Teraz jest środa, 19 czerwca 2019, 05:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
 Znowu nowy kodek. 
Autor Wiadomość
Moderator
Moderator

Post Znowu nowy kodek.
Cytuj:
Google dodał dzisiaj do najnowszej kompilacji Chrome swój darmowy kodek VP9. Na razie tylko dla wersji developerskiej, ale prawdopodobnie w ciągu kilku tygodni przejdzie do wersji beta, a następnie zagości w wersjach stabilnych. Co daje VP9 przeciętnemu użytkownikowi ? Przede wszystkim o ok. 50% mniejsze pliki do obrania, przy zachowaniu dotychczasowej jakości. Google nawet stwierdził, że materiał kompresowany przez VP9 ma jakość obrazu, nieco lepszą niż HEVC (H.265). Nie wiadomo ile w tym prawdy, ale pewnie niedługo się dowiemy, gdy osoby postronne zaczną porównywać jakość kompresji na własną rękę. Jeśli nie wystąpią nieprzewidziane problemy, możemy mieć pewność, że YouTube również, wkrótce skorzysta z zalet nowej technologi.

Podaję za LINK.

wtorek, 2 lipca 2013, 13:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: Znowu nowy kodek.
i znowu "Wieża Babel"... zamiast ujednolicać dostajemy kolejny kodek... i kolejne zamieszanie... oczywiście czeka nas "przesiadka" na 4K a tutaj oficjalnie zatwierdzony H.265/HEVC... cóż poczekamy zobaczymy...

wtorek, 2 lipca 2013, 16:51
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Za szybko to wszystko idzie do przodu. Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia. Google może namieszać w strumieniowym oglądaniu filmów - YT, android itp.

wtorek, 2 lipca 2013, 20:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

co za roznica, jak idzie w dobra strone czyli dobra jakość i mniejsza objetosc to wszystko gra

wtorek, 2 lipca 2013, 20:43
Moderator
Moderator

Pozostaje tylko obawa czy podczas ewentualnego przeliczania przy montażu nie będzie większej utraty jakości i prawie pewność że znowu wzrosną wymagania sprzętowe, ale faktycznie, pożyjemy zobaczymy.

środa, 3 lipca 2013, 17:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

im więcej kombinacji tym dla nas lepiej, zawsze się trafi robota z konwersjami, rekompresjami itp.

środa, 3 lipca 2013, 18:55
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przy takiej masie konwersji jak na yt, pewnie taniej opracowac nowy kodek niż płacic za licencję. Druga sprawa, z punktu widzienia konsumenta, lepsza nawet niewielka konkurencja niż monopol. Choćby w takim przypadku jak historia divxa i xvida potwierdza się powiedzenie, że "co dwa kodeki to nie jeden" : )

środa, 3 lipca 2013, 19:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ten kodek jest tylko po to , żeby ujednolicic właśnie wysyłanie video przez internet , on napewno nie powali jakością.

środa, 3 lipca 2013, 19:38
Moderator
Moderator

ja się mu będę w każdym razie przyglądał. nie ukrywam, że interesuje mnie zwłaszcza teoria takiego upakowywania, bo już h.264 to niezłe mistrzostwo. ciekawostka, że pisałem pracę magisterską z technik kompresji (a więc i o h.264) kiedy to, co obecnie używamy było jeszcze bardziej teorią niż praktyką. taka duża "upakowywalność" danych jest możliwa dzięki zaawansowanym algorytmom analizy obrazu i zapisywania wyników stosując różne tricki percepcyjne i matematyczne. w VP9 pociąga mnie opensource'owość, a więc pewnie będę eksperymentował i na pewno będę się starał znaleźć te, dające taką znaczną korzyść, techniki, bo to naprawdę niesamowite.
dalej natomiast czekam na inny kodek, teoretycznie opisywany dawno temu, ale jeszcze w powijakach (choć być może wojsko już tego używa;) - system analizowania zawartości obrazu. taki kodek tworzyłby bazę danych z modelami, teksturami, tłami itp., i z nich odtwarzał każdą scenę. jednak takie analizowanie to rzecz trudna dla cyfrowej "inteligencji", która tak naprawdę nie rozumie co widzi. od pewnego czasu jednak pojawiają się narzędzia korzystające z takiej, jeszcze prymitywnej analizy, np. przy wykrywaniu uśmiechu czy przy camera trackingu. niedługo jednak oprogramowanie będzie w stanie przeanalizować cały film, wrócić do konkretnej sceny i zapisać ją używając kilkudziesięciu komend w stylu XML i paru tekstur z bazy. a potem my będziemy mogli jednym kliknięciem zmienić Jana Kowalskiego w Johnnego Deppa.
:lol:

środa, 3 lipca 2013, 20:08
Bywalec
Bywalec

do GrassHoppeR

Czy mógłbym otrzymać od Ciebie tę pracę d poczytania bo bardzo interesuje mnie temat kodeków tzn jak juz coś robie to używam jakiś takich przyjętych jako standard ale chciałbym zgłębić wiedzę która pozwoli mi zrozumieć to durne kodowanie i jak bedzie dobrze a jak najlepiej

piątek, 6 lutego 2015, 19:27
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

taaa jasne.... zmieni szyk zdania i sam zaliczy magisterke :)

piątek, 6 lutego 2015, 20:44
Bywalec
Bywalec

Degenerado nie mierz wszystkich swoją miarą...
Ja już dawno jestem po studiach niestety nie technicznych ale tytuł magazyniera mam więc mi wystarczy. A pracę tak jak pisałem chciałem poczytać dla własnej wiedzy i chęci jej rozszerzania

poniedziałek, 9 lutego 2015, 04:32
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

zmień forum skoro trzeba ci żarty tłumaczyć

poniedziałek, 9 lutego 2015, 04:37
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]