Teraz jest środa, 26 czerwca 2019, 02:11

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
 Pomóżcie proszę. Jaki format wybrać? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Pomóżcie proszę. Jaki format wybrać?
Witam Was serdecznie
Jestem tu nowy. Dziś się zarejestrowałem. Nigdy nie byłem na takich forach ale sprzęt mnie do tego zmusił. Zakupiłem kamerę PANASONIC MV 700 Full HD (dość drogi model) Nagrywa cudnie w porównaniu do mojego starego CANONA na kasetki. Mam jednak problem ze zgrywaniem materiału. Otóż program dołaczony do kamery zrzuca nagrania w formacie AVCHD. Odtwarzacz DVD nie rozpoznaje go. O tym wiedziałem. Jednak można takie pliki za pomocą tego programu zgrać na płytę, program je sam zamienia na format widzialny przez odtwarzacz DVD kina domowego. Problem polega jednak na tym że na jednej płycie DVD mieści się ok 15 minut nagrania w wysokiej jakości. Mówię sobie świetnie, jakość powala faktycznie na kolana ale co z tego jeśli film z wakacji będę miał na 10 płytach. żonglowanie płytami odpada, przypomina mi to dyskietki w starych kompach. Rozwiązaniem wydaje się zakup odtwarzacza BLU RAY ale kasa, kasa.... Powiedzcie proszę jak można nie tracić na jakości i nagrać materiał na płytę DVD aby było np. 1,5 godziny nagrania. Przecież filmy z wypożyczalni mają cudną jakość a mieści się tam 6 razy więcej materiału. Próbowałem zaimportowac pliki programem WINDOWS MOVE MAKER. Udało się. Jest tam jednak cała masa rónych formatów. Gdy wybrałem AVI to przekonwertowało. Potem programem WINDOWS DVD MAKER wypaliłem płytkę. Jakość dostała popalić ale 1,5 godziny nagrania zajmuje ok 500 MB. To za mało. Czy jest coś innego? Gdy wybiorę formaty HD to znów obraz na TV jest bardzo niski a szeroki. Czy może jest jakiś prosty program który zamieni tylko pliki AVCHD tak aby można było wypalić płytę DVD bez uszczerbku na jakości? program który przy okazji pomoże dołożyć jakieś menu, muzyczkę...Pobrałem też Triala PinacleStudio bodajże ale dla mnie jest tak ciężki w obsłudze że nie daję rady. Ma tez mnóstwo formatów do wyboru i nie wiadomo na który nagrać. Mam telewizor 50 cali Full HD, nagrywam dobra kamerą obraz wysokiej rozdzielczości w stosunku 16:9 Chciałbym się nacieszyć tym oglądając płytki na TV ale nie tak że film z wakacji będzie na kilkunastu płytkach. Nie chce zmieniać ich co 15 minut bo to psuje efekt oglądania. PROSZĘ O PORADĘ dla początkującego. Jak zachować dobra jakość a jednocześnie nagrać 1,5 godzinny film na płytę DVD

Pozdrawiam Was

wtorek, 27 lipca 2010, 13:23
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Pomóżcie proszę. Jaki format wybrać?
kaangoo napisał(a):
Powiedzcie proszę jak można nie tracić na jakości i nagrać materiał na płytę DVD aby było np. 1,5 godziny nagrania.

Po po prostu się nie da. To jakbyś chciał zmieścić paczkę papierosów (bez uszkodzenia fajek!) w pudełku od zapałek, da się? No nie da się, mniej więcej taka jest różnica w jakości. :)
Filmy z wypożyczalni? Od momentu odłożenia kamery do wypuszczenia płytek DVD mija kilka- kilkanaście miesięcy, często nawet lat a pracuje nad tym sztab fachowców, masz tyle czasu na robienie filmu z wakacji? ... Tak myślalem. :wink:
W Twoim przypadku (kamera AVCHD, TV 50") naprawdę najlepsze wyjście to wydanie tysiączka na odtwarzacz stacjonarny i nagrywarkę BD. Przynajmniej za kilka lat nie będziesz żałował, że masz wspomnienia w najlepszej możliwej konsumenckiej jakości.
Pozdrawiam.

wtorek, 27 lipca 2010, 16:00
Nowy
Nowy

Bardzo Dziękuję

Prawdę mówiąc gdzieś tam w głowie świtała mi taka odpowiedź. Chciałem się po prostu upewnić. Myślałem że takie upychanie zawartości na płycie odbywa się na zasadzie "pakowania pliku" coś takiego jak pakuje się pliki np. RAR'em czy czymś podobnym w zwykłym komputerze. Plik niby ten sam a zajmuje dużo mniej miejsca. Pliki takie są niekiedy samorozpakowujące. Klikamy i widzimy zawartość możemy korzystać z niej. Myślałem że taki plik filmowy jest też jakoś pakowany a następnie podczas odtwarzania.... a dość tego. Sam się zakręciłem. Odpuszczam. Ważne jest to że jakakolwiek metoda by była to upchanie więcej minut na płycie DVD= pogorszenie jakości. Dla mnie jako laika w tej dziedzinie najłatwiej kupić nagrywarkę.Tak tez zrobię. I tak by przyszedł na nią czas prędzej czy później. Niebawem BR będzie standardem. Przerzucam filmik na Płytkę BR i nie tracę jakości. Pojawia się więc uśmiech na twarzy. To najlepsze wyjście. Nie tracę czasu na zmianę formatu, nie tracę jakości itp itd. Zgrywam z kamery dodaję fajne menu kilka efektów i mam problem z głowy. Dziękuję i życzę miłego dnia. Pozzdrawiam wszystkich tutaj.

wtorek, 27 lipca 2010, 16:31
Nowy
Nowy

A tak sobie teraz myślę że jest jeszcze jeden plus nagrywania na płyty filmów bez pogarszania jakości. Kiedyś w przyszłości będzie to o wiele lepsza baza do zrobienia z tym czegoś fajnego a niżeli z filmami o dużo gorszej jakości.

Przeglądałem oferty. Zdecyduję się na taki odtwarzacz multimedialny Nazywa się POPCORN. Kosztuje w granicach 1500 zł. Można do niego dołożyć odtwarzacz BR komputerowy i dysk np. 2 TB :P
Podpinamy do TV za pomocą HDMI. Taki odtwarzacz nie dość że robi za zwykły odtwarzacz komercyjnych płyt DVD to jeszcze czyta czyste nieskazitelne pliki AVCHD
Oprócz tego służy do magazynowania wielkiej ilości danych. Można mieć wielkie centrum multimedialne w jednym miejscu. Oglądać wszystko jaki tylko format sobie wymarzymy bezpośrednio na telewizorze. Jest to chyba rozwiązanie lepsze niż zwykły odtwarzacz BR. Owszem kosztuje więcej ale ma dużo większe możliwości m.in czytanie tak ważnych dla mnie plików AVCHD no i oczywiście takie filmiki mam w jednym miejscu na dysku np. 2 lub 4 TB + dysk wewnętrzny np. 1 TB :-) Masa miejsca więc w tym przypadku jakakolwiek kompresja czy zmiana formatu nie będzie mnie interesować.

Jeszcze raz wielkie dzięki za naświetlenie tematu a przede wszystkim za uświadomienie że domowym sposobem nie da się upchać 1,5 godzinnego filmu w jakości FULL HD na płycie DVD....

wtorek, 27 lipca 2010, 16:39
Moderator
Moderator

kaangoo napisał(a):
domowym sposobem nie da się upchać 1,5 godzinnego filmu w jakości FULL HD na płycie DVD

Stacjonarny odtwarzacz DVD nie obsługuje formatu HD, do tego potrzebny jest odtwarzacz Blue Ray, możemy sobie takie pliki zapisać w postaci archiwalnej na płytkach DVDR, ale możliwe będzie oglądanie ich wyłącznie za pomocą komputera, zastanawia mnie więc ten twój zapis 15 minut na krążku DVD, który to odtwarza się w jakości HD, czy aby na pewno na stacjonarnym odtwarzaczu?

środa, 28 lipca 2010, 20:51
Nowy
Nowy

Witaj

Tak. Zapisuję 15 minut nagrania na krążku DVD. Zapis odbywa się za pośrednictwem oryginalnego oprogramowania dołączonego do kamery. Nagrywam filmy w najwyższej jakości 1980/50p (mogę się mylić coś bardzo podobnego). Podpinam kamerę. Robię przechwyt nagrań. Wkładam DVD do napędu. Zaznaczam sceny filmowe i robię EXPORT na płytę bez uszczerbku na jakości. Program sam to jakoś przetwarza. W konsekwencji mam tak mało minut. Wkładam do DVD i podziwiam naprawdę doskonałą jakoś nagrania ale co usiądę wygonie na kanapie to muszę wstawać i zmieniać płytki hehe
Nie mogę więcej wyexportowac na płytę bo program mi mówi że docelowy nośnik nie pomieści danych. Dobrze że sceny nagrywane są w kamerze jako oddzielne pliki.

Dlatego właśnie założyłem ten temat aby znaleźć jakieś wyjście z sytuacji. Postanowiłem zakupić sobie odtwarzacz multimediów z bardzo dużym dyskiem (wymienny) który czyta pliki AVCHD. Dodatkowo odtwarzacz posiada czytnik płyt Blu Ray. Oczywiście nagrywarkę BR mam też w komputerze. Myślę że to rozwiąże problem a jesli nie to na pewno taki sprzęt się przyda. Czyta praktycznie każdy format na rynku a do tego jest składowiskiem nieograniczonej wręcz ilości plików w jednym miejscu. Bez płyt, bez bałaganu itp.

Dziękuję wam Bardzo

Ale i tak zastanawia mnie dlaczego tak mało minut wchodzi na DVD... Czyżby nagrania były aż tak dobrej jakości? Kamera nie była tania (4 tyś) obraz ma naprawdę rewelacyjny, wręcz bajeczny ale nigdy bym nie przypuszczał że na płytkę DVD wejdzie tak mało....

Problem rozwiąże odtwarzacz i nagrywarka Blue Ray ale co z tego jak nagrań mojego synka (to dla niego m.in kupiłem kamerę- ma 3 miesiące) nie pokażę dziadkom:-) Chyba że kupią sobie odtwarzacz:-) albo przyjdą do nas.

piątek, 30 lipca 2010, 14:44
Nowy
Nowy

Post Obróbka filmu 87 godzin :-)
Jeszcze coś wczoraj odkryłem... :lol: Ubawiło mnie to troszkę.
Otóż zapuściłem taki czysty film z kamery pod obróbkę. Chciałem porobić przejścia pomiędzy scenami, dograć muzyczkę, napisy przed każdą sceną itp itd. Ok 45-55 minut nagrania czystego obrazu wprost z kamery Zapuszczam a system mi pisze że do zakończenia pozostało 87 godzin :-)
Troszkę lipa :twisted:

Mam Intela Core 2 Duo 2,6 Ghz, 2 GB Ram.

Kurcze czy to aż tak do bani sprzęt. Od czego zależy szybkość "obliczania" takiego nagrania? (obróbki) Robi się chyba reakcja łańcuchowa. Zakup nowej kamery pociągnął za sobą zakupy nagrywarki Blue Ray, odtwarzacza a teraz pewnie komputera... Jedno przestało pasować do drugiego :-)

Albo coś jest nie tak i sprzęt robi ze mnie kretyna (krótki zapis na DVD, tak długi czas obliczania nagrania) albo samo nagranie jest takiej jakości.... 8O 8O

piątek, 30 lipca 2010, 14:50
Nowy
Nowy

Montażysta Darek A. napisał(a):
kaangoo napisał(a):
domowym sposobem nie da się upchać 1,5 godzinnego filmu w jakości FULL HD na płycie DVD

Stacjonarny odtwarzacz DVD nie obsługuje formatu HD, do tego potrzebny jest odtwarzacz Blue Ray, możemy sobie takie pliki zapisać w postaci archiwalnej na płytkach DVDR, ale możliwe będzie oglądanie ich wyłącznie za pomocą komputera, zastanawia mnie więc ten twój zapis 15 minut na krążku DVD, który to odtwarza się w jakości HD, czy aby na pewno na stacjonarnym odtwarzaczu?

Tak. Na standardowym odtwarzaczu. Próbne płytki z tak krótkimi nagraniami wypalałem za pomocą programu. Opisałem go. Wybieram opcję nagrań HD (jest też SD) i wypalam. Jest też opcja aby wypalić AVCHD ale nie mogłem tego zrobić gdyż mój odtwarzacz nie czyta takiego formatu. Czekam na zamówiony odtwarzacz multimediów + odtwarzacz BR w jednym. Zgodnie z tym co napisałem na początku wypalam płytki DVD z tak krótkim nagraniem (program nie przyjmuje więcej gdyż za mało miejsca na płycie) Nagrywam pliki AVCHD które program przerabia chyba na opcję HD (tak pisze) W konsekwencji uzyskuję obraz praktycznie taki jakby bezpośrednio puszczać z kamery ale odtwarza go każdy stacjonarny DVD. Problem- malutko minut nagrania ale jakość wzorowa.

piątek, 30 lipca 2010, 14:56
Moderator
Moderator

oj chyba nie każdy.

piątek, 30 lipca 2010, 15:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Obróbka filmu 87 godzin :-)
kaangoo napisał(a):
Otóż zapuściłem taki czysty film z kamery pod obróbkę. Chciałem porobić przejścia pomiędzy scenami, dograć muzyczkę, napisy przed każdą sceną itp itd. Ok 45-55 minut nagrania czystego obrazu wprost z kamery Zapuszczam a system mi pisze że do zakończenia pozostało 87 godzin :-)

Niestety do przerobienia całego filmu w AVCHD trzeba sporo mocy. Prawdopodobnie błąd robisz ustalając parametry sekwencji i potem formatu wyjściowego na inny niż masz materiał z kamery. Przez co program musi konwertować bez wyjątku cały film. Jeśli format, rozdzielczość i bitrate się będą zgadzać wszędzie, to przerabiane będą jedynie te fragmenty filmu, w których naniosłeś jakieś zmiany, typu filtry na obraz, napisy na film czy przejścia. Natomiast pozostałe, nienaruszone momenty filmu powinny zostać jedynie skopiowane do nowego pliku.
Popatrz za tym, a na pewno dojdziesz o co chodzi.

piątek, 30 lipca 2010, 16:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

S_naf -> jesteś pewny, że przy AVCHD da radę skopiować nieruszane ujęcia? Vegas robi to w przypadku MPEG, ale przy AVCHD chyba nie da rady.
Ale łapki za to uciąć nie dam.

Marcin
Wesela na Śląsku
VideoKrupski.pl

sobota, 31 lipca 2010, 13:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Nie znam Vegasa, więc pewny być nie mogę. :)
W każdym razie m.in. właśnie to rozumiem pod pojęciem wsparcie natywne dla formatu. :wink:
Nie pracuję z AVCHD ze względu na brak sprzętu zapisującego w tym formacie, ale presety w Premiere twierdzą że tak właśnie jest. Kwestia tylko doboru odpowiedniego.

Edit: Zjadłem słowo "brak" więc poprawiłem.

Ostatnio edytowano sobota, 31 lipca 2010, 15:34 przez S_naf, łącznie edytowano 1 raz

sobota, 31 lipca 2010, 14:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

S_naf napisał(a):
Nie znam Vegasa, więc pewny być nie mogę. :)
W każdym razie m.in. właśnie to rozumiem pod pojęciem wsparcie natywne dla formatu. :wink:
Nie pracuję z AVCHD ze względu na sprzętu zapisującego w tym formacie, ale presety w Premiere twierdzą że tak właśnie jest. Kwestia tylko doboru odpowiedniego.

Jest to możliwe w premiere w wersji CS5:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

sobota, 31 lipca 2010, 14:52
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Zgadzam się z przedmówcą. Jednak uważam także, że jest to możliwe we wcześniejszej wersji CS'a choć nie ma takiej opcji do wyboru jak w piątce.
Wykonałem test z surowego materiału z HMC151 z sieci i "przekodowanie" Media Encoderem filmu na format H.264 BluRay z rozdziałką i bitrate tj. w surówce trwał poniżej minuty, czyli prawie tyle co przekopiowanie tego pliku na drugi dysk (dodać 'rozpędzanie' ME przed kodowaniem, co u mnie występuje). Test na laptopie Lenovo: Pentium Dual Core 1.73GHz, 2GB RAM, więc daleko do demona prędkości i z przekodowaniem AVCHD kiedyś na testach radził sobie z prędkością kilku kl/s.
Pozdrawiam.

sobota, 31 lipca 2010, 15:41
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]