Teraz jest środa, 26 czerwca 2019, 18:48

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Czarna pływająca linia po zgrywaniu przez firewire 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Czarna pływająca linia po zgrywaniu przez firewire
Posiadam kamerę SONY Digital8. Puszczając sygnał na TV jest bez zarzutu, natomiast podczas capturingu przez firewire w formacie DV pojawiają się drgania na górze okna przy samej krwawędzi w postacji czarnej poziomej pływającej linii.

Nie ma mowy o gubieniu klatek czy słabym sprzęcie (Barton 2,5 Ghz, 512 RAM, płyta Asus Deluxe z wbudowanym kontroler firewire)
Nie mam pojęcia co jest grane.
Czy to wina kamery, kontrolera firewire,a może kabelka ???

czwartek, 20 listopada 2003, 15:12
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Linia
Jest mniej-więcej tak. Przy samych krawędziach w sfilmowanym obrazie są zakłócenia. W większości przypadków. Z czego to wynika to nie mam bladego pojęcia. W mojej TRV 14E też mam jakieś zniekształcenia.
Na TV zawsze będzie dobrze bo telewizor 5-10% obrazu w pionie i poziomie zżera (obcina brzegi). Jesli się przyjrzysz to na ekranie komputera widzisz "więcej". Identycznie jest z kartami TV w komputerze. Pokazują 100% tego co nadają stacje telewizyjne.i w większości przypadków na brzegach są śmieci. Niektóre programy do oglądania programu z kart TV mają opcję dorabiania marginesów przez co obszar widzialny jest zbliżony do tego w telewizorze.

Np musisz o tym pamiętac podczas montażu aby nakładane napisy itp nie były zbyt blisko brzegów bo Ci je obetnie na TV.

Więc robiąc DIVX który zamierzasz oglądać na komputerze najpierw obetnij brzegi o kilka/kilkanaście pikseli a dopiero później przeskaluj do docelowej rozdzielczości. Jeśli zaś robisz DVD to nie musisz się tym przejmować, bo sygnał ze stacjonarnego DVD puszczony na TV zostanie okrojony o te rzeczy "z klucza".

Inaczej jest z kolei z TV Out. U mnie TV podłączone do kompa pokazuje 100% tego co na monitorze przez co takie cuda jak zakłócenia na brzegach także są widoczne. Czasem w kartach występuje opcja overscan przez co można tak zmodyfikować sygnal aby na telewizorze można było powiększyć obraz obcinając "zbędne" piksele, lub po prostu zniwelować czarne marginesy (niektóre karty przez TV Out generuja obraz ze zbyt dużym margnesem wokół obrazu przez co powierzchnia ekranu nie jest w pełni wykorzystana).

Jeśli masz wątpliwości to pytaj.

emes

czwartek, 20 listopada 2003, 16:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Linia
Dzięki wielkie za wyjaśnienia.
Wnioskuję zatem, że mam kiepską kamerę, skoro wyrzuca takie śmieci ?
A może potrzebny jest upgrade firmware'u do kamerki ?

czwartek, 20 listopada 2003, 19:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Nie
Ten problem występuje powszechnie. Możliwe że parametry układu CCD na brzegach są gorsze i producent niezbyt się stara aby to poprawić - bo przecież i tak nie widać (na TV oczywiście). Przyjęło się że obraz zostaje obcięty, więc po co odrzucać elementy w czasie produkcji wykazujące błędy na brzegach?

choć teoretycznie taka sytuacja nie powinna mieć miejsca skoro układ CCD ma wyższą rozdzielczość...
Może ktoś inny będzie miał inne spostrzeżenia na ten temat.

emes

piątek, 21 listopada 2003, 09:24
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]