Teraz jest czwartek, 20 czerwca 2019, 05:19

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 blu-ray a 1080p25 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post blu-ray a 1080p25
witajcie,

nie wiem, czy wybrałem dobre forum. nie znalazłem działu o authoringu blu-ray ;)

pytanie: jak zapisać 1080p25 na Blu-rayu?
wiemy, że w swojej specyfikacji nie zawiera trybu 25p, z palowych jedynie 50i. pozostaje ucięcie klatki na sekundę i zrobienie 24p, albo "przeplecenie" do 50i. tylko później odtwarzacz będzie robił ponowny deinterlace (ale do jakiej częstotliwości? chyba jakiejś 60Hz?) więc może lepiej od razu zrobić progresywnie 60Hz? przyznam, że nie robiłem eksperymentów, może ktoś z forumowiczów opracował już jakiś algorytm? :) czytałem coś na temat oznaczania sygnału 25p flagą 50i, którą ponoć odtwarzacz ignoruje. hym?

kompresuję w Encore, obraz pochodzi z Z5.

(teoretycznie, jak wynika z informacji prasowych Sony, można Z5E apgrejdować do działania w 50/60Hz, co rozwiązałoby problem z blu-rayami, ale - niestety - polski serwis Sony nic na ten temat nie wie. tak samo Sony Poland. napisałem już mejla do Sony Japan bezpośrednio. ;))

poniedziałek, 23 marca 2009, 13:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: blu-ray a 1080p25
I tu jest problem. Masz wybór albo 24-p, albo 23.976-p. Nie lepiej z tego zrobić 50i?

Możesz także zrobić, jak mówisz, 24p. I to jest dobre rozwiązanie. Ale też ma wady. Po pierwsze jeżeli utniesz 1 klatkę na sekundę to musisz odpowiednio dźwięk przyspieszyć. Nie martw się - tak się sporo filmów robi - zawsze to po 100 minutach projekcji stacja TV ma kilka minut więcej na reklamy ;). Różnicy nie widać i nie słychać (audiofil usłyszy), a materiał będzie krótszy ;)

Wadą 24p jest to, że starsze TV mogą tego sygnału nie obsługiwać. Będzie to się objawiać albo brakiem obrazu (na HDMI) albo "szarpanym" obrazem. To "szarpanie" zależy od układów w TV, jedne lepiej sobie z tym radzą, inne gorzej. Niektóre bd konwertują 24p do 50i w locie, ale moim zdaniem lepiej zrobi to TV.

Skąd w ogóle masz taki materiał 25p?? Może trochę namotałem z tym 24p. Zrób 50i i będzie ok :)

Tak sobie jeszcze pomyślałem, że najprościej zrobić testy 24p vs 50i na TV. Nagrać płytkę bd-rw i sprawdzić. Długo testowałem ustawienia bd zanim uzyskałem satysfakcjonujący mnie efekt.

A tak swoją drogą to dział authoringu BD jest niezbędny - tu ukłon do adminów forum.

poniedziałek, 23 marca 2009, 23:04
Bywalec
Bywalec

Dzięki za odpowiedź :)

Jesteś pewien tego, że odtwarzacze BD konwertują do 50i? A co później dzieje się z tym sygnałem, skoro wszystkie LCD i plazmy są progresywne, i nie potrafią wyświetlić sygnały z przeplotem? Po cholerę ten przeplot?

A co z filmami kinowymi nagrywanymi w 24p? Sądzisz, że są nagrywane na BD w 60i? Coś mi się przypomina, że nawet na DVD filmy były wydawane w 24p. Na pewno 24p.

Skąd mam 25p? Nie chcę robić 50i, z którego później TV albo DB player zrobi jeszcze inną częstotliwość (prawdopodobnie).
Poza tym nie lubię przeplotu. Przeplot jest przestarzały i wygląda nieciekawie. Żadne współczesne urządzenie nie umie odtwarzać sygnału z przeplotem, wszystko jest deinterlejsowane. Nagrywanie z przeplotem obcina rozdzielczość, zwłaszcza przy ruchu w pionie. Więc skoro mam możliwość nagrywania progresywnie to nagrywam progresywnie, w 1080p. Matryca CMOS daje taką możliwość. Tyle tłumaczenia ;)

Jeśli (ale tylko jeśli) zamiana 25p do 50i polegałaby na podziale klatki na dwa pola, a później BD player, TV czy komputer grając taki materiał brałby te dwa półpola 50i i sklejał z nich z powrotem pełnowartościowe 25p, bez artefaktów i blurów, to jestem za. Ale jeśli istnieje ryzyko, że z 50i będzie się robić 60i, 24p, 30p czy cokolwiek, poza moją kontrolą, to niedobrze. Muszę popracować nad tym.

Trudny temat dla mnie to HD. Brakuje standardów i procedur. Ale najbardziej wkurzające jest to, że towarzystwo od niebieskich dysków ma PAL w nosie.

Bardzo zależy mi na opinii kogoś, kto nagrywa tak jak ja w 1080p25.

wtorek, 24 marca 2009, 12:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Skoro specyfikacja tego nie obejmuje to bez konwersji się nie obejdzie. Konwersja zależy (jej jakość) od układów zastosowanych w odbiornikach. Każdy TV inaczej pokaże ten sam obrazek. Dlatego ideałem jest robienie tego w standardzie. Każdy TV potrafi pokazać 50i i jest to standard i tego trzeba się trzymać. Nie ma na rynku TV, który usuwa przeplot poprzez wyświetlanie tylko co 2-gą linię tracąc na rozdzielczości pionowej. Każdy ma układ analizujący obraz i starający się jak najlepiej wyświetlić przeplot (stara się wyświetlić obie linie top i bottom a krawędzie wygładzać). Im wyższy model, tym robi to lepiej. Odtwarzacze BD też to robią - jeżeli wymusimy sygnał progresywny przez HDMI oraz TV przyjmie ten sygnał (1080p) to siłą rzeczy materiał 1080i musi być przez urządzenie konwertowane. Tutaj jednak bardziej bym ufał telewizorom, gdyż one są po prostu stworzone do wyświetlania 1080i (większość stacji TV nadaje z przeplotem). Alogrytmy usuwania przeplotu są zatem bardziej dopracowane.

Tego bym się trzymał. Jeżeli źródłem jest obraz progresywny (kamera tak zapisuje) to wymuszenie przeplotu na takim materiale NIE spowoduje utraty jakości. Linie będą pasować do siebie (obraz w ruchu) i układy wygładzające nie będą miały tu nic do roboty. Zamiana z 1080i na 1080p nie przyniesie różnic w obrazie. Jeżeli materiał z kamery mamy już w przeplocie to też w przeplocie materiał wyjściowy być powinien. W obu przypadkach 1080i zda egzamin.

A zrobienie 24p to skrócenie materiału o parę minut (zależnie od długości) i modyfikacja audio, więc nie jest to dobry wybór.

Z resztą - kup płytkę BD rewritable i popróbuj. Nie tylko u siebie na TV, ale także u znajomego czy w sklepie, aby mieć pewność co do wyglądu materiału w różnych warunkach. Ja robię w 1080i (50) i jest bardzo dobrze.

Na koniec - nie znam specyfikacji Twojej kamerki, jak ma tryb 24p to tak nagrywaj - jakość będzie najlepsza, ale unikaj szybkich ruchów kamerą i panoram. Jeszcze lepszy tryb to 720p, traci się na szczegółach, ale w ruchu jest najlepiej.

wtorek, 24 marca 2009, 19:15
Bywalec
Bywalec

Dzięki, będę próbował z zapisem 25p do 50i.

Co do kamery - chętnie bym włączył 24p, 30p i 60i, co jest możliwe przez mały apgrejd, ale niestety, co jest moim zdaniem niedopuszczalne (i będę robił aferę) Sony nie odpisuje na moje mejle w tej sprawie od piątku...

wtorek, 24 marca 2009, 21:43
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]