Teraz jest środa, 19 czerwca 2019, 17:02

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jak zapisać obrobiony materiał bez renderingu 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Jak zapisać obrobiony materiał bez renderingu
Mam pytanie - może ktoś poradzi. W jaki sposób zapisać obrobiony
w Adobe Premiere lub Pinnacle 11 materiał do avi lub dvd bez
renderingu w niskiej rozdzielczości w celu pokazania klientowi
do oceny.

sobota, 13 września 2008, 21:48
Moderator
Moderator

Post Re: Jak zapisać obrobiony materiał bez renderingu
Pewnie najprościej będzie w tym formacie co montujesz, wyświetlić z komputera na telewizor.
PS W czym problem z tym renderowaniem?

sobota, 13 września 2008, 23:31
Nowy
Nowy

Z renderingiem nie mam problemu.
Chciałbym złożyć taką sprzętową konfigurację komputera, która umożliwi mi oddanie klientowi projektu bez renderingu do oceny. Rendering materiału 2 godzinnego zajmuje około 5 godzin na moim kompie. Wiem, że niektórzy koledzy robią tak jak mówię wyżej. Nagrywając taki wstępny materiał na płyty dvd.

Może moje pytanie jest za mało precyzyjne, być może bardziej powinienem zapytać jaka karta graficzna umożliwi mi takie zgranie materiału.Być może jest to nieopłacalne i zajmuje więcej czasu niż zwykłe zrenderowanie materiału.

niedziela, 14 września 2008, 07:55
Moderator
Moderator

Czytam i nic nie rozumiem:
- jak chcesz oddać klientowi sam projekt, przecież aby go otworzyć posiadać by on musiał dokładnie ten sam program z dokładnie wszystkimi zawartymi w nim dodatkami jakie wykorzystane zostały do jego stworzenia. Bez zrenderowania projektu TimeLine nie zobaczymy dokonujących się w nim efektów itp.
Pomijam już kwestię tego, że rzeczą chorą jest by klient widział metodę tworzenia filmu od strony kuchni (mając wgląd do budowy projektu).
- druga, sprawa jestem niemal pewien, ze masz źle skonfigurowany program chociażby Premiere, skoro rendering trwa dłużej niż czas trwania filmu. Nawet na bardzo kiepskiej maszynie zrenderowanie całego, bardzo złożonego nawet materiału trwa zaledwie kilka minut chyba, że importowane pliki zupełnie różnią się formatem od materiału wynikowego.
Aby projekt zapisać do AVI trzeba go po prostu wyeksportować do AVI, rendering wcale nie jest potrzebny, lecz żeby utworzyć z niego płytkę DVD, trzeba to niestety wyeksportować konwertując jednocześnie do mpeg2 (DVD), lub wyeksportować do AVI, by po za programem montażowym innym do kompresji zamienić na mpeg2.
Renderowanie projektu w obu przypadkach jest potrzeba tylko i wyłącznie dla nas samych do podglądu. Dzisiaj tworząc płytki DVD renderowanie timeline jest już zbędne
Nie wiem może źle zrozumiałem temat, ale jakoś mi on tak przypomina Twój nick.
Pozdrawiam gorąco

niedziela, 14 września 2008, 11:07
Moderator
Moderator

Darku, "render" to właśnie ten proces przetwarzania znajdujący swoje ujście w pliku avi bądź na timelinie podczas podglądu. to, czego "potrzeba tylko i wyłącznie dla nas samych do podglądu" to preview.
koledze chodzi prawdopodobnie o wyeksportowanie filmu w słabej jakości jako taki właśnie preview, jednak nie zamierza renderować. to oczywista sprzeczność, bo "render" oznacza po angielsku przygotowanie, złożenie, oddanie czy zinterpretowanie. a więc render następuje zawsze, problem tylko w jego szybkości, której zwiększenie jest bardziej skomplikowane, bo np. jeśli ustawione zostaną parametry mniejszego obrazu przy renderze, to co prawda do "obróbki" będzie wykorzystany mniejszy obraz źródłowy, ale pochodzący z przeskalowania obrazu w normalnym rozmiarze, a więc czas renderingu może się nawet wydłużyć.
jedyne co możesz zrobić w premiere to wybrać w export parametry niskiej rozdzielczości i mniejszej ilości klatek oraz wybrać słaby ale szybki kodek, np. divx z ustawieniem 150kbps/384x288/12.5fps. powinno trwać sporo krócej, ale cudu się nie spodziewaj.

pozdrawiam

niedziela, 14 września 2008, 12:54
Moderator
Moderator

GrassHoppeR napisał(a):
..."render" to właśnie ten proces przetwarzania znajdujący swoje ujście w pliku avi bądź na timelinie podczas podglądu. to, czego "potrzeba tylko i wyłącznie dla nas samych do podglądu" to preview....

Wiem, wiem...
Oczywiście export do AVI wiąże się z renderowaniem materiału, miałem na myśli jednak inną kwestię, ale nie chciałem się rozpisywać.
Tradycyjne renderowanie projektu time line dla naszego Preview, w Premiere tworzy obok zapisanego piku tegoż projektu katalog temp, w którym znajdują się wszystkie przeliczone pliczki AVI w jakie ingerowaliśmy, każdy dokonany efekt, filtr itp, zaś materiały źródłowe w których nic się nie zmieniło projekt odczytuje z naturalnego ich położenia. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że wynikowym bedzie format taki, jak wejściowy.
W rezultacie Premiere odtwarzając zrenderowany materiał time line tak naprawdę odtwarza nawet setki różnych plików położonych w różnych miejscach na twardym dysku (ilość zależy od złożoności projektu).
Mając na myśli to, że eksport do avi nie wymaga renderowania materiału miałem na myśli włąśnie to tworzenie plików temp dla preview, że tego nie trzeba robić, bo w Premiere zrenderowanie materiału dla preview wcale nie przyśpieszy procesu eksportowania, gdzie ponownie wszystko program będzie przerabiał.
Pozdrawiam gorąco

niedziela, 14 września 2008, 13:11
Nowy
Nowy

Być może jest to realizowane w ten sposób, iż z karty graficznej wyjściem video sygnał jest podawany nie na tv tylko na sprzętową zewnętrzną nagrywarkę DVD ( i w ten sposób materiał o niskiej jakości dawany jest klientowi do oceny )

Jak realizujecie ten etap kontaktu z klientem, ja do tej pory zapraszałem do obejrzenia filmu przed renderingiem - film puszczałem na drugi monitor i po zatwierdzeniu przez klienta robiłem rendering i nagrywałem DVD.Zajmuje to niestety dużo czasu dlatego szukam innego rozwiązania.

Czy raczej oddajecie gotowy film bez końcowej konsultacji z klientem ?

wtorek, 16 września 2008, 14:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie wyobrażam sobie bym miał oddać materiał wstępny BEZ RENDERINGU klientowi do zatwierdzenia...to co on ma zatwierdzić? nie da się tak. Nie rozumiem tego....zawsze oddaje materiał klientowi do wglądu (ale to tyczy się materiałów dla firm). Zostawiam płytkę a na niej film w wmv b.dobrej jakości, proszę o wgląd i ewentualne sugestie. I tyle.Nie widzę innego sposobu.Jeśli chodzi o wesela materiał oddaję jako produkt gotowy i daję 3-4dni na wgląd i ewentualne sugestie i zmiany. Innego sposobu sobiue nie wyobrażam.
Jeżeli rendering dla ciebie zbyt długo trwa....zmień komputer, usprawnij go...innego rozwiązania nie widzę.

http://www.tokksa.pl
http://www.tokksa.pl/wild.php
http://www.facebook.com/pages/Tokksa/14 ... 140?v=wall

http://vimeo.com/tokksa
http://vimeo.com/tokksawild/videos

wtorek, 16 września 2008, 14:56
Stały bywalec
Stały bywalec

Chyba nie da się namówić Adobe do podawania sygnału poprzez analogowe wyjście karty graficznej. Jeżeli kamera ma analogowe wejście/wyjście Adobe może podać na nią materiał przez Fire, a ona przerobi go do analoga, który zastanie w jakiś tam sposób nagrany na nośnik. Ale to zajmuje 1:1 względem długości materiału i jest dość dziwną akrobacją. Nie lepiej eksportować do zwykłego DV? To trwa znacznie krócej (a jeśli nie, to także polecam zmianę sprzętu bo to nie jest normalny objaw)

wtorek, 16 września 2008, 16:10
Moderator
Moderator

Podobnie jak TOKKSA klientowi "przed" pokazuję jakieś przykładowe wesele filmowane dużo wcześniej, z którego płytka DVD pozostała mi jako posiadająca mały błąd brak litery, inaczej napisane nazwisko itp.
Po realizacji nagrania montuję całość i produkt gotowy oddaję klientowi z kilkudniowym czasem do ewentualnych reklamacji.
Osobiście podejrzewam, że kolega ma źle skonfigurowany system edycyjny, gdyż nawet jak wspominałem przy kiepskiej maszynie procesy renderowani, jak i nawet kompresji nie trwają tak tragicznie długo.
Export do AVI DV nie ma prawa trwać dłużej niż czas trwania filmu zgranego jako AVI DV, właściwie odbywa się to ekspresowo, czas kompresji zależy od parametrów komputera, formatu wynikowego, ilości przebiegów, no i czasu trwania filmu, ale przy naprawdę kiepskim komputerze konwersja DVD i to dwoma przebiegami trwała u mnie max 1.5 czasu trwania materiału.
Skoro kilka dni trwa montaż przykładowo wesela, czym jest te dwie-trzy godziny więcej na czas konwersji wszystkiego i zapisanie na DVD?
Faktycznie nie jest to normalny objaw.
Pozdrawiam gorąco

wtorek, 16 września 2008, 18:03
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Montażysta Darek A. napisał:
"Export do AVI DV nie ma prawa trwać dłużej niż czas trwania filmu zgranego jako AVI DV, właściwie odbywa się to ekspresowo, czas kompresji zależy od parametrów komputera, formatu wynikowego, ilości przebiegów, no i czasu trwania filmu, ale przy naprawdę kiepskim komputerze konwersja DVD i to dwoma przebiegami trwała u mnie max 1.5 czasu trwania materiału"

Zgadza się, ale pod warunkiem, że na materiał źródłowy nie nałożono filtrów, choćby nawet zooma z kadrowaniem, nie mówiąc już o zmianach kolorów itp., ew. źródło może być w hd (więc na potrzeby wstępnego odglądu potrzebny resajz z konwersją)
W takim wypadku jest zupełnie normalnym objawem, że proces wydłuża się wielokrotnie, a jeśli film ma 2 godziny to całkowicie blokuje pracę. Niezłym rozwiązaniem jest rozpoczęcie renderingu po skończeniu pracy; wracasz następnego dnia i plik jest gotowy.
Najlepiej niech lalalala się wypowie bliżej co ma w programie edycyjnym i jaki powinien być plik wynikowy.

lalalala napisał:
"Chciałbym złożyć taką sprzętową konfigurację komputera, która umożliwi mi oddanie klientowi projektu bez renderingu do oceny. Rendering materiału 2 godzinnego zajmuje około 5 godzin na moim kompie."
Biorąc pod uwagę fakt, że to co jest na tajmlajnie, to po prostu widmo Twojej inwencji/pracy na materiale, a nie sam materiał, będziesz raczej musiał pogodzić się z tym, że potrzeba czasu i jakiegoś narzędzia (obojetnie czy to soft czy jakaś zewnętrzna nagrywarka z wbudowanym modułem kodującym), które to poskłada do kupy (rendering).
A może chodzi o ominięcie konwersji do mpega, divixa itp? Wtedy będzie tak jak już tu napisano (pod warunkiem, że nie pracujesz na hd); zachowując w pliku wynikowym oryginalny format materiału (np. dv) uzyskasz plik dużo szybciej (w przybliżeniu kilka razy). I możnaby pogodzić to z tym co napisałeś ?Wiem, że niektórzy koledzy robią tak jak mówię wyżej. Nagrywając taki wstępny materiał na płyty dvd.". Czyli nagrywasz klientowi płytę dvd-r (jako data-dvd, a nie dvd-video) z takim właśnie zrenderowanym, ale nieprzekonwertowanym plikiem dv oraz odpowiednim kodekiem i informujesz klienta, że w razie problemów z odtwarzaniem filmu należy zainstalować kodek.
Inna sprawa, jeśli klient obejrzy 2 godzinny film w kiepskiej jakości, to nawet jeśli bardzo się starałeś, a on sam jest osoba bardzo sympatyczną, może nabawić się okropnego malkontenctwa, a ty zamiast montażem zajmować się będziesz swoją kampania wizerunkową:)

środa, 17 września 2008, 01:54
Moderator
Moderator

grabos napisał(a):
...nagrywasz klientowi płytę dvd-r (jako data-dvd, a nie dvd-video) z takim właśnie zrenderowanym, ale nieprzekonwertowanym plikiem dv...
...w razie problemów z odtwarzaniem filmu należy zainstalować kodek...

Kodek DV standardowo już od wersji Windows 2000 jest elementem składowym systemu.
Pytanie teraz takie:
- godzina filmu DV to 12.5GB wielkości
- film najczęściej ma te 2 do 3 godzin
Jak chcesz nagrać na krążek DVD plik o wielkości trzydziestu paru giga bez kompresji, która trwając wyjątkowo długo u lalala sprawi, że na jedno wychodzi? :mrgreen: Chyba, ze wystarczy klientowi oddać kilkanaście minut z całości.
-wszystko rozważane pod kontem odtworzenia tego na komputerze, więc możemy oddać mu to na zewnętrznym czystym twardym dysku podłączanym przez USB (takie kieszenie są w każdym sklepie komputerowym), a co jeśli klient ma tylko stacjonarny odtwarzacz DVD, który niestety nie czyta AVI DV?
Pozdrawiam gorąco
P.S. nie cytuj wiadomości, bo nie idzie tego czytać, to robi się nieco inaczej.

środa, 17 września 2008, 08:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Montażysta Darek A. napisał(a):
- godzina filmu DV to 12.5GB wielkości
- film najczęściej ma te 2 do 3 godzin

Tak, nie wziąłem tego pod uwagę.
Najlepiej jak piszesz zrzucić na dysk wymienny. Może się jednak okazać, że trzeba będzie taki dysk wypożyczyć, bo doświadczenie podpowiada, że ludzie raczej nie mają tyle wolnej przestrzeni na kompach. No ale czego się nie robi, żeby zaoszczędzić trochę czasu na rendring:)
Jakąś alternatywą może być (choć na dzień dzisiejszy słabą) blue-ray lub hd-dvd.

środa, 17 września 2008, 19:53
Nowy
Nowy

Widzę, że najlepszym wyjściem jest modernizacja komputera a jest to ( athlon 64
3000+, + 1 GB ramu + trzy dyski ) i liczy to dokładnie np.: w pinnaclu 11 - 78 minut filmu w 150 minut do DVD.

A jeśli chodzi o kontakt z klientem, to chyba najlepiej robić tak jak opisał jeden
z kolegów wyżej czyli oddawać gotowy film i dać kilka dni na ewentualną reklamację i nie ma co szukać rozwiązań w stylu materiał w gorszej jakości do oceny.

czwartek, 18 września 2008, 16:20
Moderator
Moderator

... Po za tym materiał oglądany przez klienta w gorszej jakości będzie ujmą jeśli chodzi o efekt naszej pracy, a chyba chcemy, żeby odniósł on jak najlepsze wrażenie.
Na starym kopie Athlon 2400+ ( szybkość 2000) i 1GB pamięci proces kompresji do DVD trwał u mnie znacznie krócej i to dwoma przebiegami (2pass).
Jeśli nie nie orientujesz się co w systemie jest zbędnego, lub co chodząc w tle pochłania znaczną część jego zasobów może warto było by ćwiczebnie osadzić jakimś Windows_MX_7F?
Pozdrawiam gorąco

czwartek, 18 września 2008, 19:05
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona