Teraz jest poniedziałek, 17 czerwca 2019, 17:05

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Terapia w Stowarzyszeniu Anonimowych Interlejsów 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Terapia w Stowarzyszeniu Anonimowych Interlejsów
Hej ewrybady!
Jestem Interlejsem.
Mam problem z uzyskaniem stabilnego obrazu na stacjonarnym odtwarzaczu. Projekt zawiera ok. 150 fot w tifach o zmiennej rozdzielczości. Większość fot odtwarza się ładnie, ale na niektórych zdjęciach (głównie kontrastowe linie poziome) obraz lekko drży. Nie jest to widoczne na całym zdjęciu czy jego tle, ale na pewnych jego fragmentach (np: na wykadrowanym 10-cio piętrowym bloku-galeriowcu, najbardziej skacze piętro 1-wsze i parter na samym przodzie budynku i z tyłu). Efekt skakania zaciera się w odległości ok 2.5-3 m od odbiornika. Na kompie wszystko odtwarza się dobrze.
Projekt ponadto zawiera ok 15% materiałów wideo (720x576 4x3, progresywny avik bez kompresji) oraz napisy. Z wideo i napisami nie ma absolutnie żadnych problemów.

Mam APP 1.5, Projekt 720x576, piksel 1.067, progresywny. Próbowałem takich kombinacji:

eksport avi bez kompresji, 720x576, piksel 1.067 w wariantach: progresywny, dolny oraz górny przeplot (Gspot pokazuje, że wychodzą bez przeplotu).
Z każdego z uzyskanych nieskompresowanych avików (progres, dół i góra), za pomocą TMPEG Expres (PAL 4x3, 5000 kbs/s) wyprodukowałem po 3 mpegi (MPEG-2 Program VBR);
czyli uzyskałem 9 mpegów (avi progres -> mpg progres oraz mpg dół oraz mpg góra; avi dół -> mpg progres oraz mpg dół oraz mpg góra; avi góra -> mpg progres oraz mpg dół oraz mpg góra)te 9 mpgów sprawdziłem na telewizorze, dla pewności na 2 różnych modelach Wiwa.
Ponieważ obraz na co którymś zdjęciu z liniami poziomymi lekko skacze, spróbowałem jeszcze te mpgi przerobić xvidem;
Na tv xvid sprawuje sie ciut lepiej od mpegów, ale dalej linie lekko skaczą na tych samych fotach.
Wyeksportowałem więc dla porównania aviki kodekiem Cineform HD w rozdzielczości 720x576 progres oraz dół i zrobiłem z tego 6 mpegów metodą jak wyżej.
Efekt ten sam.
Ponieważ Main Concept Encoder w APP wywala błędy podczas eksportu, za pomocą debug mode frame servera zrobiłem DVD mpg oraz standard mpeg-2. Najpierw TMPEG Expresem, a jak sie okazało, że zarówno na pliku mpg jak i na dvd jest to samo co wcześniej, użyłem zewnętrznego enkodera Main Concept. I znowu to samo.

Wczytałem potem gotowy projekt ze zdjęciami i wideo do nowego projektu, gdzie zamiast progres zaznaczyłem dominację dolnego półobrazka, a zamiast piksela w proporcji 1.067, dałem 1x1. I powtórzyłem procedurę TMPEG Expresem (mpeg góra, dół, progres) dla avi bez kompresji dolny i progresywny = 6 plików). I skacze jak zwykle.
Najmniej skacze w mpgu z górnym przeplotem utworzonym z avi bez kompresji progres (wypuszczony z projektu bez zaznaczania dominacji pól), ale co ciekawe jako input w TMPEG Exp zamiast trybu progresywnego zaznaczyłem przeplot dolny...

Upewniłem się jeszcze, że oba stacjonarne odtwarzacze płynnie czytają fabryczne DVD ze statycznymi zdjęciami z dużą ilością linii pion-poziom (z tą jedynie różnicą, że film jest czarno-biały).

Tyle spowiedzi. Jestem w kropce. Ostatnia deska ratunku w zaufanym gronie członków SAI.

środa, 30 lipca 2008, 19:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Terapia w Stowarzyszeniu Anonimowych Interlejsów
A próbowałeś opcji flicker removal ? Jest w field options ap

środa, 30 lipca 2008, 19:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wypróbowałem deflickera na kilku wariantach avi->mpg->xvid. Jest nieco lepiej (na oko 30-50%), ale problem tkwi chyba jednak gdzieś indziej (albo trzeba mocniejszego deflickera:) Może fakt, że te foty mają wymiary 2000 / 1500 i więcej wpływa jakoś negatywnie? Może powinienem je zmniejszyć najpierw do 720 / 576? Tyle, że wydawało mi się, że poleci jakość. A tu chyba za dobra ostrość ma zasadnicze znaczenie, bo drgają zazwyczaj wyraźne linie położone horyzontalnie.
Ukłony Kaziukmały za pomoc.

środa, 30 lipca 2008, 20:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zmniejszyłem foty do rozmiaru DVD i prawie wszystkie przestały sie trząchać. Te niedobitki, które jeszcze się stawiały, potraktowałem jak poradził Kazikmały deflickerem i pomogło w 100 %.
Jeśli wie ktoś jak wykonać deflickering hurtowo (wewnątrz Premier Pro 1.5), to proszę o wskazówki.

środa, 30 lipca 2008, 21:45
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]