Teraz jest wtorek, 15 października 2019, 01:43

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Jak wyrenderować film, żeby odtwarzał się na smart TV 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Jak wyrenderować film, żeby odtwarzał się na smart TV
Cześć wszystkim,
mam pytanie dotyczące parametrów eksportu filmu. Otóż używam programu iMovie na MAC do tworzenia filmów z wakacji. Program ten jest dla mnie wystarczający i na tyle łatwy w obsłudze, że polubiłem go od razu. Jednakże filmikiem z wakacji chcę się pochwalić rodzinie. Biorę film na pendrive i na niektórych telewizorach działa, a na niektórych jest komunikat, że nieobsługiwany plik.
I tak: ponieważ mam kamerkę 4K, to pliki źródłowe są w 4K 60kl/s. Dlaczego 60kl/s - ponieważ podoba mi się płynność takich filmów i ostrość - wolę to niż 25/24kl/s. Kręcę w 60 a nie 50 ponieważ iMovie nie obsługuje 50kl/s :( tylko 25, 30 i 60 - taka amerykańska fanaberia. Taki plik prosto z kamerki ma przepływność 100Mb/s.
Ale do meritum: po edycji materiału eksportuję go do pliku. Podczas eksportu mam do wyboru jakość: NIska, Średnia, Wysoka, Najlepsza (ProRes) i Własna. Wybieram "Wysoka" bo chcę mieć film dobrej jakości. Robię dwie wersje:
1. 1080p60 o parametrach: H.264, ACC, 48kHz, stereo, 59,94kl/s, przepływność 20,18Mb/s
2. 2160p60 o parametrach: H.264, ACC, 48kHz, stereo, 59,94kl/s, przepływność 29,31Mb/s
Tak się złożyło, że wszyscy w koło mają telewizory Samsung. Na różnych telewizorach jest różnie:
UE40H5000AK - nie odtwarza się wcale - jest informacja o nieobsługiwanym pliku
UE32K5500AW - odtwarza się bez żadnego problemu (1080p60)
UE55JU6740S - odtwarza się 1080p60 a 2160p60 nie. Mimo, że to jest telewizor 4K.

I teraz mam pytanie: czy da się zrobić taki filmik żeby działał na każdym z tych telewizorów? Może ja przesadzam z tą przepływnością? Z tego co wiem filmy na YouTube mają przepływność ok 6Mb/s. Co prawda na tych filmach ja widzę niedoskonałości i chciałbym, żeby te moje były trochę lepszej jakości. No i ten rozmiar: godzinny film 1080p60 zajmuje około 9GB. Zdaję sobie sprawę że przy 60kl/s film będzie prawie jeszcze raz większy niż 25kl/s ale może przy tego typu zastosowaniach nie ma sensu szaleć z przepływnością bo różnica jest niezauważalna?

Będę wdzięczny za jakieś wskazówki.

niedziela, 25 sierpnia 2019, 19:50
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Jak wyrenderować film, żeby odtwarzał się na smart TV
Niestety nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Jak sam zauważyłeś różnie to bywa z odtwarzaniem. W takim przypadku zawsze gdzieś jest potrzebny kompromis. Przerabiasz materiał na FHD (najlepiej w 30p) i to zazwyczaj powinno pójść wszędzie. Bitrate max 24 Mbps. No albo zostawiasz tak jak jest i liczysz, że dany TV to odczyta. Generalnie co i jak odtwarza dany TV powinno być w instrukcji lub trzeba poszukać w necie.

niedziela, 25 sierpnia 2019, 20:20
Nowy
Nowy

Tak to już jest z odtwarzaczami wbudowanymi w TV. Różnie one działają, tym bardziej, że dwa pierwsze telewizory, które wymieniłeś są to starsze modele, ten trzeci mimo, ze 4K też jest to średni model. Oczywiście każdy posiadacz TV chciałaby aby jego sprzęt służył mu długo i dobrze. Producenci wolą aby dość często ludzie wymieniali odbiorniki. Dlatego różnie to bywa z wbudowanymi odtwarzaczami plików i aktualizacjami.
Rozwiązaniem może być tutaj dobry zewnętrzny odtwarzacz multimedialny. Jest tego dużo na rynku. Sam taki posiadam i nie spotkałem jeszcze pliku, którego by nie odtworzył (z pewnością taki kiedyś się trafi). Odtwarza pliki o bardzo dużym bitrate i wszystkie popularne formaty.
Oczywiście nie każdy chce takowy kupować, chciałby aby odtwarzać wszystko w TV...
Co do Twoich plików, tak jak napisał fransua musisz dokonać prób. Nagraj np. materiał wyjściowy w 25kl/s - taki powinien być odtwarzany w podanych telewizorach. Co do bitrate to podane przez Ciebie wartości nie są raczej za duże.

niedziela, 25 sierpnia 2019, 22:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Marciniozo .ami nagrywa w 60p. 25p to zły pomysł

poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 11:08
Nowy
Nowy

No tak, to kiepska sprawa...

poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 11:22
Nowy
Nowy

Dziękuję Wam serdecznie za zainteresowanie moim problemem i porady.
Sam mam też starego Samsunga (LE46C650), który kiedyś był smart ale powoli poznikały z niego aplikacje bo nie ma nowych wersji. Ponieważ obraz na nim jest poczciwej jakości (moim zdaniem o wiele ładniejszy niż na nowszym UE55JU6740S), dlatego kupiłem zewnętrzny odtwarzacz Xiaomi MI Box 4K. Faktycznie nie ma na razie formatu, którego by nie odtworzył - również te pliki, o których wspominałem najpierw. Jednak obraz z tego Boxa jest dla mnie jakiś troszkę "klatkujący" - brakuje mu płynności.
Co do samych filmów i odtwarzania ich u innych, to jestem właśnie na etapie renderowania pliku 4K w 30kl/s i bitrate około 24Mb/s. Zobaczymy czy da się go odtworzyć na wspomnianym UE55JU6740S. Myślę, że faktycznie to nie wina bitrate tylko ilości klatek.

poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 19:58
Nowy
Nowy

.ami, kiedyś producenci lepiej dbali o swoje produkty. Obecne TV to dużo marketingu i medialnej ściemy. Także co do obrazu to wiele starszych odbiorników lepiej wypada. Chociaż nie ma tutaj reguły, odtwarzałem ostatnio moje pliki na TV Thomson 4K ( tani model) i powiem Ci, że duży bitrate nie stanowił żadnego problemu. Plik MP4, UHD, 25p 60 Mb/s - wszystko OK. Przy FULL HD, pliki MP4, 50p, 25p bitrate 28 Mb/s, także bez problemu. Jakość obrazu to już inna historia.., ja jednak wolę obraz z mojej starej plazmy Panasonic.
Także tak jak napisałeś problem może leżeć po stronie ilości klatek, lub też słabym wsparciu danego modelu TV co do odtwarzanych formatów...

poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 21:13
Nowy
Nowy

Cześć, faktycznie materiał 4K 30kl/s i 24Mb/s odtwarza się bez problemów na Samsungu, o którym wspominałem.
Jeszcze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi i porady.

czwartek, 29 sierpnia 2019, 20:44
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ]