Teraz jest czwartek, 27 czerwca 2019, 04:59

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 firewire czy USB ? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post firewire czy USB ?
Witam - Różne są opinie na ten temat w sieci ale chcę się zapytać na forum do tego przeznaczonym...więc co i jak z tymi połączeniami ? chodzi mi o zgranie materiału video z kamery cyfrowej miniDV (panas gs330) i oczywiście całej masy różnych kamer cyfrowych ...
Czy jest różnica (jeżeli jest to jaka) w "zgrywaniu" materiału video przez usb (kabel w zestawie ) między dokupieniu np.kontrolera express card-firewire + kabel firewire i podłączeniu przez ten zestaw do kompa??? czy będzie jakaś różnica ??? chociaż minimalna ???

czwartek, 17 lipca 2008, 20:29
Moderator
Moderator

Post Re: firewire czy USB ?
Zakładam że mówimy tylko o kamerach SD PAL:
Panasonic - możliwy przechwyt w pełnym SD PAL przez USB2. Nie wszystkie programy jednak to akceptują. Firewire - przechwyt obsługiwany przez wszystkie programy.
Inne kamery - przechwyt USB tylko z rozdzielczością mniejszą niż SD PAL. Czyli przechwyt z pełną jakością tylko firewire.
PS Firewire400 (bo jest jeszcze szybsze nowe firewire800). wbrew teoretycznym danym jest w praktyce szybszym interfejsem niż USB2 i mniej obciąża procasor przy przesyłaniu czegokolwiek. Nie są to jednak różnice bardzo duże - ot taka ciekawostka. jednak ponieważ koszt kontrolera to mniej niż 40 zł.,więc warto mieć.

piątek, 18 lipca 2008, 10:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To nawet nie chodzi o szybkość.

USB2 to 480Mb/s, Firewire to 400Mb/s - amatorska kamera HDV wygeneruje 25Mb/s, profesjonalna ok 50Mb/s.
Istotne jest to, że FireWire ma tryb pracy synchronicznej, tzn. gwarantuje określoną przepustowość a USB nie. Kamery na taśmę generują stały strumień danych który musi być na bieżąco odbierany. FireWire gwarantuje odbiór tych danych a USB nie. A jak się danych nie odbiera to powstają znienawidzone dropy :evil:

W przypadku kamer na dyski czy karty sytuacja jest inna - dane nagrane na dysku mogą i są przesyłane kawałkami (blokami) tak więc transmisja synchroniczna nie ma żadnej przewagi nad asynchroniczną a USB jest tańsze i powszechniejsze niż FiWi.

piątek, 18 lipca 2008, 14:12
Nowy
Nowy

Dzięki za odpowiedzi
pozdrawiam

piątek, 18 lipca 2008, 15:39
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Posiadając kamere Panasonica (NV-GS75) zrzuciłem do kompa dziesiątki kaset w pełnej jakości DV poprzez złącze USB. Nie straciłem jednej nawet klatki. To tak, z moich osobistych doświadczeń w tym względzie.

poniedziałek, 21 lipca 2008, 09:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

@DiscoLED

ja pisałem o zasadach działania tych interfejsów, a ty piszesz o wyjątku czyli twojej kamerce :P

W kamerach Sony nie da się przekopiować zawartości taśmy miniDV przez USB - po prostu się nie da (w Canonie też nie - chyba). Poza tym piszę, że jest ryzyko dropów a to nie znaczy że muszą one wystąpić.

Jesteś szczęściarzem, graj w totka :mrgreen:

poniedziałek, 21 lipca 2008, 11:23
Moderator
Moderator

viValdi napisał(a):
@DiscoLED Jesteś szczęściarzem...

Na prawdę Panasonic (jak chyba żadna inna marka kamer) to umożliwia, z UVS i WMM na przykład, ale fakt - nie wszystkie programy tolerują USB.
PS Co do szczęścia dla DiscoLED, też jestem za :wink: .

poniedziałek, 21 lipca 2008, 13:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

viValdi napisał(a):
@DiscoLED

ja pisałem o zasadach działania tych interfejsów, a ty piszesz o wyjątku czyli twojej kamerce :P

W kamerach Sony nie da się przekopiować zawartości taśmy miniDV przez USB - po prostu się nie da (w Canonie też nie - chyba). Poza tym piszę, że jest ryzyko dropów a to nie znaczy że muszą one wystąpić.

viValdi nie zrozumialeś mnie... W Canonach się nie da, w Sony się nie da w innych kamerach też nie. Nawet nie ma takiej możliwości. Ale niektóre kamery Panasonica (tylko i wyłącznie Panasonica jak na razie) to umożliwiają. I jest to napisane w instrukcji. Nie wiem jak oni to zrobili, ale to działa. Szczęście w tym wypadku nie ma nic do rzeczy, a raczej świadomy wybór odpowiedniej kamery.
Ze strony panasonica:
"Terminal USB 2.0 (HS Mode) umożliwiający transfer filmu w czasie rzeczywistym dzięki kompatybilności ze standardem Video Class (dla systemu operacyjnego Microsoft Windows XP Home edition/ Professional, SP2 lub późniejszym)"

Wiele osób na forum potwierdziło już skuteczność tej metody np tu:
viewtopic.php?f=30&t=16069&hilit

viValdi napisał(a):

kotin napisał(a):
Co do szczęścia dla DiscoLED, też jestem za :wink: .

Jak tylko będzie kumulacja to spróbuję :wink: Oczywiście podzielę się wygraną :D :D Pozdrawiam.

poniedziałek, 21 lipca 2008, 13:13
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]