Teraz jest środa, 19 czerwca 2019, 09:07

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Zniekształcenie obrazu 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Zniekształcenie obrazu
Od niedawna zająłem się nagrywaniem filmów amatorskich. Po dokonaniu edycji filmu zgranego w rozdzielczości 720x576 z kamery analogowej i konwersji na MPEG2 programem TMPG, zgraniu go na płytę w formacie SVCD i odtworzeniu w DVD na ekranie telewizora obraz jest zniekształcony, tzn. jest ściśnięty w pionie (chuda postać robi się gruba). Próbowałem różnych ustawień, ale efekt jest ten sam. Co żle robię? Jakie powiny być ustawienia w TMPG? Proszę o pomoc. :cry:

piątek, 13 czerwca 2003, 23:15
Nowy
Nowy

Post normalka
też miałem ten problem i jedynym wyjściem było kompresowanie materiału DV 720x576 kodekiem Divx na 768x576, wtedy obraz ma odpowiednie proporcje.

W moim programie Pinnacle Studio nie dało się skompresować z taką rozdzielczoscią w mpg2

wtorek, 24 czerwca 2003, 15:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Aspect Ratio
Podczas kodowania do mpeg2 ustala się współczynnik filmu na wejściu i na wyjściu. W TMPGEnc tego nie sprawdzałem i jeszcze dziś sprawdzę, ale napewno da się tak ustawić program że odtwarzany film będzie miał właściwe proporcje.
Generalnie trzeba uważnie wybierać format wejściowy pliku. 720x576 to też plik zniekształcony bo jego proporcje to 5/4 a nie 4/3. Więc współczynnik dla takiego pliku to coś około 6,6%. O tyle trzeba rozciągnąć film w poziomie aby proporcje były OK. Czyli 720 + (720x6,6%) to około 768... A 768x576 to format 4/3.
Przy wyborze formatu wejściowego jak i wyjściowego w kodekach mpeg2 można zauważyć takie współczynniki. Więc właściwe jego wybranie zagwarantuje że kodek dobrze przeskaluje film i że na telewizorze jak i na monitorze będzie wyświetlany poprawnie.

A co do SVCD to w zależności od dekodera w systemie film może być źle odtwarzany w okienku ale dobrze na pełnym ekranie.

W razie wątpliwości pytaj dalej.

emes

wtorek, 24 czerwca 2003, 15:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Zniekształcenie obrazu
:D Spróbuje przy tych ustawieniach (768x576) Wielkie dzięki.

czwartek, 26 czerwca 2003, 23:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post 720x576
U mnie jest to samo. Przy zgrywaniu na dysk wybuieram format PAL (czyli 720x576). Obraz zrzucony z nagrania jest scisniety, podobnie bitmapy. Zmiany wesciowego formatu nin ie daja.
POZDRAWIAM.
ADAM

środa, 2 lipca 2003, 18:54
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]