Teraz jest środa, 15 lipca 2020, 20:05

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
 Najlepsza konversja filmów... Kto się zna? 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Najlepsza konversja filmów... Kto się zna?
Witam. Jak wiadomo obecne czasu to filmowanie telefonami gdzie mamy krotkie filmiki mp4 ważące strasznie duzo MB! Chcialbym prosic kogos kto sie zna o porade czym i jak komvertować i przy okazji połączyć filmy zeby plik wyjsciowy praktycznie nie tracił na jakosci a zeby waga pliku była dosyć mała? Probowałem Virtual Dub ale gubie sie w tym jakie pluginy i wiecznie mi cos nie działa. Niektore tutoriale juz nieaktualne i ichmetody u mnie nie zadziałały... Najlepiej zeby to był jakis program ( moze być nawet płatny ) ale zeby nie był on do montazu (nie ingeruje w film zadnymi napisami bajerami chce zachowac surowy orginał) tylko do prostego połączenia filmow mp4 z telefonu do jednego całego pliku i przy okazji zeby dokonała sie konversja ktora zmniejszy kilkakrotnie liczbe MB i jakosc bedzie nadal w miare super i płynność fajna ( bez klatkowania szarpania obrazem).
Wiem ze są takie metody bo sami wiecie że ludzie potrafią skonvertować film z Blue Ray trwający 1,5 h do formatu mp4 gdzie jakosc nadal jest HD lub Full HD a plik ma przy tym naprzylad 1,5 GB!
Juz moge nawet placić za taki program jeśli bylby on naprawde wmiare prosty i dawal takie wyniki :)
napewno ktos z was zna sie na tym i cos podpowie :) Dziekuje

wtorek, 30 czerwca 2020, 01:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Najlepsza konversja filmów... Kto się zna?
Cytuj:
(nie ingeruje w film zadnymi napisami bajerami chce zachowac surowy orginał)tylko do prostego połączenia filmow mp4 z telefonu do jednego całego pliku i przy okazji zeby dokonała sie konversja ktora zmniejszy kilkakrotnie liczbe MB i jakosc bedzie nadal w miare super i płynność fajna

Ja tu widzę same sprzeczności. Nie ingerujesz w film i chcesz zachować surowy oryginał poddając go większej kompresji :? Jest to niewykonalne.

Aby połączyć klipy w całość zawsze masz dwie opcje:
1. Program który połączy je bez ponownego przeliczania stosując "smart render itp." jednak wyeksportowany klip będzie miał zsumowaną wielkość wszystkich użytych klipów - czyli dużo MB. Jednak zachowasz "oryginalną" jakość.
2. Połączysz klipy i poddasz je ponownej kompresji. Tu siłą rzeczy nie zachowasz oryginalnej jakości bo jeszcze bardziej kompresujesz nagranie ale zmniejszysz objętość pliku/klipu. Stopień kompresji = jakość. Tu teraz dochodzimy do subiektywnego odczucia jakości. Każdy odbiera to inaczej.

Teraz wracając do twoich nagrań. Są to nagrania z telefonu. Jakie by one nie były dla mnie są dość problematyczne. Właśnie w kwestii jakości. Ogólnie takie nagrania sprawiają dobre wrażenie jednak do ideału im daleko. Całkiem niedawno robiłem prezentację nagraną telefonami. Wszystkie charakteryzowały się czymś takim:

com.apple.quicktime.make : Apple
com.apple.quicktime.model : iPhone 11 Pro
Wideo
Format : HEVC
Przepływność bitów : 47,2 Mb/s
Szerokość : 3.840 pikseli
Wysokość : 2.160 pikseli
Proporcje obrazu : 16:9
Rotation : 90°
Tryb wyświetlania klatek : Zmienny
Szybkość wyświetlania klatek : 54,792 kl/s
Minimalna szybkość wyświetlania klatek : 15,000 kl/s
Maksymalna szybkość wyświetlania klatek : 60,000 kl/s

Dla mnie "dramat" jednak "ładnie" wygląda. Nie wiem jakim telefonem nagrywasz ale niczego lepszego się nie spodziewam.

Po tym przydługawym wstępie co ci mogę poradzić. Program do montażu :) Jakoś nie mogę sobie wyobrazić, że nie masz chęci wycięcia czegoś z nagrania. A jeżeli faktycznie nie masz to i tak taki program będzie łatwiejszy w obsłudze niż VirtualDub. Położysz na oś nagranie/nia i przejdziesz do eksportu. Z płatnych mogę polecić Magix movie edit pro. Dość przyjazny program dla użytkownika. Sporo podpowiada i ciężko coś "popsuć".

Z darmowych Davinci Resolve 16. Tu już tak lekko nie jest bo nie "pomaga" ale idzie go ogarnąć. Szczególnie ważne jest ustawienie projektu.

Pozostałe darmowe:
Kdenlive 19
ShotCut 20
Avidemux 2.7

wtorek, 30 czerwca 2020, 07:41
Moderator
Moderator

Kilka rzeczy. Potwierdzam że nie występuje w przyrodzie kompresja, ani w ogóle konwersja bezstratna. Czasem jej nie widać. Jak dobrej jakości film oglądamy na matrycy taniego laptopa, to i tak nie widzimy jakości, więc jedna kompresja przejdzie całkowicie niezauważona. Jak jeszcze zrobimy ją prawidłowo, to już w ogóle. :D
Druga sprawa - https://www.dobreprogramy.pl/Obrobka-i-konwersja-wideo,Programy,Windows,204.html wszystkie z tych programów zawierające w nazwie słowo converter, oraz parę innych - można zaznaczyć żeby pokazało tylko wersje darmowe, służą do konwersji i kompresji filmów. Wszystkie są dosyć dobrze opisane. Wybierz sobie i wypróbuj jaki Ci pasuje.
Jednak wzorem fransua chcę Cię namówić na program do montażu. Nie musisz od razu korzystać z jego funkcji, ale jak się opatrzysz z interfejsem, a przyjdzie moment żeby coś wyciąć, dołożyć z innego filmu, albo dodać czy zamienić dźwięk, to będzie jak znalazl.
Na wszelki wypadek staraj się dokonywać konwersji do postaci ze stałą liczbą klatek na sekundę, ze stałym bitrate (mimo wszystko nie za małym, żeby nie degradować jakości za bardzo) i w miarę możliwości nie schodź z rozdzielczością poniżej 720p, jak nie chcesz dla rozmiaru pliku, zachowywać oryginalnej.

wtorek, 30 czerwca 2020, 11:19
Nowy
Nowy

dzieki za odpowiedzi. Pisząc ze chce zachowac surowy materiał miałem na myśli jaknapisalem w nawiasie ze nie chce napisow i cięć.. tylko zeby film jedynie połaczyć i zachowac 100% nagrania.. a straty jakości zawsze bedą. Uzywam SOny Vegas Pro. i niestety ale sklejanie w nim i kombinowanie po sto razy z ustawieniami nie daje zadowalającego efektu. Wrzucam na os czasu kilka filmów mp4 z telefonu. Film po kompresji nie chodzi zbyt płynnie coś nie tak z klatkowaniem a nawet jak wybiore zeby utworzył film 60fps.. to nie jest to plynnosc tak jakw orginale.. pozatym film zajmuje wtedy zbyt wiele MB. 15 minut filmu jakoś 650 mb. w jakośći ledwo 720p i to niezbyt ładnej 720p. wiec LIPA.
ustawienia robie takie: AVC 1280x720p frame rate 59,940 double NTSC pixel aspect ratio 1,0000 bita rate 8 500 000. i film 15 minutowy wychodzi w wielkosci 650mb. to narazie najlepszy wynik bo ustawień probowałem wiele dni wiele róznych. a konversja do avi daje jeszcze wiecej MB przy zachowaniu w miare dobrej jakosci. a tymczasem w necie mamy filmy mp4 ktore trwają 1,5 h maja serio fajną jakość 720p płynnośc super.. i zajmuja na dysku nawet 800MB!!! to jakim cudem ktoś tak genialnie konvertuje :)???

Dlatego pomyslalem ze moze jest jakos gotowy latwy program lub jakas metoda..? do jakiego formatu filmowego i z jakimi ustawieniami konvertowac zeby to byla najlepsza opcja..? dzieki

wtorek, 30 czerwca 2020, 12:37
Moderator
Moderator

Kompresja filmów z telefonu to niewdzięczne zajęcie. Telefony nie trzymają stałej liczby klatek na sekundę. Gdy przeliczasz 60 FPS na bardziej skompresowany film też 60 FPS, zubażasz jedynie nieznacznie ilość szczegółów. Gdy kompresujesz film z telefonu, który ma raz co chwilę inną ilość klatek na sekundę, program, co chwilę dodaje, albo wycina klatki. Obraz szarpie.

Wybierz sobie kodek - H264, albo H265 - w zależności od programu i sprzętu. Nie ważne czy opakujesz go w AVC, AVI, czy MP4, niech to będzie jeden z tych dwóch kodeków. Ustal ilość klatek, rozdzielczość, a potem dobieraj bitrate. Jak się zbliżysz do obrazu jaki chcesz mieć, nauczysz się innych zmiennych cech kodeka, ale to najpierw.

PS
Poczytaj: LINK

wtorek, 30 czerwca 2020, 15:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jest proste i darmowe narzędzie do łączenia klipów "jak są" - bez przeliczania i utraty jakości - MP4Joiner.
https://www.mp4joiner.org/pl/

Pobaw się nim Maćku, sprawdź jakie daje efekty.
Ewentualnie później przejdziemy do "odchudzania" plików i innych zabiegów, ale w tym potrzeba już trochę rozumienia poszczególnych operacji.

wtorek, 30 czerwca 2020, 18:29
Nowy
Nowy

dziwne ze niby postep coraz wiekszy.. a jak na zlość filmowanie u wiekszosci ludzi jest bardziej do dupy niż kiedyś. Kiedyś ceniłem sobie kamere na kasete. Wycieczke czy wesel filmowałem i mialem cały film na kasecie i Tyle.
a teraz wielu ludzi filmuje wycieczki telefonem ( o zgrozo nie odwracając telefonu i nagrywając vertical) a potem ma w pamieci te śmieci czyli rozne krotkie filmiki. Ani to normalnie poogladać bo co chwile sie włacza inne pliki.. i problemy zaczynają sie jak taki zwykły kowalski chce te filmy skleić. Psuje jakość psuje płynność...

Przydala by sie kamera ktora filmując tworzy plik odrazu kompresowany wg specjalnych ustawień i kodeka.. i która potrafi po przerwach nadal kontynuować pierwszy plik.. zamiast tworzyc osobny drugi i trzeci.. TO by ułatwiło zycie wielu ludziom lubiacym filmowac pamiątkowo jakies wypady czy wydarzenia. Aż dziw bierze ze nie ma takich kamer.

ale dzieki za porady! Zastosuje popróbuje. Pozdro :)

wtorek, 30 czerwca 2020, 20:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

No nie ma co tak dramatyzować. Jak tak się popatrzy to jest lepiej.
Zacznijmy od kaset. Do każdego nagrania trzeba było kupić kasetę. Karty możemy używać wielokrotnie choć nic nie stoi na przeszkodzie by też kupić nowa do każdego nagrania. Kiedyś montaż prawie nie istniał. Nagrało się i siup do magnetowidu. Później przyszły kamery cyfrowe na kastety. No i trzeba było zgrywać - a to trwało 1:1. No i montaż :) Z karty idzie to zdecydowanie szybciej. Z tamtego okresu pamiętam jakie były problemy z przeplotem :wink: To był temat wiecznie żywy.

Nagrania telefonem. No cóż. Sam takich nagrań nie trawię ale może kiedyś producenci wpadną na pomysł by można było zarejestrować nagranie poziome trzymając telefon w pionie. Ten pomysł to gwarantowany Nobel :P Generalnie telefon wygodniej trzyma się w pionie.

No niestety dla "kowalskiego" jest dzisiaj trudniej bo trzeba posiadać choć minimalną wiedzę co i jak. Pliki są dzielone bo tak ma FAT32. Z drugiej strony to stare rozwiązanie. Jak ktoś siedzi od lat to wie dlaczego tak się dzieje. Producenci wiedzą o tym i czasami dołączają programy co automatycznie łączą podzielone pliki. Sporo programów NLE też to potrafi ale na dysku musi być cała struktura kardy SD by program wiedział jakie pliki łączyć. Dla bezpieczeństwa też lepiej jak te pliki są podzielone. Oczywiście odnoszę się tu do nagrań zarejestrowanych jednym ciągiem.

No i pamiętajmy o jakości. Jest nieporównywalnie lepsza niż kiedyś. Same proporcje ekranu 4:3 vs 16:9 to już diametralna różnica. Dzisiaj to wydaje się oczywiste ale w 2006 r. miałem problemy by namówić ludzi na nagranie w 16:9. Wtedy jeszcze 4:3 trzymało się dobrze.

Dzisiaj świat pędzi. Jak ktoś nie śledzi nowości to ma problemy. Trzeba iść do przodu. Stojąc w miejscu będziemy się cofać. I to szybko.

środa, 1 lipca 2020, 14:59
Moderator
Moderator

Pionowe wideo wygrało. https://spidersweb.pl/2015/12/wideo-w-pionie.html
Ma to sens o tyle, że jedynym komputerem dużej liczby ludzi dorosłych i miażdżącej ilości dzieci jest smartfon, a wygodniej się go trzyma pionowo, zarówno nagrywając, jak i oglądając.

środa, 1 lipca 2020, 18:39
Bywalec
Bywalec

W kodowaniu pomiędzy-klatkowym (GOP), a z takim mamy zazwyczaj do czynienia, ilość klatek nie ma dużego wpływu na wielkość pliku. Dlaczego? Bo pełny opis klatki (tzw. klatka referencyjna) występuje względnie rzadko, pozostałe klatki nie zawierają pełnego opisu obrazu, lecz tylko dane korygujące.
Niestety ten sposób kodowania ma duży wpływ na późniejszą konwersje, gdyż nie dysponujemy pełnym opisem wszystkich klatek. Program musi sobie je stworzyć z tego co ma.
W tej sytuacji może lepiej, aby program niczego nie „ulepszał” lecz wyprodukował plik taki sam jak źródłowy, tylko połączył sceny. Doskonale sprawdzi się w tym program, który podsunął „Posiwiały” https://www.mp4joiner.org/pl/. Po połączeniu klipów stanowiących sceny, można plik końcowy poddać kompresji, lecz należy pamiętać, że programy takie jak SV, Magic, czy DaVinci w renderingu posiadają swoje szablony, gdzie mamy niewielki wpływ na końcowy wynik konwersji. Jest tak dlatego, gdyż program ma wyprodukować plik „lekkostrawny” dla większości urządzeń odtwarzających. Większą dowolność mamy w „Handbrake”, łącznie z dowolnym przestawianiem klatek referencyjnych, ale trzeba uważać, aby nie wypiec zakalca.
Tak więc, zmiana ilości klatek nie da spektakularnego zmniejszenia wielkości pliku czy strumienia danych. Tu decydujący wpływ ma rozdzielczość.
Niestety minęły czasy przycisków Play i Record, teraz trzeba przyswoić sobie odrobinę informacji, myślę że, koledzy na tym forum z pewnością Ci w tym pomogą, bo nie jest to trudne.

MediaInfo to aplikacja, która wszystko powie Ci o pliku.

czwartek, 2 lipca 2020, 12:05
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ]