Teraz jest czwartek, 27 czerwca 2019, 10:25

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Kompresja filmów DVD Rip 
Autor Wiadomość
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Kompresja filmów DVD Rip
Ciągle się zastanawiam w jaki sposób można skonwertować film pełnometrażowy do 700mb przy dobrej jakości. Wiem, że mówi się, że lepsze kamery = lepsza jakość obrazu = mniej stratna kompresja, ale również lepsze kamery = większe pliki surowe = więcej do kompresji.

Przykładowo plik surowy z mojej kamery 720x576 1min = 200mb<
Po montażu, dodaniu efektów przy zapisie bez żadnego kodeka 1min = 1gb<
Przy zapisie jako .avi 1min = 500mb<
Przy zapisie jako .mpg 1min = 40mb<

Czasami używam zewnętrznych konwerterów jak VirtualDub, ProCoder, Total Video Converter itp. Próbuje znaleźć tą jedyną drogę do uzyskania wymorzonych 2h = 700mb. Nie mam pojęcia jak oni (a może wy) to zapisujecie. Bo przecież ktoś musiał przekonwertować np. Galerianki z płyty DVD na DVD Rip 700 megowego.

Ciągle szukam jakiegoś dobrego sposobu na zapis obrazu z kamery w dobrej jakości przy małym pliku. Może znajdzie się osoba, która w końcu wyjaśni ten problem.

Btw: Montowałem w 5 różnych programach, obecnie stwierdzam, że najlepszy jest Premiere Pro, a w nim kompresja do .mpg, ale jak wiadomo przy oglądaniu materiału na komputerze jakość nie zaskakuje :( (na szczęście mamy jeszcze tv) :)

Czekam na wasze pomysły. Może ktoś z was jest w szkole filmowej i potrafi mi to wytłumaczyć. Może macie jakieś własne metody na kompresje. Mi już opadają ręce.

/znacie jakieś sposoby na obliczanie bitrate, tak by film zmalał a nie tracił na jakości?

środa, 20 stycznia 2010, 23:44
Moderator
Moderator

Post Re: Kompresja filmów DVD Rip
oczywiście są różne avi, bo liczą się kodeki. (deinterlace,) resize do 640x360 i divx/xvid z bitrate=1000kbps i masz co chciałeś. jakość będzie zależeć od zawartości obrazu, od tego czy zrobisz to jedno czy dwuprzebiegowo i w zasadzie to tyle. w szkołach filmowych raczej tego nie uczą. ;)

pozdrawiam

środa, 20 stycznia 2010, 23:48
Moderator
Moderator

Po za tym nie wolno zapominać, że nie tylko obraz kompresujemy, ale znaczny obszar przestrzeni na płytce uzyskamy konwertując dźwięk w filmie do mp3.

środa, 20 stycznia 2010, 23:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

GrassHoppeR chyba już za długo siedzi w wideo, żeby pamiętać o pierdółkach, które nowicjuszowi mogą sprawić sporo kłopotu. Gdyby to było takie proste jak pisze, to pewnie byś sam na to wpadł przy "siątej" próbie. Żeby przy oglądaniu efektów mniej bolało, poczytaj sobie tu:
http://www.videoaudio.pl/Artykuly
Ściągnij jakikolwiek bitrate kalkulator z netu. Choć z drugiej strony ustawianie wielkości 700 mb / film to już raczej działa siłą rozpędu. Przecież obecnie większość komputerów jest wyposażona w nagrywarki dvd, a wypalanie filmów na cdrkach jest po prostu nieekonomiczne; twarde dyski też już osiągają pokaźne rozmiary i nie widzę powodu, dla którego miałbym zmniejszać pełnometrażowy film kosztem jakości (między kompresją filmu do 700 mb, a 1,4 gb różnica będzie widoczna). Już nie wspomnę, że za parę latek trzeba będzie to oglądać na elsidikach hd.

czwartek, 21 stycznia 2010, 02:54
Moderator
Moderator

grabos napisał(a):
GrassHoppeR chyba już za długo siedzi w wideo, żeby pamiętać o pierdółkach, które nowicjuszowi mogą sprawić sporo kłopotu. Gdyby to było takie proste jak pisze, to pewnie byś sam na to wpadł przy "siątej" próbie.
chciałem tylko zwrócić koledze uwagę, że jakość zależy od zawartości obrazu, czyli roztrzęsione kadry nigdy się dobrze nie skompresują w xvid/divx. po za tym kolega pisze "Przy zapisie jako .avi 1min = 500mb<" czyli ewidentnie nie używa właściwych kodeków albo całkiem źle to ustawia. trudno mi sobie wyobrazić n prób i takie ich efekty. podałem koledze słowa klucze i resztę pozostawiam rozumowi kolegi. w końcu najważniejsze jest własne doświadczenie a mądrej głowie dość po słowie.

pozdrawiam

czwartek, 21 stycznia 2010, 13:07
Stały bywalec
Stały bywalec

Czyli załóżmy, że zapisuje plik do Avi DV Uncompressed następnie włączam Procodera (właśnie, "którego", mam do wyboru program i gotowe Wizardy). Jakiego kodeka używacie do zapisania do mpg czy avi (tv i pc)? Tydzień testowałem xvid i intel, ale chyba robię coś źle, bo cały obraz się sypie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Moje ustawienia:

Obrazek

Obrazek

przy video encoder option nic nie ruszam (przynajmniej jak próbowałem to tylko pogorszyłem).

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Może wprost, jak uzupełniacie te pola? Można prosić o screeny? :oops:

Obrazek

Obrazek

piątek, 22 stycznia 2010, 21:01
Moderator
Moderator

żeby dobrze skompresować musisz przygotować dobrze źródło. pisałem prędzej, ale najwyraźniej zignorowałeś to.
powtórzę więc jeszcze raz:
Cytuj:
(deinterlace,) resize do 640x360 i divx/xvid z bitrate=1000kbps i masz co chciałeś.

sprawdź wytłuszczone terminy, zastanów się dlaczego akurat 640x360 i czym jest bitrate. nie ważne screeny jeśli nie rozumiesz podstaw. nie zastąpi ich nawet Procoder 3 za 1800 zł.

PS. Avi DV to nie Uncompressed. uncompressed to nieskompresowany, a DV to kompresja 5:1.

piątek, 22 stycznia 2010, 22:18
Moderator
Moderator

Po pierwsze nie mogę zrozumieć po screenach, czy materiał ma być16:9, czy 4:3 (raz jest tak - raz jest tak):
- dla formatu xvid kształt piksela możesz sobie darować, do proporcji 16:9, jak i 4:3 film należy przeskalować;
- przeplot także można zniwelować, to znacznie polepszy w tym wypadku klarowność obrazu.
Osobiście uruchamiam ProCoder z poziomu Wizard, jest to o tyle wygodniejsze, że nie muszę przedzierać się przez wszystkie te ustawienia, w których z racji ilości można coś pominąć, i okazać się może, że całą pracę trzeba powtarzać.
Opiszę więc jak u mnie to postępuje:
Uruchamiam ProCoder 3 Wizard, wczytuję film, zaznaczam pierwszą pozycję (później już będzie preset) Use the ProCoder 3 Wizard to select a target, wybieram CD-ROM Video, później AVI, następnie 640x480 (choć i tak zaraz to zmienimy), ilość krążków także nie ma znaczenia z racji ustawień manualnych, w oknie ob Summary wchodzę do Advanced Output Settings:
- i teraz kolejno;
Video Encoder - Xvid MPEG-4 Codec;
Width - wpisuję 856
Height - wpisuję 480
dzięki temu wymuszam propordcję na 16:9
Frame rate - 25,000(PAL)
Interlacing - Non-Interlaced
Wchodzę w Aspect Ratio i w pozycji Desired Pixel Aspect Ratio wpisuję w obu polach cyfrę 1 (na samym dole),
Zatwierdzam.
Audio Encoder Type - MP3 (rzecz jasna)
Smaple Rate - można sobie poprawić na 44,100 z bitrate 128 (to taki najbardziej pospolity standard kompresji mp3)
Quality - dociągam na max
Close i Convert
Przy kiepskim komputerze szybkość kompresji wynosi u mnie 1.4 x Realtime

piątek, 22 stycznia 2010, 22:28
Stały bywalec
Stały bywalec

GrassHoppeR przykro mi, że nie posłuchałem twoich rad, ale nie chciałem zmniejszać rozdzielczości pliku.

Montażysta Darek A. fakt screeny trochę za duże, ale napisałem nad nimi "moje ustawienia" itp. Co do kompresji to działa świetnie [fakt, że zapisało do 800mb (a preset na płytę CD)], ale poza tym dźwięk i obraz jak a oryginale. Dzięki wielkie :!:

GrassHoppeR mimo rady Montażysty Darka A. i tak prześledzę twoje posty w tej kategorii forum i zastosuje się do nich.

sobota, 23 stycznia 2010, 02:13
Moderator
Moderator

Nikt nie robi DivX, czy Xvid-ów o pełnej rozdzielczości pliku oryginalnego i tak mój opis tworzy znacznie większy obrazek niż zwykło się stosować.
Czym że jest 800MB plik, w porównaniu do źródłowego przy zachowaniu jak najlepszej jakości, czy naprawdę musisz myśleć o mało już popularnych CDR (700MB)?
Dodam jeszcze, że kiedyś nie dostawało się na talerzu tego typu odpowiedzi i do wszystkiego dochodziło się metodami prób i błędów, pytanie tylko "dlaczego my jakoś dawaliśmy radę sami?".

sobota, 23 stycznia 2010, 09:12
Stały bywalec
Stały bywalec

nie wiem jak było kiedyś, ale trzymam się tej kompresji 700mb, ze względu na różne przyczyny: limit wielkości pliku przy umieszczaniu go w internecie, oddawaniu na konkurs offowy itp.

sobota, 23 stycznia 2010, 15:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

To niezły przypał jeśli w regulaminie offkonkursu byłby zapis o limicie mb (a może nawet bitrate - to byłoby coś!). Możesz napisać który/e to konkurs? A wracając na ziemię, off także lepiej wygląda bez makrobloków:) (no chyba, że ma być taka stajla).

sobota, 23 stycznia 2010, 17:30
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]