Teraz jest wtorek, 25 czerwca 2019, 07:54

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 kodek jpeg2000 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post kodek jpeg2000
W linku, który podał Degenerado w temacie "Ciekawe pluginy..." jest prawdziwy rarytas za free – kodek-plugin JPEG 2000 zwany potocznie jp2 :)
http://www.fnordware.com/j2k/
Tęgie narzędzie do Premiery, Aftera i Photoshopa z krótkim pdfem w ramach lektury obowiązkowej dla amatorów formatów. Kodek umożliwia zapis w kilku przestrzeniach barwnych i profilach, różnym zakresie temperatury barwowej, formacie zgodnym z kinowym DCI, bezstratnie lub dowolnie wybraną kompresją albo rozmiarem pliku wynikowego, z kanalem alpha lub bez i ma wiele innych przydatnych opcji.
Polecam go też jako ewentualny kodek intermediate do Premiery. Algorytm powala na pracę w zmniejszonej rozdzielczości podglądu w nieporównanie lepszej jakości niż na mpeg2 czy uncompressed rgb / yuv. Trik polega na tym, że dekodowanie ze źródla odbywa się w takiej rozdzielczości obrazu jaka jest wybrana do podglądu w edytorze (a nie, w pełnej rozdziałce plus resajz degradujący obraz – bo tak to chyba musi wyglądać przy standardowych kodekach). Właściwie w Premiere playback w 1/4 nie nadaje się do niczego (przynajmniej do tej pory tak mi się wydawało), a obrazek zapisany w jp2 w 1/4 jakości wygląda naprawdę zacnie czyli jest to jakaś opcja na wypadek cięższych robót korekcyjno/kompositingowych.
Porównałem też jakościowo z h264 35 Mb/s (tak aby sumarycznie pliki jp2 ważyły tyle samo co h264 w mp4). Niewielkie różnice widać dopiero przy dużej liczbie detali i to przy śmiesznie małym rozmiarze pojedynczego jp2 = 140 kB. Można więc śmiało zastąpić uncompressed rgb czy yuv z bitratem odpowiednio 1,2 Gb i 0,8 Gb/s setem jp2-ójek w okolicach 0,1-0.2 Gb/s, mieć dużo lepszy podgląd w zmniejszonych rozdziałkach playbacku i nie bać się o wąskie gardło transferu na dyskach bez macierzy. Z tego co widzę, jp2 jako loosless jest wyrażnie mniej RAMożerny od innych bezstratnych formatów.
Ten plugin współpracuje z Photoshop / After Effects od wersji CS3 i Premierą od CS5.

wtorek, 10 września 2013, 02:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: kodek jpeg2000
dzięki- na pewno mi się przyda :mrgreen:

środa, 11 września 2013, 07:39
Moderator
Moderator

bomba!

środa, 11 września 2013, 09:07
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

bomba to jest taka ze nie trzeba placic trzecim osobom za przygotowanie np. reklamy do kina

dziwi mnie tylko, ze tak ciężko wyluskac takie perełki , jak potrzebowałem to ani jednego tematu czy odnośnika do tego nie znalazłem i trafiłem tam szukając zupełnie czego innego

środa, 11 września 2013, 09:41
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]