Teraz jest środa, 26 czerwca 2019, 18:21

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Niejednakowa jasność obrazu przed i po kompresji 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Niejednakowa jasność obrazu przed i po kompresji
Witam kolegów.
Opiszę swój problem na przykładzie:

Zgrywam materiał na komputer. Wprowadzam do programu montażowego. Na koniec eksportuję do TMPGEnc. Rozjaśniam obraz, dodaję kontrast. W małym oknie roboczym "czarne" jest "czarne". W dużym podglądowym, zaraz przez kompresją, "czarne" jest "czarne". I widać to wyraźnie na pasach w nagraniu 16:9.
Do tworzenia menu płyty używam dvdlab. Obrazek, jako tło, jest wcześniej wyostrzony i odszumiony w TMPGEnc. Nagranie, jak i sam obrazek wygladają prawidłowo. Menu w dvdlab można powiekszać. Tam "czarne" jest "czarne".
A nagrywam w Clonedvd2. Bo inne programy jakoś psują się jak nagrywają 8,5GB DL. W Clonedvd2 w oknie widać, że to co "czarne" jest "czarne"

Odtwarzam płytę na komputerze w WindowsMediaPlayer. "Czarne" elementy obrazu w menu i w nagraniu są szare. Nie ma "czerni". :?:
Idę na dvd. To samo. Aż "razi" szarość, bo jest nienaturalna.

Skąd się biorą te różnice? Mogę wysłać zrzuty ekranu.
Dziękuję.

poniedziałek, 14 lipca 2008, 10:05
Moderator
Moderator

Post Re: Niejednakowa jasność obrazu przed i po kompresji
Jeżeli monitor i telewizor są LCD, to część przynajmniej winy za szarość zamiast czerni może być po ich stronie. LCD z czernią nie zawsze sobie dobrze radzą. Inne przyczyny mogę tylko zgadywać: powtórne przeliczanie podczas tworzenia menu, może nawet nadpisanie bibliotek .dll w komputerze jednemu kodekowi przez drugi...

poniedziałek, 14 lipca 2008, 10:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Sam napisałeś, że rozjaśniasz obraz.

poniedziałek, 14 lipca 2008, 11:21
Stały bywalec
Stały bywalec

Witam kolegę "kotin".
Dziękuję za zainteresowanie tematem. Telewizor jak i monitor, które posiadam, to typowe CRT. Jedynie mój brat ma monitor LCD i obraz jest już "traginczy". Patrząc pod kątem pewien fragment przechodzi w "negatyw".
Zatrzymajmy się jednak na obrazie z telewizora kineskopowego. "Czerń" ze stacji telewizyjnych wygląda prawidłowo. A ja, pracując na dwóch XP-kach, w drugim systemie mam tylko, WinFast PVR, MediaStudio, TMPGEnc, DVDLab, Divx i Xvid codec z internetu. Naprawdę. "Przejechałem się" na głupich "...mega codecs pack...".
Format VCD, SVCD, DVD obsłuży każdy z tych programów i WMP11. Tu nic więcej nie trzeba. Dogrywam tylko Divx-a i Xvid-a. I system poza tym jest "goły".
Jeśli w takiej konfiguracji moga się "sypać" kodeki, to ja juz sam niewiem... 8O
Może istnieje jeszcze jakiś "powód".

Proszę, aby koledzy wypowiedzieli się jeszcze w tym temacie.
Dziękuję.

PS. Kolego "panjacek".
Proszę uważniej czytać posty.
Rozjaśniam obraz i patrzę na okno podglądowe na ile go rozjaśniłem. Ktoś powie okno jest małe. Nie zobaczyłeś co zrobiłeś. Nieprawda. W TMPGEnc w ostatniej zakładce można kliknąć na enkodowanie, ale jest tam jeszcze jedno okno podglądowe. Tym razem pokazuje obraz na całym ekranie monitora. I nadal po rozjaśnieniu "czarne" pasy w 16:9 są jescze "czarne" bo sam kontroluję, na ile mogę rozjaśnić obraz. To nie trudne zrozumieć, co po kolei robię.

poniedziałek, 14 lipca 2008, 11:33
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

[quote="thethinker"]Witam kolegów.
Opiszę swój problem na przykładzie:

Wyraźnie napisane:

"Zgrywam materiał na komputer. Wprowadzam do programu montażowego. Na koniec eksportuję do TMPGEnc. Rozjaśniam obraz, dodaję kontrast."

Przyczyna może być również inna.

poniedziałek, 14 lipca 2008, 11:48
Moderator
Moderator

No to nie wiem. Jak panjacek mogę namówić do przejrzenia jeszcze raz czy to rozjaśnienie... Może zmiana softu do wypalania, na próbę nawet tylko. To by były rzeczy które sam bym u siebie zrobił - nie wiedząc o co chodzi - a nie wiem. Dalsze przyczyny jakie mi przychodza do głowy, to już tylko intuicja - Coś jednak mimo godnej pochwały wstrzęmięźliwości w kodekach, może się gryźć ze sobą.

poniedziałek, 14 lipca 2008, 12:14
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ]