Teraz jest wtorek, 18 czerwca 2019, 15:02

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Pytanie o Jakość obrazu dvd mpg2 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Pytanie o Jakość obrazu dvd mpg2
Witam
Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego jakość przygotowanego (prywatnie) filmu dvd mpg2 (z bit ratem pozwalającym zmieścić np. 1,5 godzinny film na płycie dvd 4,7 gb) jest o wiele gorsza niż jakość obrazu oryginalnych filmów kinowych na dvd przygotowanych przez wydawnictwa?

-Czy wydawnictwa używają pojemniejszych płyt?
-A może mają lepsze kodeki, niedostępne dla innych.

-Nie wydaje mi się też aby, różnica wynikała z jakości sprzętu (obiektywy, światło), którym został nakręcony materiał źródłowy.
Gdyż film kinowy i prywatny (który u mnie w wersji surowej wygląda ok.), musi pomieścić się na tym samym dysku dvd 4,7gb. Mimo to jakość obrazu filmu kinowego na kupionym dvd wygląda o wiele lepiej, niż mój prywatny po kompresji do mpg2. (dodam tylko, że zwykle montuję materiały z kamer sony ex1 lub ex3).

wtorek, 24 stycznia 2017, 20:27
Moderator
Moderator

Post Re: Pytanie o Jakość obrazu dvd mpg2
Grigio napisał(a):

Odpowiedź jest tak obszerna, że kilkanaście odpowiedzi na forum nie wyczerpie tematu. Ja nie mam na pewno takiej ambicji, więc jedynie "napocznę" temat:
- Nie muszą. Nie płyta gra tu rolę i nawet nie to że jest tłoczona a nie wypalana. Ma to wpływ na trwałość, a nie na jakość obrazu.
- Tak. Zdecydowanie tak. My posługujemy się kodekami softwarowymi. Wytwórnie filmowe, czy też wydawcy płytek z filmami posługują się kodekami sprzętowymi za niewyobrażalnie większe pieniądze. To pierwsza różnica, ale nie ostatnia.

wtorek, 24 stycznia 2017, 21:43
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

jakieś opowieści dziwnej treści, weź zrób iso z tej płyty dvd wzorcowej i umieść do pobrania, jak nie masz gdzie dam Ci namiar na mojego ftepa na priva, do tego wrzuć swoje źródło z tego exa i zobaczymy

ja nie wierzę w żadne czarodziejskie nieznane nam bliżej kodeki używane przez wytwórnie

wtorek, 24 stycznia 2017, 22:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No ok, ale tez slyszalem o koderach sprzetowych wiec.... Filmy w tej najlepszej jakosci beda raczej na plytach DVD DL czyli 8,5GB a to juz daje nieco wieksze mozliwosci.

wtorek, 24 stycznia 2017, 23:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

kodery sprzętowe polegają na tym, że po prostu dedykowany układ zajmuje się kompresją a czy ma lepszy algorytm niż enkodery softwareowe... kwestia dyskusyjna

dlatego proponuję test bez gdybania z powietrza

wtorek, 24 stycznia 2017, 23:39
Moderator
Moderator

Degenerado napisał(a):
jakieś opowieści dziwnej treści...
ja nie wierzę w żadne czarodziejskie nieznane nam bliżej kodeki używane przez wytwórnie

Są. Mniejszej jakości i ceny miałeś nawet w ręku pewnie - ADVC - 300 i pochodne, czy nieco gorzej kodek sprzętowy kart Matroxa, albo kodek sprzętowy DV w kamerach miniDV i tak dalej. Są też profesjonalne kodeki sprzętowe, których jakość ujawnia się zwłaszcza przy większej kompresji. Z resztą i między programowymi kodekami mpeg2 były i są różnice. Porównaj płytkę DVD z filmem trwającym powyżej 1,5 godziny, która wyszła z programu Canopus Procoder, a ówczesnymi programami Studio - Uleada, czy Pinnacle...

środa, 25 stycznia 2017, 08:31
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

dalej nie podałeś nazwy ani odnośnika do takiego kodeka, w kamerach też są kodeki sprzętowe które w czasie rzeczywistym kompresują do mpeg2 z bardzo dobrą jakością co nie znaczy, że nie mogę takiej samej albo i lepszej uzyskać za pomocą enkoderów programowych

środa, 25 stycznia 2017, 11:35
Moderator
Moderator

No i nie podam. O szczegóły trzeba by się pytać ludzi którzy zajmowali się zawodowo filmem lata temu - jak nieżyjący już "drkuli" Piotr Kulesza z Filmowca, może Jacek Sala udzielający się również u nas by wiedział, czy Jarosław Barzan. Tyle że sporo czasu nie widać ich już na Świecie Obrazu.
Nie wiem jednak czemu się bronisz przed tą ideą - skoro na poziomie półprofesjonalnym jak seria ADVC występuje sprzętowy enkoder mpeg2 i sprzętowa zmiana rozdzielczości, o jakości lepszej od programowej, czemu dziwi Cię możliwość istnienia takiego sprzętu profesjonalnego?
Jeżeli to ma być sprawa wagi państwowej, to może mi się uda odnaleźć stare wątki z forum w których wspomniane są takie urządzenia?
Ja sam nigdy nie traktowałem filmu zawodowo - nie miałem styczności z produkcją filmową, tyle co na forum i nawet kart Matroxa nie używałem, ale to nie znaczy że takich urządzeń nie ma. :wink:

środa, 25 stycznia 2017, 12:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Grigio napisał(a):
Witam
Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego jakość przygotowanego (prywatnie) filmu dvd mpg2 (z bit ratem pozwalającym zmieścić np. 1,5 godzinny film na płycie dvd 4,7 gb) jest o wiele gorsza niż jakość obrazu oryginalnych filmów kinowych na dvd przygotowanych przez wydawnictwa?

Zacznij od tego: filmy kinowe realizowane są zazwyczaj w formacie 2,35:1, 24 kl/s - przenosząc je na nośnik dvd dostajemy obrazek sd 720x576 z PAR 16:9 z kaszetą, kompresja mpeg2 25p...
Kompresja do mpeg2 DVD w 25p da wynikowo ładniejszy obrazek, mniej szumów w pliku wejściowym + czarna kaszeta wynikowo zmniejszy zapotrzebowanie na wyższy bitrate, możesz pobawić się strukturą GOP - wydłużając ją do maksimum na jakie pozwala mpeg2 DVD, a dodając płytę DL... no i na koniec ważna jest sama treść obrazu co się na nim dzieje ot i cała filozofia...
QB
ps. czy to encoder sprzętowy czy program komputerowy - podstawą dobrze zoptymalizowany algorytm - wpakowany w dedykowaną specjalizowaną kość czy dostarczony jako dll - może być ten sam i obrazek będzie identyczny...

środa, 25 stycznia 2017, 13:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"o jakości lepszej od programowej, czemu dziwi Cię możliwość istnienia takiego sprzętu profesjonalnego?"

bo wypisujesz kwasy, nie ma żadnej reguły i jak zwykle wszystko przyrównane do branży weselnej gdzie to królował procoder, jakiś sprzętowy dodatek do storma itd. itp.

to że one miały w owym czasie lepszą jakość od .... no właśnie ? do czego to porównujesz ? bo to że weselnicy trzech na krzyż programów używali gdzie najważniejszy był stosunek jakości do szybkości enkodowania to nie znaczy, że nie ma innych alternatyw

środa, 25 stycznia 2017, 14:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Grigio napisał(a):
Nie wydaje mi się też aby, różnica wynikała z jakości sprzętu (obiektywy, światło), którym został nakręcony materiał źródłowy.

Czyli filmowcy to idioci, którzy zamiast kręcić filmy na Sony EX1, niepotrzebnie wydają grubą kasę na Sony F65.

środa, 25 stycznia 2017, 15:38
Moderator
Moderator

Degenerado. Z branżą weselną nie mam nic wspólnego, nie zarabiam w dziedzinie filmu.
Tyle lat interesuję się jednak tematem, że nie powinien dziwić fakt, że raz wiem coś, czego Ty nie wiedziałeś. Nie napiszę teraz że sprzętowych enkoderów nie ma, bo widzisz w tym kwas. Są (przynajmniej były w epoce DVD) i nic na to nie poradzę. Co w tym złego?
Znasz mnie na tyle długo mam nadzieję, żeby wykluczyć głupi żart, złośliwość, czy jakikolwiek inny powód tego że przypomniałem sobie wiedzę z przed lat.
No a że niepełna, sorrki. Nie wiedziałem że to temat drażliwy, bo bym się wtedy dopytał jak czytałem. dajmy już temu spokój. :)

środa, 25 stycznia 2017, 15:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Napisał Ci kolega wyżej, wszystko zależy od algorytmu, tak czy owak to oprogramowanie, czy robi to dedykowany scalak czy intel w twoim procesorze to nie ma znaczenia, jak tego nie rozumiesz to nie ma o czym dyskutować.

środa, 25 stycznia 2017, 16:09
Moderator
Moderator

Degenerado napisał(a):
Napisał Ci kolega wyżej, wszystko zależy od algorytmu...

Prawda. Zarówno programowy, jak i sprzętowy enkoder, mogą mieć dobry i zły algorytm. Przykłady programowe znamy. Niektóre programy mają zaimplementowane lepsze, inne gorsze enkodery.
Sprzętowe enkodery też się różnią. Od grabberów po 15 złotych i takim samym obrazie, przez chipy zawarte w kamerach, czy konwerterach w rodzaju Canopus ADVC, po profesjonalne enkodery sprzętowe, których istnienie negujesz.
Degenerado napisał(a):
...tak czy owak to oprogramowanie, czy robi to dedykowany scalak czy intel w twoim procesorze to nie ma znaczenia, jak tego nie rozumiesz...

Algorytm enkodera programowego, jest realizowany przez program, algorytm enkodera sprzętowego, jest zawarty w chipie który ma najwyżej firmware, nie stawia się na nim systemu, nie kupuje do niego programu. Dlatego nazywamy go kodekiem / enkoderem sprzętowym i zamazywanie tej różnicy nie ma sensu.
Degenerado napisał(a):
...to nie ma o czym dyskutować.

Zgadzam się z Tobą, jak zwykle z resztą. :wink:

środa, 25 stycznia 2017, 20:58
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

"Algorytm enkodera programowego, jest realizowany przez program, algorytm enkodera sprzętowego, jest zawarty w chipie który ma najwyżej firmware, nie stawia się na nim systemu, nie kupuje do niego programu. Dlatego nazywamy go kodekiem / enkoderem sprzętowym i zamazywanie tej różnicy nie ma sensu."

"Algorytm enkodera programowego, jest realizowany przez program, algorytm enkodera sprzętowego"... to też program a w czym jest zawarty nie ma kompletnie znaczenia

środa, 25 stycznia 2017, 21:43
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona