Teraz jest poniedziałek, 18 listopada 2019, 15:58

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Kamera HD a jakość filmu 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post Kamera HD a jakość filmu
Drodzy forumowicze,

posiadam już dość starą kamerę - 1920x1080 HD. Filmy realizuję w następujący sposób: nagrywam w najlepszej jakości kamerą a następnie wrzucam i składam w iMovie. Z iMovie eksportuje jako film ustawiając rozdzielczość 1920x1080 i jakość wysoka (nie najwyższa bo to już się robi bardzo obszerne). Następnie nagrywam na płytę za pomocą ToastTitanium w wersji DVD oraz mp4 gdzie szczególnie ten drugi format mieści na płycie ok pół godziny filmy jedynie. Moje obiekcje są takie, że gdyby film był świetnej jakości to byłoby ok ale on wcale taki dobry nie jest (np. jest gorszy obraz niż na jakiś już bardziej profesjonalnych filmach na yt). Czy tutaj ważna jest tylko rozdzielczość czy niekoniecznie? Czy jest tak, że nowe kamery (albo nawet aparaty foto) dawałyby znacznie lepszy obraz przy takiej samej rozdzielczości (moja kamera to model Sony HDR - CX105E.

Sama np. zauważyłam, że w kiepskich warunkach oświetleniowych jaśniejszy obraz daje kamera z iPhone 6 niż z tego urządzenia.

niedziela, 14 sierpnia 2016, 16:58
Moderator
Moderator

Post Re: Kamera HD a jakość filmu
alicjag3 napisał(a):
...Z iMovie eksportuje jako film ustawiając rozdzielczość 1920x1080.

Następnie nagrywam na płytę za pomocą ToastTitanium w wersji DVD oraz mp4 gdzie szczególnie ten drugi format mieści na płycie ok pół godziny filmy jedynie...

Rozdzielczość DVD to 720 x 576, rozdzielczość mp4 zna tylko Twój pamiętnik. Więc jakim cudem ma to mieć jakość jak film z iMovie? :wink:

niedziela, 14 sierpnia 2016, 17:50
Bywalec
Bywalec

Ale z iMovie z tego co widzę w ustawieniach to wychodzi z rodzielczością 1920x1080 bo tak wybieram przy eksportowaniu

niedziela, 14 sierpnia 2016, 17:53
Moderator
Moderator

...a potem sama niszczysz jakość, obniżając rozdzielczość. Po co?

niedziela, 14 sierpnia 2016, 17:59
Bywalec
Bywalec

Ale jak to obniżając rozdzielczość skoro wypuszczam w rozdzielczości 1920x1080?

Proszę o jasne odniesienie się do mojego pytania tzn. czy jakość obrazu ma związek z rozdzielczościa jedynie czy nowsza kamera w tej samej rozdzielczości i w takiej samej objętości da lepszy obraz.

poniedziałek, 15 sierpnia 2016, 19:04
Moderator
Moderator

alicjag3 napisał(a):
...Następnie nagrywam na płytę za pomocą ToastTitanium w wersji DVD oraz mp4 gdzie szczególnie ten drugi format mieści na płycie ok pół godziny filmy jedynie...

Usiłuję to robić już trzeci raz. Przepraszam jeżeli nieudolnie... Zaczynamy:
Nagrywasz DVD.
Rozdzielczość DVD to 720 x 576, czyli najpierw zapisujesz z iMovie 1920x1080, ale potem sama niszczysz jakość zapisując to jako DVD, czyli rozdzielczość SD.
mp4 zgaduję, bo nie podajesz parametrów - tak samo.

W tej sytuacji zniszczysz sobie jakość, z dowolnej kamery.

Nie zapisuj drugi raz, do DVD. Zapisuj tylko raz, od razu do formatu który Ci pasuje, koniecznie w rozdzielczości 1920x1080.

Nie tylko rozdzielczość jest ważna. Bitrate również, czyli pośrednio wielkość pliku, im większy plik w danym kodeku, tym lepsza jakość - musimy wybrać rozsądny kompromis.

poniedziałek, 15 sierpnia 2016, 19:41
Bywalec
Bywalec

Dziękuję ale ja nawet gdy patrzę na plik jeszcze nienagrany na płytę a więc taki który z iMovie wyszedł jako 1920x1080 jakość wysoka (nie najwyższa bo w tej to bym na płycie DVD zmieściła może 10-15 min) to on nie jest jakoś szczególnie dobry. To co mi się przede wszystkim rzuca w oczy to słaba jakość przy słabym oświetleniu. Czy to już nie zależy od kamery i np. jasności obiektywu?

W jakiej jakości może być np taki filmik https://www.youtube.com/watch?v=3N09F_7MX9Q bo wątpie aby w jakiejś super skoro wchodzi na YT a obraz jest lepszy niż u mnie

poniedziałek, 15 sierpnia 2016, 20:00
Bywalec
Bywalec

Poza tym jak nagrywam film w MP4 to myślę, że jakość musi być zachowana skoro zabiera ponad 2 krotnie więcej miejsca niż w wersji DVD

poniedziałek, 15 sierpnia 2016, 20:08
Moderator
Moderator

Masz do wyboru dwie drogi: Powoli zdobywać wiedzę o kodekach, rozdzielczości, bitrate, albo kupować coraz lepsze kamery. Po kliknieciu prawym przyciskiem myszy na wyświetlany obraz z Twojego linka dowiadujemy się że:
Ekran laptopa mam 1600x900
Dlatego wybrałem rozdzielczość filmu 1280x720
(bo film zapisany jest w jeszcze lepszej jakości, 1920x1080 -
wybierasz to na dole po prawej na filmie).
Film ma 25 klatek na sekundę, domyślamy się że progresywnie(p) a nie z przeplotem(i).
Kodek to AVC, a kontener mp4.
aktualne bitrate do tych parametrów to 23186 Kbps, czyli 22.64 Mbps, czyli 2,83 MBps.
Zdjęcie zostało pomniejszone, więc jakość ma znów mniejszą...

PS Lepsza kamera, tak zawsze da lepszy obraz, ale najpierw wykorzystaj optymalny zapis nagranego materiału, doświetlenie sceny - w większości wypadków jest tańsze od jaśniejszej kamery... i tak dalej.

Obrazek

poniedziałek, 15 sierpnia 2016, 20:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Cytuj:
Następnie nagrywam na płytę za pomocą ToastTitanium w wersji DVD oraz mp4...

Granica w postrzeganiu jakości jest subtelna. Zakładam, że problemem jest przekodowanie przez iMovie projektu do AIC. Te lepsze kodeki Prores są zarezerwowane dla FCP. Ten wstęp o postrzeganiu był dlatego, że pomimo słabszych kodeków, jakość w porównaniu do oryginału z kamery nie powinna aż tak bardzo spadać. Ale to tylko teoria, bo nigdy nie używałem iMovie, a jedynie rozważałem jego zakup i zrezygnowałem właśnie ze wzgledu na brak prores.

wtorek, 16 sierpnia 2016, 10:50
Bywalec
Bywalec

Panowie, szczerze mówiąc nie mam właściwie żadnej wiedzy w temacie (co widać) w związku z czym nie rozumiem o czym do mnie piszecie ;)

Co mogę zrobić w praktyce aby poprawić jakość? Czy jak film będzie ładniejszy to zajmie jeszcze więcej miejsca i tym samym np w wersji mp4 zmieszczę na płycie DVD jeszcze mniej niż pół godz nagrania?

wtorek, 16 sierpnia 2016, 13:59
Moderator
Moderator

Pomału, dojdziesz do wiedzy i wprawy. :wink:
Pytanie. Po co Ci te DVD w dobie pendrive, kart pamięci, chmury (tej na pliki w internecie)...?

Podałem sposób jak masz podglądać filmy innych.
Kodek - trzymaj się H264 (AVC), zapisanego w postaci kontenera mp4.
Są jeszcze inne kontenery - Quick Time, AVI, Matroska...
Bitrate - strumień danych. Decyduje o jakości. Wielki plik, dobra jakość, mały - zła. Potrzebny tu jest jakiś kompromis.
Rozdzielczość decyduje o ilości szczegółów w obrazie. Używaj 1920x1080, albo 1280x720.
Ilość klatek - minimum 25, lepiej 50. Zapisane progresywnie (p) lepiej, niż z przeplotem (i).
Nie jestem Yutuberem, sama się dowiedz, jaka jest maksymalna dozwolona jakość, pod względem każdego z tych parametrów, do zamieszczenia na YT.
Światło - filmowanie nazywane jest czasem malowaniem światłem, musi być. Po ciemku proponuję zająć się innymi sprawami.
Nie zniechęcaj się. Wydaje się to wszystko skomplikowane, ale głownie wtedy, jak się o tym mało wie. Potem dojdzie komponowanie kadru, plany filmowe i sposoby ich łączenia, tempo montażu i inne elementy języka filmowego, tak ze zabawy Ci nie zabraknie, ale za to każdy następny film będzie lepszy. Nie bój się, filmuj.

wtorek, 16 sierpnia 2016, 14:47
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dobra, zapytam inaczej, czy film z kamery jest lepszy jakościowo od mp4 wyeksportowanego z iMovie? Zakładam odpowiedź twierdzącą, więc określ subiektywnie w procentach o ile jest lepszy, lub napisz potocznym językiem co jest gorszego w obrazie z iMovie ( szumy,piksele itp). Druga sprawa, spróbuj wyeksportować fragment filmu ( w słabym oświetleniu) do pliku o najlepszej jakości w iMovie a następnie sprawdź czy:
1. jakość jest porównywalna z plikiem z kamery
2. jakość jest lepsza niż z pliku o "wysokiej jakości"
Podziel się z nami tą opinią. Jeśli wyeliminujemy słabości kodowania, to pozostanie już tylko skupić się na tym co Kotin sugeruje ( światło, kompozycja i nowa kamera)
Dodam jeszcze, że "bardziej profesjonalne" filmy NIE są realizowane przy świetle zastanym. Nawet ciemne sceny przy ognisku, w jaskiniach itp są subtelnie doświetlane tak by uzyskać to co twórca zamierzył. Tyle, że dobry mistrz oświetlenia powoduje rozdęcie budżetu :)

wtorek, 16 sierpnia 2016, 16:50
Bywalec
Bywalec

No dobrze, wracając do tematu - czy opłaca mi się kupować lepszą kamerę czy też nie?

I drugie pytanie: czy złożony w iMovie film z mojej kamery będzie jakościowo lepszy niż film nagrany najnowszym iPhone 7 http://www.apple.com/pl/iphone-7/specs/ ?

piątek, 23 września 2016, 12:01
Moderator
Moderator

Kolega Najrad zadał pytania nie po to żeby Cię dręczyć, ale żeby mu było łatwiej pomóc.

Opłaca się.

Jakość z iPhone'a 7 będzie lepsza.
Zakładam że w cenie iPhone'a można znaleźć jeszcze lepszą kamerę, (nie ma jeszcze wielu testów, nie wiadomo jaką dokładnie ma jakość film z iPhone'a), ale telefon masz zawsze przy sobie, to zaleta.
https://www.youtube.com/watch?v=DQTUY73qSYc
https://www.youtube.com/watch?v=ZsxFPH5houA

piątek, 23 września 2016, 13:22
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona