Teraz jest środa, 26 czerwca 2019, 16:38

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 jakosc przy zgrywaniu z kamery na kompa 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post jakosc przy zgrywaniu z kamery na kompa
Czesc

Mam problem z osiagnieciem dobrej jakosci pliku po transferze z kamery DV (JVC) na komputer (zgrywam przez fire wire). Uzywam domyslnych kodekow jakie oferuja programy (zgrywalem Adobe Premiere 6,5 oraz Ulead Video Studio). 1 minuta filmu zgrana na dysk zajmuje ponad 200 MB wiec chyba nie mozna wnioskowac ze powodem slabszej jakosci jest jakas wieksza kompresja materialu niz powinna byc. Nie chodzi mi tutaj o przeplot tylko o dosc wyraznie widoczne zamazania dalszych obiektow ktore sa na filmie. (efekt podobny kiedy skompresujemy film niskim bitratem). Nie jest to jakas drastyczna roznica ale nie jest to na pewno transfer bezstratny. W moim przypadku gdy zgrany material zakoduje kodekiem np XVID o bitrate 900 i rozdz 640x480 jakosc jest daleka od dobrej. Jest to nawet widoczne na TV. Czy ma ktos pojecie w czym moze byc problem?
Marcin

czwartek, 18 marca 2004, 17:54
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A jakiego kodeka używasz przy capturingu?

czwartek, 18 marca 2004, 18:44
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
A jakiego kodeka używasz przy capturingu?

Fajnie ze ktos sie podjal dzieki. Jestem aktualnie w Niemczech, takze odpowiem w niedziele po powrocie. Mam nadzieje ze bedziesz dalaj chetny pomoc.
Narazie

piątek, 19 marca 2004, 14:08
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

DV Video Encoder -- type 1
DV Audio -- PAL, 48,000 kHz; bitów: 16 ; Stereo

niedziela, 21 marca 2004, 14:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

A spróbuj z DV type 2. Co prawda nie mam doświadczeń z kamerami cyfrowymi ale ten problem chyba wielokrotnie się przewijał i prawdopodobie DV 2 powinien załatwić sprawę.

poniedziałek, 22 marca 2004, 09:34
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
dv2 ani inne kodeki nie pomagają, ale mam inne pytanie.
Czy aby (po kompresji np xvid'em) osiągać przynajmniej taka jakość jaką mają dobre filmy divx'owe wystarczy następujący sprzęt:

zwykły kontroler fire wire IEEE 1394 za ok 60zł a do tego:
Celeron 1,33GHz, 256MB RAM, karta grafiki RIVA MX 400 - 64 MB
pytam dlatego, że jak dostałem od znajemego na płycie zgrany film z jego kamery to po skompresowaniu (xvid'em) miałem zadowalającą jakość. Róznica polegała tylko na tym że on zgrywa poprzez profesjonalną karte video która ma wbudowane wejście fire wire. Zastanawiam się czy przez taki zwykły kontroler jak ja mam osiągnę w ogóle kiedykolwiek to co bym chciał.
Pozdrawiam i liczę na Was....

wtorek, 13 kwietnia 2004, 15:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Nie ma różnicy pomiędzy jakością materiału zgranego z kamery DV, przy pomocy zwykłego kontrolera Fire Wire oraz używając profesjonalnej karty video. Wystepuje tu zwykłe kopiowanie bit po bicie informacji. Jeżeli film był dobrze nakręcony i w dobrych warunkach (szczególnie światło), to jego jakość będzie porównywalna do filmów divx-owych. Oczywiście należy też odpowiednio dobrać parametry komresji do pożądanego wynikowego pliku.
[rozdzielczość, bitrate, ewent. jakieś filtry]

środa, 14 kwietnia 2004, 11:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Kol rumbi77 ma rację Zgranie przez FiWi to zwykłe skopiowanie bez żadnych różnic w jakości . Obraz na na monitorze kompa jest trochę inny niż na TV. Dalsza jakość zależy od stopnia kompresji i jakości zastosowanych kodeków. Nigdy obraz Dvixowy nie będzoie taki jak DVD. Mam na myśli obraz z kamer amatorskich a nie filmy kinowe.

środa, 14 kwietnia 2004, 12:01
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Dzięki za odpowiedzi. Teraz przynajmniej wiem że zwykły fire wire jest wystarczający jednak w dalszym ciągu nie wiem co boli. Opiszę konkretny przykład: Wstawiłem na linii czasu w programie Ulead Video Studio fragmenty dwóch różnych filmów ( takich zgranych dopiero z kamery): 1) film od kolegi zgrany na jego sprzęcie - to co opisywałem poprzednio) 2) film zgrany przeze mnie (materiał z wakacji nad morzem o super naświetleniu i extra jakości. Połączyłem oba filmy i skompresowałem Xvid’em o parametrach: rozdz. 640x480, bitrate 900 kbps. Pierwsza część skompresowanego filmu (ta od kolegi) jest bez zastrzeżeń to jest jakość jaką mają typowe filmy divx’owe, natomiast druga część ,ta moja jest daleko od dobrej jakości (widać jakieś zamazania i pixele). Czy ktoś ma pojęcie w czym może być przyczyna???
Jedno co podejrzewam to że osiągam po zgraniu z kamery połowiczną rozdzielczość (połowę 720x576) We właściwościach pliku pokazuje jednak 720x576, ale słyszałem że to mogą być przekłamania. Jeśli ktoś potwierdziłby że to może być to, to czy wie jak sobie z tym poradzić??
Pozdrawiam Marcin[/img][/list]

środa, 14 kwietnia 2004, 15:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Przeznaczyłeś za mały bitrate na video 640*480 i tylko 900 kbps.!!! Do doboru odowiedniego bitrate na daną rozdzielczość polecam program Gordian Knot.
A w ogóle jakiego programu użyłeś do kompresji?

czwartek, 15 kwietnia 2004, 10:42
Stały bywalec
Stały bywalec

fire wire to standardowy port komunikacyjny który ma na celu przekazywanie informacji pomiędzy urządzeniami i różnica jest niedopuszczalna.

pozdrawiam
FStyl

czwartek, 15 kwietnia 2004, 12:18
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ]