Teraz jest środa, 26 czerwca 2019, 12:41

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 dot. kodeków przy zgrywaniu 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post dot. kodeków przy zgrywaniu
Dzień dobry!
Czy moge poprosić o krótką ale jednoznaczną odpowiedz na problem?
Przeglądnąłem forum dosyć dokładnie i w większości przypadków piszecie iż NIC nie ma wpływu na jakość materiału podczas zgrywania z kamery minidv do komputera do pliku .avi .Piszecie iż materiał zgrywany jest bit po bicie więc nie ma strat.
Zauważyłem jednak iż są pewne wypowiedzi dot. kodeków np. mainconcept i innych w których niektórzy dowodzą iż "uzyskali lepsze efekty z taki a takim kodekiem podczas zgrywania w UMS7..."
To jak to w końcu jest? Czy jak użyję jakiegoś kodeka innego niż ten w programie do montażu lub nie zrobię tego np za pomocą WinDV to będę miał materiał bardziej zbliżony do tego jaki zarejestrowała kamera?
Powiem Wam iż mam mętlik w głowie.
Jeśli ktoś może to odnieść do programów UVS8 oraz UMS7 ( na nim postanowiłem zacząć teraz częściej pracować po pierwszych krokach na UVS8)
Czy powinienem zainstalować jakieś kodeki do w/w programów?
Pozdrawiam i czekam na pomoc
smutny

sobota, 16 października 2004, 00:57
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
smutny

sobota, 16 października 2004, 21:04
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
pozdrawiam

niedziela, 17 października 2004, 23:41
Moderator
Moderator

Przy zgrywaniu poprzez fire-wire nie jest ważne jakiego programu używasz. Różnią się one tylko łatwością obsługi, stopniem zaawansowania, funkcjami, podziałem na sceny itp, itd. Jakość materiału zostanie taka sama. To tak jakbyś kopiował z dyskietki na dysk plik DOC za pomocą Total Commandera lub Exploratora Windows lub metodą "przeciągnij i upuść". I w jednym i w drugim i w trzecim przypadku otrzymujesz to samo !
Wypowiedzi o których piszesz zapewne dotyczyły r e n d e r i n g u materiału. Po zgraniu filmu na dysk przeważnie poddawany om jest obróbce. Zachodzą w nim zmiany, cięcia, dodawanie efektów, przejść, napisy i dźwięk. Na koniec materiał ten musi zostać zrenderowany (przeliczony) i zapisany do nowego pliku DV AVI. I właśnie wtedy pojawia się rola kodeka DV. Są różne; kwadratowe i podłóżne :-) Wg mnie różnice w jakości są minimale.
Tu masz stronę po polsku http://www.filmsite.art.pl/fs.php?page= ... mpare.html z porównaniem wizualnym kodeków DV. Zobacz jak niewielkie są różnice w materiale renderowanym 10 RAZY !!! A przecież rzadko kiedy wykonujemy 10-krotny rendering.
Ja używam kodeka PANSONICA. Dlaczego ? Poczytaj tutaj:
http://forum.swiatobrazu.pl/dv/viewtopi ... sc&start=0
Poazdrawiam

poniedziałek, 18 października 2004, 07:40
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]