Teraz jest poniedziałek, 24 czerwca 2019, 16:20

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
 Jasność i kompresja filmu. 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Jasność i kompresja filmu.
Witam serdecznie,
jestem laikiem w temacie, więc pytanie może okazać się nieprofesjonalne, ale sam raczej do tego nie dojdę.

Mam kamerkę SD Sony SR37 (z dyskiem twardym), ogólnie sprawuje się bardzo fajnie i jestem z niej zadowolony, ale mam problem jeśli chodzi o montaż filmów.

Przede wszystkim jasność filmu. To rzecz, która spędza mi sen z powiek. Na kamerze oraz na laptopach i wszystkich, innych monitorach LCD film wygląda tak, jak wyglądać powinien - jasność ok, wszystko widać. Jednak na monitorach CRT, na pełnej jasności - film jest ciemny i bardzo mocno różni się od tego, widzianego na ekranie kamerki i laptopów. Mógłbym nie przejmować się tym, że na CRT wygląda tak, a nie inaczej, bo mało osób używa już takich monitorków, ale w końcu inne filmy wyglądają i na CRT i na LCD normalnie - praktycznie identycznie, więc w czym tkwi problem?

Zmieniałem już jasność, kontrast oraz gammę, ale na dwóch monitorach film różni się bardzo mocno. W czym leży problem i jak można temu zaradzić? Jakimi ustawieniami?

Kolejna kwestia jest taka, że używam Ulead Video Studio, w którym przy eksportowaniu projektu do pliku video - nie mogę uzyskać pożądanego efektu tj. tej samej jakości, co film wejściowy. Format PAL DVD 16:9 daje zbliżoną jakość, ale to wciąż nie to. W jaki sposób dobrać najlepiej format zapisu i jakimi opcjami się kierować?

Pozdrawiam,
AM

czwartek, 10 grudnia 2009, 17:10
Moderator
Moderator

Post Re: Jasność i kompresja filmu.
Witamy na forum.
Zastanawia mnie na ilu monitorach CRT sprawdzałeś ten film i czy czasem nie jest to wina jakiegoś komputera z takim monitorem, w którym to źle skonfigurowany odtwarzacz, lub ustawienia grafiki wpływają na inną jasność odtwarzanego tam filmu, bo nijak nie widzę logiki pojawiania się tak wielkiej różnicy o jakiej piszesz.

Jeśli chodzi o format zapisu wyjściowego, to wszystko zależy od tego, na czym będzie on odtwarzany i na jak duży plik wynikowy możemy sobie pozwolić. W każdym jednak wypadku programy konwertujące materiał dają możliwość zwiększania, lub zmniejszania stopnia bitrate, jest to jak gdyby ilość upychanych danych w czasie, zależnie teraz od tego, czym ma być nasz materiał bitrate możemy określać stosując się do zasady zgodności, czy to ze standardem DVD, czy też wielkością krążka, lub ich ilością.
Nie wiemy ile czasu trwa materiał, nie wiemy w jakim formacie jest materiał pochodzący z kamery, czy stosujesz w etapie montażu prawidłową zgodność kodeków, czy w którymś momencie nie jest dokonywana na filmie niepotrzebna ponowna konwersja pogarszająca jakość i wiele innych.
Powodów może być naprawdę wiele, pamiętaj jednak, że DVD-Video, to wcale nie jest taka super sprawa jak większość ludzi myśli i niemal nigdy taki format nie dorówna jakością oryginałowi.

piątek, 11 grudnia 2009, 18:39
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ]