Teraz jest wtorek, 25 czerwca 2019, 23:07

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 W jakim formacie nagrywać na płytę DVD 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post W jakim formacie nagrywać na płytę DVD
Witajcie,

mam do Was pytanie - nagrywam filmy kamerą i zastanawiam się w jakim formacie to później nagrać na płytę DVD tak aby była możliwa do odtworzenia na większości sprzętów. Ja sama odtwarzam na PS4, które obsługuje następujące formaty http://manuals.playstation.net/document ... mat_m.html

Zależy mi na tym aby jakość była możliwie dobra ale z drugiej strony chciałabym aby na takiej płycie DVD weszło przynajmniej 30 minut filmu.

Mój program tzn. iMovie eksportuje mi film w formacie mp4 i teraz nie wiem czy zrobić z tego dvix czy avi czy po prostu nagrać to od razu jako płytę DVD (program Toast Titanum).

No i pytanie w jakim formacie mogę później jeszcze coś z tym filmem robić bo skoro z iMovie wychodzi mp4 to zakładam, że da się go ponownie edytować, co z divix, avi? Bo jak nagram jako płytę DVD (nie wiem jaki to jest wówczas właściwie format) to już chyba nic z tym nigdy nie zrobię?

wtorek, 5 lipca 2016, 13:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: W jakim formacie nagrywać na płytę DVD
Jeżeli ma chodzić na większości sprzętu to jedynie format DVD-Video (SD) - wynikowy plik z IMovie (mp4,HD) zaimportować do projektu dvd-video toast'a i wypalić jako dvd-video, jeżeli ma zostać bez zmian w hd to wypalić płytkę jako data (dvd-rom udf) z plikiem mp4...
QB

wtorek, 5 lipca 2016, 15:03
Bywalec
Bywalec

A co będzie lepszej jakości? Czy dobrze myślę, że jedynie w drugim przypadku będzie można ten film jeszcze kiedyś obrobić?

wtorek, 5 lipca 2016, 16:53
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Można nagrać i DVD-Video i do archiwum taką z plikiem mp4 - koszt płytki jest w tym przypadku pomijalny lub wersję mp4 upload-ować do dropbox'a, onedrive'a itp...
QB

wtorek, 5 lipca 2016, 17:12
Bywalec
Bywalec

A co z jakością w obydwu przypadkach?

Nagrywam filmy, które chciałabym aby były do odtworzenia za kilkadziesiąt lat. Czy również w tym kontekście dvd będzie bardziej pewne niż mp4?

wtorek, 5 lipca 2016, 17:32
Bywalec
Bywalec

Widzę, że mój odtwarzacz odtworzy jedynie dvd. To pytanie czy jest jakikolwiek sposob aby kiedys film w takim formacie moc np wyedytować?

wtorek, 5 lipca 2016, 21:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

ale po co chcesz coś co już było edytowane ponownie edytować? dvd-video to jest "nośnik wideo" - zasadniczo już przestarzały... teraz to głównie USB pendrive i bluray! zaproponowałem wcześniej byś nagrała dvd-video (większa kompatybilność z większością odtwarzaczy) i dodatkowo zapisała plik mp4 na dvd jako nośniku danych ("możliwa późniejsza edycja" )ewentualnie załaduj plik mp4 na jakieś zewnętrzne serwery plików - coś wrzucone w sieć teraz tak łatwo nie ginie! cóż za kilkadziesiąt lat to nikt nie jest w stanie określić teraz jak będzie wyglądała technologia wideo i jakich nośników będziemy używać czy ów nośnik jako dvd-video będzie jeszcze odczytywalny - nie wiem - zakładam, że niestety nie - to nie ta trwałość... możesz przenieść nagranie wideo na klisze filmową (jak masz taki kaprys i wypchany portfel) to jest jakaś szansa, że za kilkadziesiąt lat coś na nim zostanie :) o ile będzie dobrze przechowywana kopia na kliszy filmowej...
QB

wtorek, 5 lipca 2016, 22:29
Moderator
Moderator

alicjag3 napisał(a):
Widzę, że mój odtwarzacz odtworzy jedynie dvd. To pytanie czy jest jakikolwiek sposob aby kiedys film w takim formacie moc np wyedytować?

Edytuj film w MP4. W takiej też formie go zapisz na:
- dysku przenośnym
- w chmurze
... dowolnie.
Ten sam projekt wyeksportuj z programu jako opartą o kodek mpeg2, płytę DVD z plikami VOB. Da to mniejszą jakość, ale da kompatybilność z typowymi odtwarzaczami DVD.
Jako główną kopię traktuj MP4 oparte o kodek H264 i zapisz w dwóch niezależnych od siebie miejscach. Sprawdzaj co najmniej raz na rok, czy nie uległa uszkodzeniu, żeby w razie czego, zastąpić uszkodzoną kopię nową.

środa, 6 lipca 2016, 08:57
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]