Teraz jest wtorek, 18 czerwca 2019, 23:25

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
 Testy w pogoni za jakością mpege2 
Autor Wiadomość
Moderator
Moderator

Post Testy w pogoni za jakością mpege2
Coraz częściej zdesperowani nie dokońca zadawalającą nas jakością pliku mpeg2 uzyskiwanego wprost z timeline adobe premiere 6.5 za pomocą Procoder Expres postanowiliśmy w studio dokonać wielu prób i testów, aby wybrać tę najlepszą metodę.
Unikaliśmy eksportu z programu do pliku AVI DV, gdyż skoro wprost z timeline można to robić pocóż podwójna robota, po za tym nie maly wymóg przestrzeni dyskowej. Zdażało się często, że plik mpeg2 dokładnie był to po m2p, czyli udźwiękowiony już w sobie w określonym momencie posiadał uszkodzenie, coś co możnaby porównać do defektu kasetki w zapisie cyfrowym (utrata dźwieku typowe kwadraty, przesunięcia) nie przejmowaliśmy się tym, gdyż sam proces authoringu do DVD tworzył nam pliki *.vob, które jak gdyby już tego błędu nie posiadały (samonaprawa hehe). Rezultatem była płytka z bardzo ostrym wyraźnym obrazem, lecz jednocześnie często zaszumionym zwłaszcza w ciemnych scenach.
Teraz o dziwo w nijaki sposób nie uzyskaliśmy tak dobrego efektu, jak eksport z timeline do samodzielnego pliku AVI DV, ale uwaga - Microsoft DV AVI i w samodzielnie odpalonym Procoder Express kompresja do m2p. Nie każdy może wie, ale eksport do jakiejkolwiek postaci nie wymaga wcześniejszego zrenderowania materiału, co pozwala zmieścić się na dyskach o zbyt małej pojemności. Widocznie już po raz kolejny okazuje się, że eksport z programu Adobe Premiere do mpeg2 nigdy nie jest taki jak samodzielna kompresja programem do tego celu. Kila słów jak to robimy teraz:
Export Timeline jako Movie, wchodzimy w Settings w sekcji General wybieramy Microsoft DV AVI oczywiście Work Area, czyli zaznaczony obszar, tu ptaszki na Export Video i Export Audio, Next, w sekcji Video wybieramy Microsoft DV (PAL) i uwaga zaznaczamy Recompres!, a dlaczego zaraz wyjaśnię, Audio nie zmieniamy (48000Hz), Next, w sekcji Keyframe and Rendering Fields musi być wiadomo koniecznie taka sama jak przy edycji video (kolejność pół-obrazów) i OK.
O dziwo uzyskany plik AVI mieliśmy zdecydowanie bardziej wyostrzony i zaszumiony, niż pliki przechwycone z kamery, dzięki włąśnie zaznaczaniu Recompres bez tej funkcji efekt był mierny, lecz teraz wczytany do samodzielnie odpalonego Procoder Ekspres i skompresowany do formatu m2p utorzył nam najlepszej jakości materiał z przeprowadzonych wielu innych testów. Cała sekwencja jest jak gdyby lekko wypastelowana, tym samym idealnie zniknęło zaszumienie nawet najgorszych scenach, dodam, że kompresja leci w procesie VBR dwoma przebiegami, oczywiście nie trwa to krótko, ale tu chodzi o jakość końcowego efektu. Nikt mnie nie przekona też, że przy nawet dobrym sprzęcie za pomocą softwarowego kompresora koduje materiał w czasie równym 1X1, a nawet szybszym ? :), przecież analiza kilku przebiegowa ustala, w pierwszym przebiegu - gdzie trzeba będzie w materiale nagęścić bardziej, a gdzie zubożyć nasycenie danych (bitrate VBR).
W czasie testów eksportowaliśmy materiał z Time line do mpeg2 wieloma innymi kompresorami, eksportowaliśmy też do najróżniejszych plików AVI DV, lecz opisana przeze mnie metoda przynosi najlepszy wynik (bynajmniej u nas).
Być może komuś przyda się mój opis, gdyż jak więm wszyscy chwalą swoje płytki DVD, a czesto gdy mam zlecenie by powielić czyjeś wesele na nowe krążki okazuje się, że jakość ich jest niedostateczna, myślę że szczerość jest kluczem do uzyskiwania trafnych porad i podpowiedzi.
Klient - nasz pan i to on wymaga od nas trzygodzinnej rejestracji najczęściej wesela, czy innej uroczystości rodzinnej, nagrywamy więc po dwa krążki 90 min każdy i tu dylemat wielkości nad jakością myślę że nie obcy jest wielu z nas.
Jeśli komuś udaje się uzyskiwać jeszcze lepszy efekt, ale bez dadatkowych komercyjnych aplikacji, lecz jedynie za pomocą dostępnych narzędzi - piszcie, a wspólnie powinniśmy osiągnąć zadawalający każdego wynik.
Pozdrawiam gorąco.

czwartek, 29 kwietnia 2004, 16:32
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ]