Teraz jest niedziela, 16 czerwca 2019, 13:40

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 format dv 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post format dv
Witam!
Szukam info na temat formatu DV. Który format jest lepszy DV czy MPEG? Używam (amatorsko) Pinnacle8 i nie mogę renderować projektu dłuższego niż 18 min (powyżej 4giga) do formatu AVI kodekiem DV. Można to zrobić za pomocą MainConcept, ale plik wyjściowy będzie mniejszy, czy nie stracę w tym przypadku na jakości?
Dzięki za porady.

czwartek, 21 sierpnia 2003, 15:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post ?
a co chcesz z tym później zrobić?
Format DV charakteryzuje sie niską kompresją i bardzo dobrą jakością.
No i służy do montażu a nie do np. przechowywania nagrań. chyba że ktoś ma za dużo miejsca na dysku. Strumień DV można ciąć w dowolnym miejscu, łączyć z innym itp.
A mpeg2 to format który używa się do archiwizowania nagrań na DVD itd. Format stosuje dużo wyższy stopień kompresji, ale dobrze zrobiony mpeg2 nie odbiega znacząco jakością od DV. Mankamentem jest fakt że mpeg2 już się nie edytuje i nie można już go dowolnie ciąć a tymbardziej łączyć...

emes

czwartek, 21 sierpnia 2003, 15:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Znaczy się ogranicza Cię FAT32.Albo przekonwertuj na NTSF,albo przesiądz się na XP z NTSF.

czwartek, 21 sierpnia 2003, 16:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Chcę zrobić archiwum swoich starych nagrań ("matki" na miniDV) i zwolnić kasety. Wymyśliłem sobie, że można zgrać wszystko do kompa w foracie DV (może kiedyś coś będę potrzebował) i popakować winrar'em w voluminy 700M i wypalić. (na razie nie mam nagrywarki DVD). Jak będzie potrzebne to się wypakuje i można działać. Z drugiej strony zmontowane filmy też warto gdzieś przechować jako "open file". Problem w tym, że większych projektów pinnacle8 nie renderuje swoim kodekiem DV.

czwartek, 21 sierpnia 2003, 16:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Pytam jeszcze raz.Jaki Win,jaki system plików?Kodek nic nie ogranicza,ograniczać może jedynie system plików,lub ilośc miejsca na dysku.

czwartek, 21 sierpnia 2003, 21:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
win98se, system plików 32-bitowy, 7GB wolnego miejsca na dysku systemowym i 15GB na edycyjnym. ale nib bardzo czaje co to jest NTSF,
pozdrawiam,

piątek, 22 sierpnia 2003, 07:29
Bywalec
Bywalec

win98se, system plików 32-bitowy, 7GB wolnego miejsca na dysku systemowym i 15GB na edycyjnym. ale nib bardzo czaje co to jest NTSF,
pozdrawiam,

no to masz system plikow fat-32 z ograniczeniem 4gb. przesiadz sie na xp, twardziela sformatuj w systemie ntsf i ograniczenie zniknie.

piątek, 22 sierpnia 2003, 13:18
Bywalec
Bywalec

Post Re: ?
emes napisał(a):
Mankamentem jest fakt że mpeg2 już się nie edytuje i nie można już go dowolnie ciąć a tymbardziej łączyć...

owszem, mpeg-2 nie edytuje sie dobrze, ale skad ta informacja, ze nie mozna go dowolnie ciac i laczyc? odpal sobie chociazby tmpenc i podzielisz go sobie w dowolnym miejscu a potem polaczysz bez ponownej kompresji.

piątek, 22 sierpnia 2003, 13:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Wielkie dzięki za info. Mądrego to i miło posłuchać. MainConcept też nie daje rady i wysiada przy 4GB. Można ominąć FAT32 i nie zmieniać systemu? Acha, powiedzcie mi starzy wyjadacze czy mój pomysł na archiwum jest dobry czy raczej kiepski (patrz wcześniejszy post)? Czy rar nie uszkodzi plików?

piątek, 22 sierpnia 2003, 14:24
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post ?
Jesteś pewien że między klatkami kluczowymi cokolwiek podzielisz?
Może w miejsu klatki kluczowej da się coś podzielić, ale napewno nie będzie to dowolna klatka.
Identycznie zachowuje się Divx.

Sprawdź dokładniej...

emes

PS. Oczywiście mpeg2 mozna dzielić w programie do montażu w dowolnym miejscu, ale wiąże się to z ponowna kompresją całości... A nie o to chodzi.

piątek, 22 sierpnia 2003, 14:30
Bywalec
Bywalec

Post Re: ?
emes napisał(a):
Jesteś pewien że między klatkami kluczowymi cokolwiek podzielisz?
Może w miejsu klatki kluczowej da się coś podzielić, ale napewno nie będzie to dowolna klatka.
Identycznie zachowuje się Divx.

Sprawdź dokładniej...

emes

PS. Oczywiście mpeg2 mozna dzielić w programie do montażu w dowolnym miejscu, ale wiąże się to z ponowna kompresją całości... A nie o to chodzi.

masz racje, mpega mozna podzielic tylko w klatkach kluczowych, to mialem na mysli piszac, ze edytuje sie gorzej.
natomiast zalezy co chcesz z takim materialem zrobic...jesli tylko podzielic to nie widze w tym duzego problemu, jesli natomiast chcesz dodac jakiekowliek efekty to sila rzeczy ponowna kompresja w programie do montazu jest nieunikniona czy to bedzie mpeg czy avi.

piątek, 22 sierpnia 2003, 15:23
Bywalec
Bywalec

Wielkie dzięki za info. Mądrego to i miło posłuchać. MainConcept też nie daje rady i wysiada przy 4GB. Można ominąć FAT32 i nie zmieniać systemu? Acha, powiedzcie mi starzy wyjadacze czy mój pomysł na archiwum jest dobry czy raczej kiepski (patrz wcześniejszy post)? Czy rar nie uszkodzi plików?

mozesz zrobic tak: (uwaga! improwizuje...): material z kamery przerzucasz za pomoca scenanalyzera. tam masz opcje automatycznego podzialu plikow na 4gb, wiec w ten sposob masz kilka plikow po 4gb kazdy. potem kazdy z tych plikow importujesz do premiera, wrzucasz na listwe, edytujesz. nastepnie eksportujesz, ale nie caly film, tylko kawalki maksymalnie 18 minutowe (zamiast eksportowac caly projekt zaznaczasz na listwie punkt poczatkowy i koncowy i tylko to eksportujesz. jesli bedziesz je ustwawial w ten sposob, kazdy kolejny fragmnet bedzie sie zaczynal dokladnie od nastepnej klatki po tej, ktora konczyl sie poprzedni fragment nic nie stracisz). w ten sposob znow bedziesz mial kilka plikow zedytowanych, kazdy ponizej 4gb. te mozesz sobie teraz podzielic winrarem i zarchiwizowac. pliki przy tym sie nie uszkodza, a sposob archiwizacji dobry jak kazdy inny, przy czym w przypadku fat32 chyba troche za duzo roboty...

piątek, 22 sierpnia 2003, 15:31
Stały bywalec
Stały bywalec

Wydaje mi się że to jednak kiepski pomysł. Z tego co wiem RAR kiepsko kompresuje materiał filmowy. Do pakowania filmów stosuje się specjalne kodeki (DIVX, MPEGi itd. - ale tu niestety traci się na jakości).
Zresztą materiał DV sam w sobie jest już skompresowany (1:5).
Nie próbowałem pakować filmów DV przy pomocy RARa, ale podejrzewam że zysk będzie niewielki (a i trochę czasu zejdzie, przecież godzina DV to jakieś 12 GB).
Jeśli chodzi o podzielenie pliku RARem, to czy jesteś pewien, że masz ochotę rozbijać 12 GB plik na powiedzmy - 15 płyt CD??? Jedna płyta się uszkodzi i już po filmie...

Krótko mówiąc: kupa roboty, kłopotów, kombinowania, a i zysk niewielki. Najtańsze kasety DV są już chyba od ok. 20zł.

niedziela, 24 sierpnia 2003, 15:02
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]