Teraz jest czwartek, 27 czerwca 2019, 00:25

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 i kto powiedzial,ze to bedzie latwe?? 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post i kto powiedzial,ze to bedzie latwe??
Witam!
Jak sie pewnie domyslacie prosze o pomoc a co za tym idzie wiecie juz ze nic nie wiem.Zanim jednak zdecydowalem sie napisac,pomeczylem sie i ze 3h czytalem rozne rzeczy na forum.
O co mi chodzi?...kupilem Sony DCR-TRV14E i myslalem,ze to juz koniec,ze mam wszystko i moge sobie krecic,zrzucac na kompa,wypalac na plytki.Jak to w zyciu bywa jest troche trudniej.
Wiem,juz ze musze dokupic kontroler czy tam karte FW(iLink).Bo wlasnie nie podobal mi sie obraz zrzucany przez USB.Jaki program bedzie mi dzialal najlepiej to kwestia prob.Tyle czytalem ze sie juz pogubilem wiec prosze o fachowe odpowiedzi.
Jak juz mi sie uda zgrac material z kamery na kompa to jaka bedzie rozdzielczosc?i czy uda mi sie zachowac ta rozdzielczosc?wiem ze wszystko zalezy od komprsji ale mysle logicznie i chcialbym na jednej CD zmiescic chociaz 1h materialu w najgorszym wypadku na 2CD.
Jesli chodzi o montaz to jeszcze nic nie probowalem ale zrozumialem ze jesli chce obrabiac material za dwa lata to musze go miec zapisanego w formacie DV np.na kaseci DV.Wnioskuje z tego ze jak juz skompresuje do divix'a to juz nie da sie obrabiac?
No i sie pogubilem tez w tym czy do zgrywania,montazu i kompresji najlepiej uzywac osobnych programow czy jest jakis kombajn?
Wiecej pytan na razie nie mam bo nic jeszcze nie robilem,na obecna chwile czyli jeszcze przed zgrywaniem martwie sie o rozdzielczosc i o wielkosc skompresowanego materialu.
Powiem jeszcze tylko ze docelowo mam zamiar zgrywac wszystko na CD.Przynajmniej tak planowalem.
Pozdrwiam!

piątek, 28 listopada 2003, 21:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Divixy też możesz obrabiać, ale przy pewnych parametrach może być widoczna gołym okiem różnica, ponadto trzeba pamiętać by poszczególne filmy miały te same parametry, bo potem pojawią się schody... Reszta wywodów raczej słuszna - do zgrywania używamy FireWire, materiał obrobiony możemy skompresować i na CD, materiał do późniejszej obróbki najlepiej pozostawić w postaci DV, do obróbki można używać różnych programów - im prostszy tym lepszy (przynajmniej na początku), jak chcesz coś dystrybuować po ludziach to można zastanowić się nad DVD (ale ci co mają komputery będą woleli divixy). Poza samym zgraniem i obróbką musisz nauczyć się jak przygotowany materiał kompresować oraz jak przechowywać materiał do późniejszej obróbki. I nie pytaj jak to zrobić najlepiej, bo dostaniesz dwadzieścia odpowiedzi, każda inna i żadna nie będzie ciebie zadawalać. Poświęć nieco czasu na samodzielną zabawę - dobra muza, parę piwek i materiał źródłowy - uda ci się!!

sobota, 29 listopada 2003, 00:29
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

I bardzo dobrze, że poczytałeś forum. Teraz przynajmniej wiesz czego nie wiesz ;-)
Po kolei więc:
Kontroler FW to podstawa, ale to już wiesz. Po zrzuceniu na komputer będziesz miał obraz w formacie DV o rozdzielczości 720x576. Jeżeli chcesz zachować tą rozdzielczość i tylko trochę pozwolić sobie na utratę jakości to najlepiej jest zmontować płytkę DVD. Wiem, to kosztuje.
Jeżeli chcesz na CD to teraz jest pytanie, na czym będziesz odtwarzał. Jeżeli na stacjonarnym DVD możesz zrobić vcd (360x288) i tu licz 10MB na minutę nagrania, więc godzina na 1CD, lub svcd (480x576) i 20MB na minutę, czyli 2cd. Tu niestety tracisz i rozdzielczość i jakość (ale na telewizorze może być, vcd jest w przybliżeniu jak vhs, a svcd jak svhs). Jeżeli zaś będziesz oglądał na komputerze to możesz zrobić sobie divx'a, ale tu sugeruję też zmianę rozdzielczości, bo żeby divx przy rozdzielczości PAL wyglądał ładnie to musi mieć duży strumień, a z tym są same kłopoty, poczynając od tego, że na starszym sprzęcie będzie się to cieło. I przy zmianie rozdzielczości w ramach kompresji do divx musisz usunąć przeplot, bo mogą dziwne rzeczy wyjść ;-)
Ze względu na to że divx (jak i mpeg2, za wyjątkiem konfiguracji gdzie są tylko ramki I) ma kompresję międzyklatkową kiepsko nadaje się do wykorzystywania go w materiale do montażu. DV ma tylko wewnątrzklatkową i jest cacy.
Format DV gwarantuje wysoką jakość materiału, więc jeżeli chcesz po latach skorzystać z nagranych rzeczy i przeneść je np.: na BlueRay'a ;-) to musisz zarchwizować swoje nagranie w nim. Płyta czy to CD, czy DVD odpada, bo na tej pierwszej zmieści Ci się 3 minuty materiału.
Kombrajny - Avid ;-) dobra, już nie żartuję, Ulead Media Studio 7, na początek może być, na stronie Ulead jest trial.

Pozdrawiam
Ulv

sobota, 29 listopada 2003, 00:32
Bywalec
Bywalec

Wielki dzieki za odpowidzi :!: :!: :!: :!: :!:
Wiecej sie nie pytam bo musze sam pogrzebac w tym troche to zobacze co mnei boli.Wiem,ze najlepiej zachowac material na DV ale nie ma co ukrywac to troche kosztowne.Jak na razie nie interesuje mnie nagrywanie na DVD czy VCD bo zamierzam wszystko ogladac na kompie,albo potem jakos to zgrac na zwykle widelo.Tak wiec divix bedzie mnie musial zaspokoic.Z reszta nie puszczam nic po ludziach.Typowe rodzinne nagrania i to wszystko...tylko dla mnie i rodzinki.
Jeszcze raz dziekuje i POZDRAWIAM :!: :!: :!: :!: :!:

sobota, 29 listopada 2003, 14:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Ulv jaką sugerujesz rozdzielczość z DV do Divx-sa żeby to wygłądało w miarę dobrze.

wtorek, 2 grudnia 2003, 13:42
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co prawda pytanie nie było skierowane do mnie, ale ....
Osobiście do tego celu proponuję Ci rozdziałke 464x352. Przy sporym Bitrate'cie obraz wygląda naprawdę ładnie i nie ma problemu ze zmieszczeniem 60 min na jednym CD.
(do kompresji używam XviD'a)

wtorek, 2 grudnia 2003, 20:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Przy robieniu DivX'a nei zapomnij o usunięciu przeplotu - filtr "deinterlace" w VD ;>

wtorek, 2 grudnia 2003, 20:18
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
witam to powiedźcie jeszcze dlaczego dźwiek rozjeźdza się z obrazem :))) albo w dzwieku są piski trzaski. może lepiej obraz kompresować osobno a fonie osobno? jak już to zrobie do w czym dodać fonie do filmu divx?

czwartek, 4 grudnia 2003, 08:41
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Co do rodielczości to od 640x480 (to są proporcje 4:3 na komputerze, bo tu pixel jest kwadratowy, w odrónieniu od tv gdzie jest prostokatny) w dół można uzyskać przyzwoity obraz przy znośnym bitrate.
Do usuwania przeplotu używaj najlepiej filtrów smart deinterlace z vd.
A może pokuś się o zrobienia bob (jest w Avisynth), wprawdzie daje to 50fps, ale miodzio płynność i brak przeplotu.
Co do dźwięku, to polecam zainteresowanie się formatem ogg i kontenerem ogm (kilka ścieżek dźwięku do wyboru i możliwość dodania napisów). Virtual Dub Mod sobie z tym radzi świetnie.
Obraz kompresujesz np.: do divx 5, dzwięk do ogg, otrzymane pliki multipleksujesz oggmuxem.

Pozdrowienia
Ulv

czwartek, 4 grudnia 2003, 15:20
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Ulv powiedz mi mamAP6,5 znam program na60% tam jest mozliwosc usuniecia przeplotu nie wiem czy to dobre posunięcie czy powinienem uzywac V Duba o tym drugim programie to nic niewiem o co chodzi z tymi 50 klatkami 8O może mnie :idea: pozdrowienia dla rodzinki ......

sobota, 6 grudnia 2003, 16:35
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

Filtr do usuwania przeplotu w VirtualDub działa lepiej niż w AP (lepszy efekt).
Kompresję audio rób w oddzielnym programie.

wtorek, 9 grudnia 2003, 13:16
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Najszybszy sposób na brak przeplotu i 50 fps:
piszemy plik dla avisynth np.: bob.avs:

AviSource("c:\clip.avi")
Bob

otwieramy w VD jak zwykłe avi i mamy we framerate 50 fps i brak przeplotu plus miodzio plynność.

Pozdrowienia
Ulv

p.s.
pewne problemy zaczynają się przy kompresji (konieczny większy strumień) i dekodowaniu (szybszy komputer)

wtorek, 9 grudnia 2003, 17:14
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ten gość co pisał o Bobie pod Avisynthem to byłem ja Ulv ;-)

Pozdrowienia
Ulv

wtorek, 9 grudnia 2003, 18:36
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dodoam tylko że najczęściej problemy z rozjeżdżaniem się dźwięku biorą się stąd, że przy kompresji dźwięku ustawiamy próbkowanie niższe niż oryginał, a zapominamy ustawić takiego samego próbkowania w opcjach konwersji...

czwartek, 11 grudnia 2003, 02:17
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Powyższy post dotyczył oczywiście VirtualDub'a ;)

czwartek, 11 grudnia 2003, 02:17
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona