylko konwertują poszczególne VOB-y, a nie całą strukturę DVD-Video z zapisem informacji o formacie 16:9.

Dzięki za porady i odpowiedzi na moje pytania. Jak wrócę do domu to się tym zajmę i później napiszę co i jak wyszło.

Pozdrawiam!

Edit:

A w ogóle co mi da SmartRipper, jeżeli już mam film na dysku w nienaruszonej postaci? Ten program nic mi nie da, bo zrobi tylko to co już dawno zrobiłem sam.

Edit2:

No i nie daje już rady. Premiere ciągle dodaje te swoje czarne pasy po bokach, przez to nie mogę zmienić Pixel Aspekt Ratio, tzn. niby się zmienia, ale efekt jest taki, że mam rozciągnięty obraz na środku, a po bokach, na dole i na górze są czarne pasy. Jak ręcznie zmieniam rozdzielczość to jest tak samo.

Jeżeli wiesz jak to zrobić tak jak napisałeś, czyli: "łatwo, szybko, bez strat jakości." to proszę pomóż mi.

środa, 18 czerwca 2008, 23:10
Moderator
Moderator

Cytuj:
Jeżeli wiesz jak to zrobić tak jak napisałeś, czyli: "łatwo, szybko, bez strat jakości." to proszę pomóż mi.

jak mam ci pomóc, skoro nie słuchasz :?
Cytuj:
A w ogóle co mi da SmartRipper, jeżeli już mam film na dysku
(...)
bez zbędnych konwersji/(re)kompresji, mpg-ów.

po to SmartRipper, żeby wyłuskać MPEGi z VOBów! to samo robisz zgrywając z kasety, nie? konwertujesz natywne DV na avi DV. w SmartRipperze wskazujesz VIDEO_TSa i zgrywasz MPEGi z wszystkimi danymi nawet napisami. w stream processing zaznaczasz Demux i otrzymujesz pliki MPEG i dla dźwięku, np. m2v i ac3. to być może za bardzo zaawansowana metoda (ale i możliwości) i na pewno znajdziesz inny, odpowiedni program. ja tylko podpowiadam swoje rozwiązania.
Cytuj:
żeby materiał w ogóle dało się oglądać i zgrać na HDD to TRZEBA wcześniej w kamerze sfinalizować płytkę

to oczywiste. zawsze tak jest w przypadku płyt! ale jaki problem sfinalizować płytkę?
Cytuj:
Dlatego Nigdy nikomu nie polecę takiej kamery, chyba, że zupełnie nie obchodzi go późniejsza obróbka materiału i będzie oglądać i pokazywać ludziom "surówkę"

a) przed zgraniem finalizujesz płytę
b) zgrywasz SmartRipperem pliki MPEG2
c) tniesz i sklejasz bezstratnie np. w programie do authoringu
d) wypalasz płytę
jak widzisz nie trzeba oglądać "surówki".
Cytuj:
No i nie daje już rady. Premiere ciągle dodaje te swoje czarne pasy po bokach,

to nie wiem co źle robisz.
i jeszcze na koniec:
Cytuj:
Oczywiście jakbym skompresował to do DivX/XviD to byłoby ok z aspekt ratio

po pierwsze nie byłoby ok, DivX/XviD robi się z par=1 skalując rozmiary, a po za tym to nie format do edycji a raczej końcowy.

czwartek, 19 czerwca 2008, 10:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dopiero teraz miałem czas na tym posiedzieć i już sobie poradziłem! :-)
Wielkie dzięki za pomoc!

Pozdrawiam

sobota, 21 czerwca 2008, 05:01
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ]