Teraz jest poniedziałek, 22 lipca 2019, 18:14

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Klatkowanie obrazu w Sony Vegas 13 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Klatkowanie obrazu w Sony Vegas 13
Jako że nie znam się na filmowaniu oraz montażu a wszystkie filmiki wykorzystuję do własnego użytku wybaczcie mi braki w wiedzy na ten temat. Jednak ostatnim razem uzyskałam bardzo rzeczowe porady na forum więc spróbuję i w tej kwestii.

Mianowicie, filmiki nagrane są w jakości 1080p i 50p. Jednak mój tv nie odtwarza więcej niż 30p. W związku z tym faktem zmontowany materiał w Vegasie zrenderowałam do 29 klatek na sek. Tak zapisany filmik strasznie klatkuje przy obracaniu kamery np z lewej na prawą itp. Wiem że przy zmniejszeniu klatek wg logiki obraz musi oczywiście zacząć bardziej szarpać ale nie aż tak. Aby się przekonać czy to wina spadku klatek wrzuciłam na próbę ten sam materiał do Movie Makera i zapisałam MPEG-4 w 29fps. Okazuje się że film jest dużo bardziej płynny i nie występuje efekt szarpania obrazu.

Podejrzewam że nieumiejętnie renderuję i nie znam jakiś ważnych ustawień co powoduje to zmniejszenie jakości. Próbowałam ustawień renderu zarówno tych z Vegasa jak i tych z poradników na YT. Wrzuciłam materiał 50p do projektu 29p i zrenderowałam, później do projektu 50p i zrenderowałam do 29, cały czas w jakości 1080p i formacie mp4. Ciągle występuje ten sam problem i podejrzewam że z materiałem gdzie następuje zmiana fpsów tzeba postępić jakoś inaczej.

Dzięki za każdą poradę bo już kompletnie nie wiem co robić.

niedziela, 16 listopada 2014, 20:34
Bywalec
Bywalec

Post Re: Klatkowanie obrazu w Sony Vegas 13
Nigdy nie spotkałem TV który odtwarza tylko 30 klatek/s.
Na pewno twój TV jest zgodny ze standardem 50hz (Europa) lub 60hz (to np. w USA). Powiedz lepiej w jaki sposób odtwarzasz materiał np. przez komputer, konsole, pamięć usb. Jaki to model TV.
Przypomnę tylko że sygnał analogowej jak i cyfrowej TV obecnie nadawany wyznaczany jest przez interlinie czyli przeplot.
Jeśli posiadasz materiał nagrany 1080 50p, konwertuj go do 1080 50i w takim formacie praktycznie każdy TV przy odtwarzaniu z pamięci usb powinien sobie poradzić.
Zmiana klatkarzu z 50p na 29,97 to nie jest najlepszy pomysł, lepszym rozwiązaniem jest 25p bo masz równy podział, przy 50 klatkach na sekundę obraz pojawia się co 20 milisekund, przy 25 co 40 milisekund, a przy 29.97 co 33,36 milisekundy co sprawia pewne kłopoty z konwersją.

poniedziałek, 17 listopada 2014, 08:48
Bywalec
Bywalec

Mój tv to UE46D6500, znalazłam w specyfikacjach że obsługiwany fps dla pliku mp4 to 6~30. Filmy puszczam z dysku usb i nie mam innej możliwości więc staram się tak nagrać plik żebym w ten sposób mogła odtworzyć.

Dzięki za uwagę dotyczącą 29 klatek, faktycznie nie pomyślałam o tym. Mimo wszystko nie mam pojęcia dlaczego ten prosty Movie Maker nie miał żadnego problemu i nagrał ładny film bez szarpania w 29 klatkach/sek. Wnioskuję z tego że jakoś nie tak renderuję.

Masz może pomysł jak ustawić renderowanie żeby poszło na moim tv?

poniedziałek, 17 listopada 2014, 15:10
Bywalec
Bywalec

Problem został zażegnany. Dzięki za zasugerowanie ustawienia 50i bo to pomogło w 100%. Udało mi się zrenderować ustawieniami AVCHD w 50i i działa przez usb :)

Teraz tylko się zastanawiam czy warto zmienić ustawienia w kamerze tak żeby nagrywać w 50i czy zostawić 50p? Po pierwsze nie wiem czy renderowanie nie będzie szybsze jeśli surowy materiał będzie w 50i ale z drugiej strony widzę już problem ze zwolnionym tempem. O ile w 50p (odtworzone na komputerze) slow motion wyglądał w miarę ok tak po zapisaniu w 50i wygląda okropnie. Nie wiem czy twixtor może tutaj pomóc, a jeśli pomoże to chyba tylko przy pierwotnym materiale 50p. Czy ktoś może powiedzieć jak należy kamerę ustawić?

wtorek, 18 listopada 2014, 16:02
Bywalec
Bywalec

Nagrywaj w trybie progresywnym. Kiedyś przecież zmienisz TV a wtedy lepiej jednak posiadać materiał nagrany w trybie progresywnym.

wtorek, 18 listopada 2014, 20:33
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]