Teraz jest czwartek, 27 czerwca 2019, 10:30

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 pare pytań - eksport, rendering do tv 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post pare pytań - eksport, rendering do tv
Witam!

Czy jakaś mądra głowa mogła by pomóc w uporządkowaniu moich informacji na temat poprawnego eksportowania materiału do telewizji?
Montuje film w premiere pro, Chcę stworzyć dwie wersje:

do internetu:

hdv 720p
czyli rozdzielczosc 1280x720
proporcje 16:9 pixel ratio 1.0
progressive
tutaj w zasadzie nie ma problemu

do tv:

przerabiam na pal 720x576 dodaje kaszetę itp.
i tutaj moje wątpliwości!

przeplot! przerabiać materiał z progressive na interlaced? (materiał to film stworzony z fotografii, wiec nie jest to nic zgrywanego z kamery)
Jeśli tak to upper field czy lower jako pierwsze?

pixel ratio: pal z tego co wyczytałem ma 1.0925 ale po zmianie rozjadą mi się proporcje obrazu, a tego nie chcemy.
jaka jest różnica między 756x576 a 720x576 i która rozdzielczość obowiązuje w polskiej tv, a może w 756x576 ustawiam pixel ratio na 1.0925 a w 720x576 na kwadratowe piksele i wtedy wychodzi na to samo, proporcje mam zachowane, Dobrze kombinuję? Jeśli tak to która opcja zapewni lepszą jakość obrazu.

i na koniec: czy powinienem użyć jakiegoś kodeku? Format "uncompressed microsoft avi" jest właściwy? Czy po prostu "microsoft avi" i przy wyborze kodeku - none?

Fajnie by było gdyby ktoś rozwiał moje wątpliwości i napisał jak to się profesjonalnie robi.

pozdrawiam

wtorek, 22 września 2009, 21:11
Moderator
Moderator

Post Re: pare pytań - eksport, rendering do tv
Pasza napisał(a):
do tv:
przerabiam na pal 720x576 dodaje kaszetę itp

... w jakim celu je dodajesz ???????
zarówno te, jak i pozostałe postanowienia są zupełnie pozbawione logiki, która wynika z braku znajomości definicji PAR i standardu SDV PAL.
Zbyt wiele jest niedomówień, by odpowiadać i tłumaczyć teraz co i jak, ale wszystko jest tutaj: search.php

wtorek, 22 września 2009, 22:05
Bywalec
Bywalec

Montażysta Darek A. napisał(a):
Pasza napisał(a):
do tv:
przerabiam na pal 720x576 dodaje kaszetę itp

... w jakim celu je dodajesz ???????
zarówno te, jak i pozostałe postanowienia są zupełnie pozbawione logiki, która wynika z braku znajomości definicji PAR i standardu SDV PAL.
Zbyt wiele jest niedomówień, by odpowiadać i tłumaczyć teraz co i jak, ale wszystko jest tutaj: search.php

Nie dodaję, tak mi się napisało nie wiem czemu... kaszeta się sama dodaje po konwersji 16:9 do 4:3, z wyszukiwarki korzystałem wielokrotnie i to są właśnie wszystkie moje zgromadzone informacje na ten temat w pigułce. Proszę o wytknięcie braku logiki. Poki co tego typu odpowiedz w zaden sposob mi nie pomaga.

pozdrawiam

wtorek, 22 września 2009, 22:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ale jaki format masz uzyc dla tej telewizji, ja pracuje dla kilku i materialy chca w takiej postaci ...

1. tasma beta
2. tasma minidv
3. pliki avi nieskompresowane PAL pelna ramka field dolny
4. pliki avi kompresja 10 bitowa bezstratna black magic PAL pelna ramka field dolny

przy czym 3 i 4 niezmiernie rzadko, raczej jak chca cos swojego dolozyc

raz w zyciu dla jakiejs bulgarskiej stacji generowalem mpeg 2 na system oparty na Fast-cie

nie mozesz z premierea po prostu zgrac materialu na tasme ?

wtorek, 22 września 2009, 22:32
Moderator
Moderator

Nie wiadomo od czego zacząć, gdyż naczytałeś się bez zrozumienia stąd zupełne sprzeczności w toku myślenia.
Nikt nie konwertuje 16:9 do postaci 4:3, każdy poczciwy edytor video pozwala zachować proporcje (narzucić prawidłowe) importowanym plikom o innym współczynniku;
identycznie zachowają się aplikacje pracujące w interlace otrzymując materiał progresywny, po prostu go utworzą (i vice versa);
półobrazy jako pierwszy zawsze dolny (chyba, że będzie to DVD);
piksel aspect ratio to 1.066666.... dla proporcji 4:3, oraz 1,4222222... dla proporcji 16:9 i zawsze taki plik ma 720X576 wystarczy pomnożyć szerokość kadru DV PAL o definicję PAR, by przekonać się dlaczego, skąd więc Twoje wartości typu 1.0925, a tego 756x576 - nie zrozumiem już wcale;
jeśli chodzi zaś o kodek, materiał zawsze i wszędzie oddajemy w takim standardzie, w jakim zapisała go kamera - to zasada.

wtorek, 22 września 2009, 22:38
Bywalec
Bywalec

Degeneradoo: Najprawdopodobniej właśnie na mini dv, jeszcze nie mam informacji, ale chciałem być przygotowany na wszystkie ewentualności żeby potem się nie stresować.

dzięki za odpowiedź

Montazysta Darek A.: ten podany przeze mnie pixel aspect ratio wyczytałem na wikipedii (może nienajlepsze źródło)
Nie bardzo rozumiem czego nie rozumiesz w rozdzielczości 756x576?
Jak w pierwszym poście napisałem materiał nie jest zgrywany z kamery, tylko są to zdjęcia z aparatu, w sumie po obróbce można go uznać za komputerowy twór.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, sugerujesz użycie pal widescreen?

pozdrawiam

wtorek, 22 września 2009, 22:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"756x576 - nie zrozumiem już wcale" - no to jest akurat pelna ramka palowa (chyba ze to byla jeszcze wieksza rozdzielczosc, musialbym starego bradcastera uruchomic) , w takiej rozdzielczosci pracowalo wiekszosc systemow edycyjnych przed nastaniem formatu DV

a material oddajemy raczej w formacie jaki sobie zycza a nie jak nam pasuje , zwlaszcza jesli film z kamery jest tylko elementem kompozycji graficznej

wtorek, 22 września 2009, 22:53
Bywalec
Bywalec

Degenerado: a czy na bete zgrywa się z mini dv? Jeśli będzie nagrywane na betę to nie ja sie tym będę zajmował, ale w jakiej formie mam wtedy im oddać materiał.

pozdrawiam

środa, 23 września 2009, 00:38
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

mozna z mini dv zrzucac na bete, sam czesto tak robie bo to najtaniej wychodzi, oddac kopierni do skopiowania, za zrzucenie z avi, lub ramek trzeba w wawie duzo wiecej zaplacic

środa, 23 września 2009, 00:47
Stały bywalec
Stały bywalec

Pasza napisał(a):
Nie bardzo rozumiem czego nie rozumiesz w rozdzielczości 756x576?
pozdrawiam

a nie czasem 768 ?

a do jakiej stacji ma isc material ? bo to nam wiele wyjasni :)

środa, 23 września 2009, 00:48
Moderator
Moderator

Degenerado napisał(a):
"756x576 - nie zrozumiem już wcale" - no to jest akurat pelna ramka palowa (chyba ze to byla jeszcze wieksza rozdzielczosc, musialbym starego bradcastera uruchomic)

... i jak tam uruchomiłeś i zobaczyłeś? :)
Co to jest ramka palowa i od kiedy PAL ma określoną w pikselach szerokość, ale nie ważne, bo bardziej ciekawy jestem tego co to znaczy zgrywanie na betę z miniDV i jak to rozumieć, do czego, po co, w jakim celu itp.
Ja odpadam z tematu i przestaję go śledzić.
Pozdrawiam
PS:
jaszczu_r napisał(a):
a nie czasem 768 ?

brawo!

środa, 23 września 2009, 00:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"Co to jest ramka palowa i od kiedy PAL ma określoną w pikselach szerokość" - wlasciwie to odkad pojawily sie systemy grabujace material na komputery,
pierwsze pracowaly w rozdzielczosciach 704x576 i 756xXXX albo 764xXXX (dokladnie nie pamietam i mowiac szczerze po takich prostackich i aroganckich uwagach nawet nie chce mi sie tego dalej zglebiac), dopiero z czasem pojawil sie standard mini dv z rozdzielczoscia 720x576

bo bardziej ciekawy jestem tego co to znaczy zgrywanie na betę z miniDV i jak to rozumieć, do czego, po co, w jakim celu itp. - jak masz oddac material na becie do telewizorni to kupujersz rekorder za diabli wiedza ile ?, najtansza metoda to zgrac na minidv i dac w kopierni do skopiowania na bete za 50 zl i miec temat z glowy, nigdy nie mialem uwag do takich materialow (nie wiem tylko jak sprawa wyglada w panstwowce ale dla nich nie robie wiec tez malo mnie to interesuje)

Ja odpadam z tematu i przestaję go śledzić. - to akurat mnie nie martwi bo niewiele do niego wniosles

środa, 23 września 2009, 01:09
Moderator
Moderator

Nie denwruj się.
- Nie wiem jaka stacja ma kłopoty z odtworzeniem, czy też zgraniem zdjęć dostarczonych na nośniku miniDV i wymusza dostarczenie materiału zgranego na inny standard, ale to jakaś niereformowalna pewnie kablówka;
- PAL to system (standard) nadawania kolorów zawarty w sygnale telewizyjnym, a miniDV to format zapisu video z odpowiednim dla niego algorytmem kompresji (co mają ze sobą wspólnego?).
Dlaczego się denerwujesz? :)

środa, 23 września 2009, 01:28
Bywalec
Bywalec

jaszczu_r: jasne, 768x576 czyli prawdziwe 4:3 moj blad. pracuję nad klipem więc: mtv, 4fun tv? nie wiem.

Montażysta Darek A.: Beta to nie jest żaden "inny" standard

Degenerado: wielkie dzięki, bardzo mi pomogłeś, czyli nie mam się czym przejmować, nagrywam na mini dv i ewentualnie betę z tego zgrywam

Jeszcze co z sygnałami kontrolnymi, jest jakiś standard?
i jakie ustawienia audio?

pozdrawiam

środa, 23 września 2009, 01:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ej no, chce koledze pomoc a tu jakies czepialstwo bez sensu

w tej branzy trzeba sie liczyc ze wszystkim, raz oddawalem material do agencji reklamowej ktora jest znana - wielka - super hiper(*1) i okazalo sie ze jedyny sposob w jaki moge im to oddac to ramki targa ... powod super hiper(*2) system na avidzie i macu ktory mial komponenty i sdi a nie mial firewire a pluginy do softu sa tak drogie ze firma nie inwestuje, czyli radosnie iles tam minut musialem pzyniesc w targach i ..... 3.5 godziny czekania bo ramki nie byly importowane bezposrednio na stol montazowy tylko przez jakies cudo podpiete po sieci do niego, od tamtej pory jestem fanem profesjonalnych systemow kompozycyjno edycyjnych opartych raz na makach a dwa z avidem :)

o sygnal kontrolny musisz zapytac odbiorce, ja robie po prostu robie rozbiegowke czarna okolo 30-40 sekund i opisuje to na kasecie, zadnych dodatkowych rzeczy nie wrzucam a o taki blank dzial emisyjny prosil

środa, 23 września 2009, 08:40
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona