Teraz jest wtorek, 22 października 2019, 23:31

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Pinnacle Studio 14 - tworzenie filmu jaki wybrać format 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Pinnacle Studio 14 - tworzenie filmu jaki wybrać format
Witam wszystkich serdecznie,

Zwracam się o pomoc w odpowiedzi na moje pytanie tj. ostatnio zakupiłem nowy aparat (sony hx300), który będzie mi służył do nagrywania filmów szczególnie wakacje, imprezy okolicznościowe itp.

Sony hx300 ma kilka możliwości nagrywania materiału tj.
- AVC HD 9M (HQ) 1440x1080 50i
- AVC HD 17M (FH) 1920x1080 50i
- AVC HD 24M (FX) 1920x1080 50i - filmy hd nagrane w FX nie mogą być kopiowane na dysku DVD. Proszę zapisać na dyskach Blu-ray.
- AVC HD 28M (PS) 1920x1080 50p - filmy hd nagrane w PS nie mogą być zapisane w jakości obrazu 50p na dysku DVD

Zaznaczam, że jestem amatorem dlatego proszę o pomoc i odpowiedz na moje pytania:
1. problem w jakim formacie/opcji powinienem nagrywać filmy, aby móc obrobić materiał, bez utraty jakości w programie pinnacle studio 14.
2. problem jak uważacie jeżeli nie posiadam nagrywarki Blu-ray jak należy nagrać/tworzyć film w pinnacle, ponieważ czytałem kilka opinii że lepiej nie nagrywać od razu na dysk/płytę, ponieważ jest utrata jakości, że lepiej nagrać najpierw plik i nagrać go poprzez inny program do nagrywania
3. problem jeżeli w przypadku obrobienia materiału w pinnacle i jeżeli chciałbym go nagrać na płytę to jaki powinienem wybrać typ dysku w pinnacle do nagrania (AVCHD, Blu-ray disk, HD DVD, DVD, SVCD, VCD) Niestety nie mam pojęcia ponieważ zależy to od tego w jakiej jakości będę nagrywać film w sony hx300.

Proszę zatem o jakieś wskazówki jak to powinno wyglądać, mając te możliwości, jak to powinienem wykonać tak po fachowemu, ponieważ chciałbym aby materiał oglądany w telewizorze był przyzwoitej jakości.

Obecnie próbę wykonałem tak, że nagrałem materiał aparatem AVC HD 17M (FH) 1920x1080 50i i po obróbce w pinnacle nagrałem jako typ dysku DVD i jak dla mnie jakość na telewizorze nie jest rewelacyjna, porównując do materiału z typowej starej kamery na kasetki mini dv, którą kiedyś używałem.

Z góry dziękuję za pomoc.

sobota, 9 maja 2015, 23:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Pinnacle Studio 14 - tworzenie filmu jaki wybrać format
Bo najwidoczniej Pinacle niespecjalnie radzi sobie z skalowaniem. Nagrywasz w HD to po co to skalujesz do SD?
Nagrywaj w najwyższej dostępnej opcji 1080 50p. Dziś bluray już nie jest najlepszy, a AVCHD odtworzy nawet telefon, byle by miał HDMI. Ba takie materiały świetnie będą się nadawać do internetu.
Jeśli robisz to dla siebie, to po prostu nie zawracaj sobie głowy ani DVD, ani Bluray.
Exportujesz jako AVCHD i trochę pospekuluję bo nie znam Pinacle do MP4, albo MKV. Dwa ostatnie mają chaptery w standardzie, więc nie powinno być problemów z przewijaniem.

EDIT
Cośmi świta w głowie, że Pinacle ma opcję smart render. Jeśli więc ograniczysz montaż tylko do cięć to sam export nie powinien wogóle popsuć jakości, gdyż przeliczać będzie wyłącznie fragment cięcia nie ingerując w resztę.

niedziela, 10 maja 2015, 01:45
Nowy
Nowy

Czyli podsumowując jeżeli będę nagrywał w najwyższej dostępnej opcji 1080 50p i obrobię materiał w pinnacle studio to w jaki najlepszy sposób należy go później nagrać, aby nie było zbędnej utraty jakości (mam takie możliwości (AVCHD, Blu-ray disk, HD DVD, DVD, SVCD, VCD). Nagrywając w najwyższym formacie 1080 50p zajmuje on dużo miejsca, także aby nagrać materiał na płytę DVD tak aby móc odtworzyć w odtwarzaczu mieści się tylko około 24min filmu.

Dlatego proszę o informację jak powinienem zapisać obrobiony film, aby móc oglądać w telewizorze przez np. odtwarzacz dvd. Chyba, że jest jeszcze inna możliwość materiał nagrać nie na płytę lecz stworzyć plik (chociaż w pinnacle też w opcjach ma dużo możliwości zapisu i też nie wiem który wybrać???) i wtedy odtwarzać poprzez laptopa na telewizorze przez kabel hdmi. Nie wiem jak to powinno właściwie wyglądać.

poniedziałek, 11 maja 2015, 14:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

1080 50p nie będzie działać w odtwarzaczu DVD. Czas wynieść go do piwnicy, zostawić na pamiątkę i pokazywać wnukom.
Nie znam Pinnacle, ale tu piszą:
Cytuj:
Export to Disc

Studio version 14 can export to the following disc formats:

AVCHD
Blu-ray (Studio Ultimate and Studio Ultimate Collection only)
HD-DVD
DVD
SVCD
VCD

Export to File

Studio version 14 can export to the following file formats:

Audio (MP3 and WAV)
AVI
DivX
Flash Video
iPod compatible (MPEG-4)
MOV
MPEG-1
MPEG-2
MPEG-2 TS
MPEG-4
Real Media
Sony PSP Compatible (MPEG-4)
Windows Media
3GP

Podkreśliłem co Ci się przyda.
W Corelu robiło się to tak, a czy w Pinnacle coś z tego zostało... Niestety nie wiem.

Co do odtwarzania jak pisałem wystarczy smartfon, zapewne nie każdy, ale większość z nich. Ja pod TV mam tuner Sat z XBMC i mini PC z Windows(obu mało używam, niewiele oglądam). Takich urządzeń pod TV jest szeroka gama i naprawdę jest w czym wybierać. Myślę że z łatwością znajdziesz czym godnie zastąpisz DVD i nie wydasz na to majątku.

Edit
Zapomniałem. AVCHD nie jest standardem jak DVD, czy Bluray przywiązanym do nośnika optycznego(płyty). Może być pendrive, karta pamięci, czy dysk w obudowie. Limit długości o którym wspominałeś dotyczy wyłącznie płyt, a nie musisz się ich trzymać.

poniedziałek, 11 maja 2015, 14:47
Nowy
Nowy

Muszę ci bardzo ale to bardzo podziękować :wink: , ponieważ dzięki tobie osiągnąłem to co chciałem, a więc. Nagrany materiał importowałem z aparatu do programu pinnacle studio i następnie po krótkim obrobieniu materiału cały obrobiony film zapisałem tak:
- typ pliku wybrałem tak jak sugerowałeś MPEG-4
- ustawienia wstępne wybrałem HD 1080p
po całym zapisie i odtworzeniu przez laptopa na telewizorze jakość jest extra, także film 5 minutowy zajmuje około 437mb jak dobrze widziałem, także w przypadku nagrania na płytę DVD też powinno trochę się zmieścić. Najważniejsze, że jakość jest już ok. Dziękuję jeszcze raz za pomoc.

poniedziałek, 11 maja 2015, 19:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Marcin W napisał(a):
film 5 minutowy zajmuje około 437mb jak dobrze widziałem, także w przypadku nagrania na płytę DVD też powinno trochę się zmieścić.

Przeczytałeś w ogóle, co robertnik napisał o DVD?

poniedziałek, 11 maja 2015, 19:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Marcin W napisał(a):
, ...także w przypadku nagrania na płytę DVD też powinno trochę się zmieścić. Najważniejsze, że jakość jest już ok. Dziękuję jeszcze raz za pomoc.

Na płytę DVD może i coś nagrasz (jako zwykły plik), ale w odtwarzaczu DVD tego nie odtworzysz...

poniedziałek, 11 maja 2015, 19:43
Nowy
Nowy

crit napisał(a):
Marcin W napisał(a):
, ...także w przypadku nagrania na płytę DVD też powinno trochę się zmieścić. Najważniejsze, że jakość jest już ok. Dziękuję jeszcze raz za pomoc.

Na płytę DVD może i coś nagrasz (jako zwykły plik), ale w odtwarzaczu DVD tego nie odtworzysz...

Tego jeszcze nie próbowałem, zawsze pozostaje alternatywa oglądania obrobionego filmu na telewizorze poprze laptopa.

poniedziałek, 11 maja 2015, 20:00
Nowy
Nowy

Pinto napisał(a):
Marcin W napisał(a):
film 5 minutowy zajmuje około 437mb jak dobrze widziałem, także w przypadku nagrania na płytę DVD też powinno trochę się zmieścić.

Przeczytałeś w ogóle, co robertnik napisał o DVD?

Tak faktycznie masz rację nie zwróciłem uwagi

poniedziałek, 11 maja 2015, 20:06
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]