Teraz jest poniedziałek, 24 czerwca 2019, 21:49

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 jak pozbyć się efektu stroboskopowego 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post jak pozbyć się efektu stroboskopowego
po kompresji w AP do pliku mpg2

niedziela, 18 kwietnia 2004, 11:05
Moderator
Moderator

Napisz coś więcej - jakim kompresorem to robiłeś, przy jakich ustawieniach itp im więcej "powiesz" tył łatwiej odpowiedzieć.

niedziela, 18 kwietnia 2004, 21:40
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
do kompresji używałem kodera mpeg2 wbudowanego w program Adobe Premiere 6.5 tego przy exporcie timeline ->move jak i Encodera będącego wtyczką (ustawienia DVD-fabryczne bo podczas zmiany na jakiekolwiek inne zmienia się format zapisu z DVD na inne). Do kompresji używałem także Powera Directora 2.1 i tam też po wyprodukowaniu pliku mpeg 2 widać efekt stroboskopowy. Czy komukolwiek udało się to zrobić bez tego efektu. Jestem ciekawy jak wypalają filmy na DVD filmujący imprezy wesela i inne czy nagrywają płyty z takim efektem stroboskopowym.

poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 22:23
Moderator
Moderator

To nie wina twoich wtyczek, czy innych kompresorów jakimi exportujesz plik do mpeg2, ale wina ustawień kolejności półobrazów. Z pewnością gdzieś w ustawieniach jest mała niepozorna błędnie zaznaczona funkcja i to ona "wali" cały efekt. Ciężko wypowiedzieć mi się "czym to robią zawodowcy", bo jest to rzecz przyzwyczajenia, gustu i często ceny za taki kompresor, ale z pewnością nie robimy tego narzędziami zawartymi w adobe premiere. Tu kompresja musi być kilku przebiegowa, o zmiennym bitrate, a problem błędnej kolejności półobrazów był częstą usterką nawet bardzo komercyjnych programów, gdzie jako samodzielnie zaimportowany plik kompresowały właściwie, a jako eksportowany z timeline adobe premiere plik mpeg miał odwrotną kolejność, ten problem nie dotyczył jednak kompresji kodekiem zawartym w adobe premiere pozostają więc ustawienia.

wtorek, 20 kwietnia 2004, 00:30
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ja również miałem ten sam problem. Ale zasadniczo uporałem się z nim.

Być może wynik twojego kodowania jest OK. Jest duża szansa, że dekodery wykorzystywane w czasie odtwarzania niepoprawnie wykonują swoje zadanie. Skutkiem tego jest efekt stroboskopowy. Zainstaluj program do odtwarznia DVD-video "PowerDVD" firmy CyberLink. W czasie instalacji tego programu zostanie zainstalowany dekoder MPEG-2, który to dekoder będzie wykorzystywany w czasie odtwarzania filmów MPEG.
Możesz to sprawdzić następująco. Uruchom prościutki programik znajdujący się na:
"dysk systemowy:\Program Files\Windows Media Player\mplayer2.exe".
Załaduj plik MPEG do tego odtwarzacza, następnie w menu "PLIK" wybierz "WŁAŚCIWOŚCI", zakładka "ZAAWANSOWANE". W polu "UŻYTE FILTRY" powinieneś zobaczyć "CYBERLINK VIDEO/SP DECODER". Kliknij "WŁAŚCIWOŚCI". Powinna być zaznaczona opcja "USE HARDWARE ACCELERATOR". W polu "VIDEO MODE" powinno być "AUTO-SELECT". Teraz obraz powinien być płynny. Jeżeli jednak nie, to najprawdopodobniej oznacza, że plik został źle spreparowany.

Wobec tego proponuję, co niżej następuje:
Przy pomocy Adobe Premiere zapisz plik jako DV, a nie jako MPEG. Za pomocą programu "TMPEGEnc Plus 2.5" patrz http://www.pegasys-inc.com spreparuj plik wg mojego opisu "TMPGEnc Plus 2.5 - 50 pełnych klatek na sekundę" i nasz płynność OK. Mała uwaga do tego opisu : <YUV format> ustawiam na <4:2:2> oznacza konieczność zainstalowania Adobe Premiere do prawidłowego odtwarzania pliku (konkretnie potrzebne dekodery instalowane razem z programem AP). nie W przypadku <YUV format> ustawiam na <4:2:0> wystarcza jakikolwiek odtwarzacz DVD-video (konkretnie znowu dekodery) do prawidłowego odtwarznia tego pliku.
Co ciekawe. W przypadku dalszej obróbki takiego pliku MPEG do Divx-a przy pomocy np. "VirtualDubMod 1.5.10.1" również uzyskujemy płynność bez zarzutu.

Jeżeli mój list pomógł ci cokolwiek, to proszę cię, napisz. Będę wiedział że moje pisanie i spędzony na nim czas nie poszedł na marne. Jeżeli zawiera jakieś błędy lub niejasności to uwagi mile widziane.

wtorek, 20 kwietnia 2004, 01:00
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ]