Teraz jest środa, 26 czerwca 2019, 02:08

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Edycja i archiwizacja plików m2ts - różnica mpeg4, a mpg 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Edycja i archiwizacja plików m2ts - różnica mpeg4, a mpg
Witam
Od niedawna użytkuję kamerę HD marki Sony. Wcześniej korzystałem z kamer SD, m.in. Panasonica miniDV. Uzyskany materiał „obrabiałem” (czołówka, przejścia, przycinanie, podkład muzyczny itp.) programami firmy Magix – do standardu DVD – z czym nie miałem żadnego kłopotu (trochę czytałem na ten temat), a ponadto korzystałem ze zdefiniowanych przez producenta nastaw delikatnie je modyfikując.
Niestety zmiana kamery (czyt. standardu zapisu) spowodowała, że chyba ponownie muszę skorzystać z wiedzy i doświadczenia Was – fachowców. Oto tyle wstępu, a teraz w czym problem:
Materiał zapisany na kamerze (przerzucony następnie na komputer) ma format 1920/1080 przy 25 kl/s i bitrat 21Mb/s, AVC (High@L4,0) (CABAC / 2 Ref Frames) z rozszerzeniem „.m2ts” – dane wg. programu Mediainfo.
Ponieważ jeszcze nie mam nagrywarki BD, ani takowego odtwarzacza „obrobiony” materiał kopiuję z peceta na dysk twardy połączony do odtwarzacza multimedialnego (właściwie do tunera DVB-T). Początkowo, w trakcie obróbki materiał był eksportowany (również z wykorzystaniem zdefiniowanych ustawień) do MPEG-4 – HDTV 1920x1080 H264, 25 kl/s, bitrate 10MB/s (podnosiłem do 21Mb/s) rozszerzenie „.mpg4”. Film był bardzo dobrej jakości z jednym jednak mankamentem szybkie ruchy kamery (lub szybka scena) powodowały nieznaczne „ścinanie”, delikatnie zauważalne odtwarzanie poklatkowe, które zwłaszcza w przypadku filmowania plenerów „męczy oczy”. W materiale źródłowym nie było takiego zjawiska!. Próbowałem wielu innych ustawień (bitrate, czy 50 kl/s, itp.) jednak każdorazowo materiał zrobiony w MPEG-4 kodekiem H-264 posiadał w.w. mankament. Do czasu gdy eksperymentalnie zrobiłem eksport do MPEG, ustawienie HD Archiv 1920/1080i PAL (MPEG-2). Materiał finalny posiada rozszerzenie „.mpg” bitrate 27,7Mb/s prz 25 kl/s, MPEG Video (Version 2) (High@High) (BVOP). Moim zdaniem film nie stracił nic na jakości i dodatkowo pozbyłem się wcześniejszego klatkowania – kadr przesuwa się płynnie.
Teraz pytanie: Czy na podstawie w.w. opisu jesteście w stanie powiedzieć dlaczego eksportując film do MPEG-4 pojawia się zjawisko delikatnego klatkowania? Co ewentualnie poprawić by tego uniknąć?
Zawsze myślałem, że MPEG-2 to format dla DVD, czyli standardu SD, a tutaj takie klocki i można wyeksportować materiał do rozmiaru Full HD. Jaka jest więc różnica między mpeg-4, a mpeg-2 skoro –moim zdaniem – materiał wizualnie ma wszystkie cechy jakościowe takie same jak materiał źródłowy?
Jestem po lekturze wielu postów na tym Forum oraz pokrewnych np na „filmowiec” jednak nie znalazłem (lub nie potrafiłem – sorki;)) odpowiedzi na w.w. pytania.

Będę bardzo wdzięczny za przybliżenie mi tych zagadnień lub ew. ukierunkowanie na stosowne źródła, które w sposób właściwy dla laika rozwiążą wątpliwości.

Pozdrawiam

niedziela, 13 maja 2012, 18:23
Moderator
Moderator

Post Re: Edycja i archiwizacja plików m2ts - różnica mpeg4, a mpg
być może nie jest prawidłowo oznaczony przeplot w twoim materiale wynikowym i odtwarzacz niesłusznie uznaje, że jest to materiał progresywny i tak się to wtedy objawia. MPEG2 ma przeplot w standardzie, więc pewnie dlatego nie ma problemu z odtwarzaniem tego.

niedziela, 13 maja 2012, 19:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kiedyś na pewno kupisz sobie nagrywarkę Bd więc na razie nie zmieniaj formatu swoich klipów.
Polecę ci tani i dobry program do montażu Twoich filmów-Power Direktor 10.
Tym programem połączysz swoje klipy szybko i bez strat jakości

niedziela, 13 maja 2012, 19:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Materiał źródłowy masz z przeplotem (literka "i" - interlace), a eksportowałeś do mpg4 prawdopodobnie bez przeplotu (literka "p" - progressive ) i dlatego możesz mieć lekkie przycinanie filmu z powodu dwukrotnego zmniejszenia liczby klatek na sekundę (25i ma 50 półklatek/sek, 25p ma 25 pełnych klatek/sek). Dla zapisu filmu wynikowego najlepiej abyś używał właśnie kodeka h264 gdyż format avchd w którym zapisuje twoja kamera opiera się na kompresji h264. W opcjach eksportu ustaw 25 kl/s, a fields/field order oznacz jako top field (upper field) first. Niestety nie wszystkie programy/moduły do eksportu h264 dopuszczają taką możliwość, ale czasem udaje się to "wydłubać" w advanced settings. Jeśli nie znajdziesz, można spróbować metod partyzanckich: np. wyeksportować film presetem Bluraya h264 (jako multiplex czyli wideo i audio w jednym pliku), oczywiście 1920x1080 25i, i jeśli odtwarzacz tego nie łyknie to zmienić rozszerzenie pliku na inne (np. mp4 czy mpg).
A kompresja mpeg2 jest mniej wydajna i zostawia więcej artefaktów od AVC-h264 więc powoli przechodzi do historii.

niedziela, 13 maja 2012, 21:01
Nowy
Nowy

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. W oparciu o nie, w najbliższym czasie zacznę ponownie eksperymentować.

EDIT:

Tak się bawię i ni cholery niczego lepszego nie uzyskuję. Oto zakładka konfiguracji parametrów filmu w programie Magix_17.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Przestawiam tam n.in. następujące parametry: Frame Type - interlaced fields, ew. interlaced frame, oraz w sekcji, bit rate podnoszę do wartości nominalnego pliku. Może w ten sposób nakierujecie mnie?
Pozdrawiam :wink:

poniedziałek, 14 maja 2012, 10:03
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]