Teraz jest wtorek, 16 lipca 2019, 05:04

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 i5 4690K vs AMD RYZEN R7 2700x - który szybszy w kodowaniu ? 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post i5 4690K vs AMD RYZEN R7 2700x - który szybszy w kodowaniu ?
Nadarzyła się okazja by porównać oba procki pod katem szybkości przeliczania do h.264. Na starcie można już założyć, że i5 ze swoimi 4 rdzeniami nie ma szans z AMD i 8/16. No ale Intel ma iGPU i swoje IQS Postanowiłem skonfrontować sprzętowe wsparcie vs moc rdzeni/wątków. Dodatkowo smaczku dodaje to, że i5 jest 4 generacji więc ma "stare" iGPU.
No i wyszło:
https://www.youtube.com/watch?v=sfgzb8a_L8Q

czwartek, 20 czerwca 2019, 16:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: i5 4690K vs AMD RYZEN R7 2700x - który szybszy w kodowaniu ?
Żeby nie psuć sielskiej wakacyjnej atmosfery niepotrzebną burzą, podsumuję ten test filozoficznie - złotą myślą wprost ze strony użytego w teście HandBrake:

Craig Bruce napisał(a):
“It’s hardware that makes a machine fast. It’s software that makes a fast machine slow.”

piątek, 21 czerwca 2019, 15:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dobre. Posiwiały masz w tym teście swoje 3 grosze :D Gdyby nie ten wątek viewtopic.php?f=26&t=43619 nie miał bym inspiracji.

piątek, 21 czerwca 2019, 15:28
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Mam nadzieję, że Qufel nie popadł w głęboką depresję, że wydał sporo kaski na sprzęt, którego osiągi są gorsze niż podstarzałego i5. Bo to jakby tak niezupełnie prawda? Czy monitorujesz stan Qufla?

Jak się przyjrzeć dokładnie, to nie jest test Ryzena, bo w kodowaniu ewidentnie bierze udział bardzo mocna karta RTX2k. Sam Ryzen wypadłby w tym teście znacznie gorzej.

Ale to nadal nie oznacza, że ten konfig nie pozwala na świetne osiągi w kodowaniu. Pozwala jak najbardziej. :D

poniedziałek, 24 czerwca 2019, 11:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Też zauważyłem, że RTX w tle coś mieli. Z Quflem mamy zdroworozsądkowe podejście do tej wojenki AMD vs Intel i kierujemy się zasadą, że każdy bierze sprzęt pod siebie. To porównanie zrobiłem z czystej ciekawości bo sam nie mogłem nigdzie takiego znaleźć.

poniedziałek, 24 czerwca 2019, 19:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wojenka zwykła rzecz w marketingu, ale my tu wszyscy zajmujemy się dziedziną, w której marketing jest zbyt zwodniczy.
Kotin już jakiś czas temu założył temat o Ryzenach na potrzeby montażu, ale wtedy jakoś się nie zebrałem, temat wydał mi się szeroki i ogólny, i nie miałem pomysłu jak go ugryźć. Wasz test jakoś lepiej mnie zmotywował i zainspirował, i dzięki Wam za to. Sporo ludzi ciągle czyta forum, może im się przyda parę słów.

Pojęcie "przyspieszenia sprzętowego" - hardware acceleration - używane potocznie jest wspólną nazwą dla różnych mechanizmów. Dziś do jednej obudowy, do jednego wafla krzemowego wdrukowuje się często więcej niż jedno urządzenie. "Procesor" może składać się z procesora właściwego, karty graficznej realizującej wyświetlanie obrazu uzupełnionej o architekturę elektroniczną do obliczeń równoległych typu GPGPU, oraz - jak w przypadku Twojego Intela - dodatkowo koder sprzętowy IQSV. Mamy więc 4 urządzenia w jednym "procesorze".

Ryzeny są oczywiście różne, ale ten testowany z grupy która podbija serca - a raczej nasze kieszenie - jest "gołym" procesorem, bez dodatków. Jego użyteczność do celów obróbki video jest najniższa. AMD robi też proce hybrydowe - ale droższe. I rozwiązania AMD są mniej popularne w oprogramowaniu.

Za to "karta graficzna" RTX składa się tak naprawdę: z jednostki wyświetlania obrazu, zespołu wyspecjalizowanych rdzeników do obliczeń równoległych GPGPU, któremu Nvidia nadała nazwę CUDA, oraz najważniejszego tu kodera sprzętowego NVenc.

Z tego co powyżej, widać że kompresja obrazu do danych, czyli proces kodowania określonym kodekiem, może być realizowana sprzętowo lub programowo.

Kodowanie sprzętowe nie wymaga żadnej inwencji od programisty, wystarczy przekierować nieskompresowane dane obrazu. Koder sprzętowy realizuje tylko to jedno zadanie bez innych obciążeń, stąd jest to najszybsze rozwiązanie wymyślone przez człowieka. Oczywiście coś za coś, możliwości konfiguracji kompresji są ograniczone, co może i zwykle przekłada się na wynikową jakość. I są oczywiście nieduże różnice zależne od generacji i producenta - a więc szczegółów budowy. Jest tu możliwy progres.
Kodery sprzętowe kryją się więc za nazwami: IQSV, NVENC, VCE. Działają one niezależnie od oprogramowania, ale programiści muszą "być łaskawi" te drzwi w oprogramowaniu otworzyć.

Z istotnych różnic - rozwiązanie Intela korzysta z RAMu, na kartach graficznych kodery sprzętowe używają VRAM onboard.

Drugą drogą jest kodowanie programowe, i tu jest wiele rozwiązań, wszystko zależy od chęci i umiejętności autorów programów. Tu też występuje inny rodzaj przyspieszenia sprzętowego, realizowany na różnym hardware. Od skalowalnej liczby rdzeni/wątków, przez różne GPGPU aż po specjalistyczne ko-procesory na innych kartach rozszerzeń, jak np. TESLA Nvidii. Tu trzeba szczególnie dobrze rozeznać właściwości używanego edytora czy rekompresora.

W tych rozwiązaniach programowych obecnie najpopularniejszy jest framework OpenCL, który pozwala łączyć moc obliczeniową np. procesora i GPGPU, tak jak w Waszym teście na maszynie z Ryzenem i RTX. Jest to wariant wolniejszy głównie z powodu kompatybilności wstecznej, zarządzanie procesem jest tu praktycznie liniowe, tak by mogło być realizowane nawet na jedno-rdzeniowym procesorze i jakiejś architekturze rozproszonej.

Obecnie najbardziej zaawansowane są rozwiązania tzw. trzeciego poziomu. Czyli dekompresja (bo materiał z kamery jest przecież jakoś kompresowany) odbywa się na jednym hardware, obróbka obrazu typu skalowanie, usuwanie przeplotu i inne efekty które coraz częściej są możliwe również w rekompresorach nie tylko w edycji - odbywa się na innym hardware, a kodowanie eksportu jeszcze na innym. I jeśli patrzymy tylko na stoper - najlepiej kiedy dekompresja i kompresja realizowane są sprzętowo np. odpowiednio na IQSV i NVencu, a przeliczanie efektów i wyświetlanie obrazu w czasie rzeczywistym na jeszcze innej architekturze rozproszonej, np CUDA.

Ufff... (ja pr, ile pisania, a to tylko bryk) :lol:

poniedziałek, 24 czerwca 2019, 22:21
Moderator
Moderator

Pozwoliłem sobie na przyklejenie Waszej rozmowy, żeby każdy mógł na nią łatwo trafić. W prosty sposób rozjaśnia temat. Przyznam przy okazji, że bardziej od czasów eksportu, obchodzi mnie płynność montażu i co jest prawie jednoznaczne - podgląd w real time.
Przyznam też - ponieważ nie zarabiam filmowaniem, ale pamiętam w tej dziedzinie czasy mocno odległe, to wolny eksport mnie nie przeraża. Pamiętam czasy zostawiania eksportu projektu na noc, aby rano cieszyć się gotowym do wypalenia ISO, z którego otrzymywało się DVD. :mrgreen:
Czas montażu jest jednak ważniejszy, bo zajmuje nie tylko czas pracy samego komputera, ale i nasz, a to już boli. :wink:
Dlatego też często poświęcam jakość podglądu, dla płynności montażu, ale wiem że w działalności zawodowej nie wystarczą próbne eksporty wybranych fragmentów projektu, dla oceny kolorystyki, jakości... jak ja to robię, (bo sprzęt stareńki), ale potrzebny jest płynny podgląd w RT w pełnej docelowej jakości filmu.
Właśnie ocena nowych Inteli i Ryzenów, oraz nowych kart graficznych w różnych programach podczas montażu interesuje mnie bardziej nawet od eksportu. Liczę że z czasem nie tylko Wy dorzucicie coś w temacie, (Wam serdecznie w imieniu wszystkich na forum dziękuję), ale skusimy też innych kolegów. :D

wtorek, 25 czerwca 2019, 12:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Jak wiecie pracuję na Magix-e. W większości przypadków badam wszystko "organoleptycznie" Na tej podstawie subiektywnie sobie oceniam co i jak i wywnioskowałem, że rozwiązania zaimplementowane w Magix zawsze korzystają z iGPU Intela mimo, że w ustawieniach podglądu mam sprzętowe wsparcie z GTX 980. Nadal siedzę na starej wersji Pro X. Bez iGPU Intela (wyłączyłem w BIOS-e) praca w trakcie montażu jest nie do zniesienia. Szkoda na to nerwów. Podgląd przycina przy najprostszych operacjach. CPU leci na 100%. Pewnie w nowszych procesorach z większą ilością rdzeni było by lepiej jednak w moim przypadku gdzie siedzę na Magix-e "skazany" jestem na Intela. Po prostu nie chcę ryzykować. Sam Magix obecnie zaleca tylko i wyłącznie Intel z iGPU+nVidia. Jest jakiś nowy silnik
Obrazek
Wcześniej w "starych wersjach" była informacja, że można używać CPU AMD. Jednak teraz diametralnie zmienili podejście. W sumie dobrze bo na forum ludzie narzekali "na program", że im gorzej działa na AMD. No i było tłumaczenie, że AMD nie ma IQS :) Wytykali im właśnie to, że w minimalnych było wymienione AMD. Teraz definitywnie z tym skończyli.

Edit. Dzięki Posiwały za wpis. Fajnie wyszło to wszystko.

wtorek, 25 czerwca 2019, 14:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

I ja dziękuję za miłą rozmowę, coraz bardziej mi się forum znowu podoba, a najważniejsze jest chyba to, że mimo skromniejszej dziś ekipy więcej osób otrzymuje konkretną pomoc.
Jeszcze trochę deprymujące jest że sporo tu się wymądrza taki jeden posiwiały, ale mam nadzieję na bardziej zrównoważony rozwój forum. :lol:
Wszystko w naszych głowach i klawiaturach.

@kotin, ja nie mam takich zasobów intelektualnych by ogarnąć całą rozmaitość konfiguracji sprzętowych, oprogramowania i jego wersji, dynamika postępu jest duża, marketing nieustannie czymś kusi. A jednocześnie starszy sprzęt wcale nie jest takim ograniczeniem, jakby się z tego wydawało.
Może jak złapię trochę oddechu, to przypomnę jakieś sprawdzone sztuczki, które doświadczeni forumowicze znają, ale wchodzący w ten świat już niekoniecznie. Jeśli uważasz, że to ma sens? Albo jakoś inaczej może mnie nakieruj. Wszelkie sugestie mile widziane.

środa, 26 czerwca 2019, 12:21
Moderator
Moderator

Twój drugi post w tym wątku usystematyzował naszą wiedzę. Fransua dał dwa wyśmienite przykłady wiedzy popartej praktyką. Może jeszcze komuś zechce się opisać w podobny sposób zachowanie się jego programu z konkretnym sprzętem, albo wrażenia z przesiadki na inny sprzęt. Taka nawet mini baza wyników, da wskazówki praktyczne w doborze podzespołów do pracy z danym programem, uzupełnione w dodatku komentarzem jak Twój powyżej, rozjaśni w niejednej łepetynie, niekoniecznie tylko nowicjuszom, bo jak słusznie stwierdziłeś - nikt sam nie wypróbuje wszystkich kart, procesorów, dysków...
Sposoby radzenia sobie z zastanym sprzętem, nie do końca optymalnym, wyjdą pewnie przy odpowiedziach na pytania, nie mówiąc o już zgromadzonej na forum bibliotece "sposobów". :D

środa, 26 czerwca 2019, 12:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Wybaczcie, że ciągnę ten temat ale nie daje mi to spokoju. Chcę coś w niedługim czasie kupić typowo pod edycję video. Praktycznie AMD dla mnie to zły wybór. Takie mam własne spostrzeżenia. Skupiam się na jakości przy eksporcie no i na tym kodowaniu sprzętowe vs programowe. AMD cenowo zamiata rynek i dlatego cały czas walczę sam ze sobą :wink: Swego czasu na nieistniejącym filmowcu z Posiwiałym (chyba dobrze pamiętam) toczyliśmy dysputę co lepsze, co da lepszą jakość. Wkleił tam "artykuł/post" gdzie gostek wskazał, że najlepszą jakość uzyska się gdybyśmy liczyli cały materiał na jednym wątku bo wtedy jeden wątek "wie co robi" z kolejnymi klatkami. Przy układach wielowątkowych już tak dobrze nie jest bo ponoć każdy wątek zajmie się każdą klatką z osobna nie wiedząc co drugi watek wykombinował z innymi klatkami. No i jaki sens ma używanie AMD z ich rdzeniami/wątkami vs sprzętowe wsparcie z iGPU Intela ? W globalnym rozrachunku oba rozwiązania zrobią to tak samo źle. Jednak Intel zrobi to tak samo źle ale zdecydowanie szybciej na iGPU :D Więc w sumie lepiej jechać na tym sprzętowym rozwiązaniu. Wybaczcie za mój prymitywny język i być może dużo tu zależy od użytego programu NLE ? Być może są takie co potrafią zapanować nad tym całym procesem i "mówią" każdemu wątkowi co i jak ma przeliczać by programowe było lepsze od sprzętowego ?! Oczywiście nie gdybam tylko ale również sam wzrokowo oceniam wyniki.
Tutaj wychwyt obrazu gdzie porównałem CPU vs iGPU. No i kuźwa jest taka sama kaszana.
Obrazek
Nawet analizowałem sobie klatka po klatce oba nagrania i praktycznie artefakty są identyczne - występują w tych samych miejscach. mają identyczny wygląd itp. Być może ten mój program robi takie "kwiatki" Nie wykluczam tego. Ma jakiś swój "dziwny algorytm", że strzela z taką powtarzalnością ?!?
Link do pobrania filmu i wychwytu https://mega.nz/#F!avIFkIga!LFsJSI6OmKRi1U1w22rM_Q
Jak to wygląda w innych NLE ? Nigdzie w necie nie mogę znaleźć takich porównań wykonanych w AP, DR, Vegas itd.. Toć to żaden informatyczny wyczyn :( Jeżeli w innych jest identycznie to tym bardziej wybór AMD bez iGPU jest strzałem w stopę. Zawsze wolę już coś mieć w CPU (to ich iGPU) niż liczyć na zewnętrzna rozwiązania. No i szybciej liczy - zdecydowanie. Tym bardziej, że wydawcy oprogramowania są pewni rozwiązań Intela w ich iGPU. Toć oni je klepią od iluś tam generacji. Owszem są nowsze integry ale to jest bardziej stabilne rozwiązanie bo mamy powolną ewolucję niż to co dają nam zewnętrzne karty. Tam co wydanie mamy nowe CUDA i cholera wie co jeszcze. Oczywiście pomijam tu jakieś specjalne karty graficzne. Skupiam się na rozwiązaniach dla przysłowiowego "Kowalskiego".
Obecnie w necie jest masa testów AMD vs Intel ale tam tylko testy rdzeń vs rdzeń, które w sumie nic mi nie mówią. Jakoś nikt nie konfrontuje AMD z iGPU Intela przy kodowaniu video. I bądź tu panie mądry :? Gdzieś tam na portalach co testowali te procki chciałem pogadać o tym zagadnieniu ale usłyszałem:
- nikt nie liczy sprzętowo
- programowe na CPU lepsze

niedziela, 14 lipca 2019, 21:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kieruj się wytycznymi dla programu w którym montujesz. To jest podstawa.
Drugi argument to kodeki. Oba najpowszechniejsze dziś kodeki konsumenckie - h264 i h265 - wymagają dużej mocy obliczeniowej, a w połączeniu ze stosowanymi rozdzielczościami obrazu HD i 4k - właściwie o braku wsparcia sprzętowego nie ma co nawet myśleć. Jest niezbędne.
O tym co można sobie zrobić z gołym procesorem nie mogę napisać - bo mnie kotin zbanuje. :lol:

Patrząc w przyszłość, trzeba zakładać wsparcie zarówno dla dekodowania jak i kodowania. A jak będziesz miał kaprys śrubowania jakości eksportu za pomocą rozwiązań programowych - to obecne proce Intela są wystarczające. A jeśli programowo działa OpenCL i łączy moc proca z mocą grafiki - to już bajka.

Dekodowanie zawsze powinno dać tę samą jakość, tu wsparcie jest potrzebne dla płynności podglądu.
Za straty jakości w kodowaniu odpowiada sam kodek. Tu różnice wynikają wyłącznie z możliwości konfiguracji kodeka. W implementacjach sprzętowych są one po prostu mniejsze.

I tyle filozofii. Oczywiście - jeśli potrzeba - mogę coś rozwinąć w bardziej kwiecisty opis. :D

wtorek, 16 lipca 2019, 01:35
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]