Teraz jest sobota, 18 sierpnia 2018, 11:10

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 DVD-R a DVD+R 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post DVD-R a DVD+R
Czy różnią się te dwa formaty? Czy któryś z nich jest nowszy, lepszy? Mam nagrywarkę 2-systemową i zastanawiam się na jakich płytach powinienem nagrywać. Dotychczas używałem -R.

wtorek, 30 listopada 2004, 01:48
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Każdy z nich inaczej zapisuje. Jest kilka formatów zapisów DVD na płytkę. Prym wiodą tzw. minusy i plusy. Do każdego formatu zapisu są przyłączeni bardzo znani i markowi producenci sprzętu TV i nie tylko.
Np. do minusa: Panasonic, do plusa: Philips i inni.
Trochę to zakręciło rynkiem i wcale nie ułatwia nam użytkownikom życia. Który lepszy? Pytanie to jest stale zadawane: w czasopismach można przeczytać, że fachowcy oceniają lepiej plusa. Nie jest to jednak wielka przewaga. Czytając sondaże wśród internautów, to zauważyłem, że ok. 55-60% używa plusa.
Jeśli chodzi o odtwarzacze video, to wszystkie nowsze radzą sobie nieźle z każdym z tych formatów.
Najlepszą rada jest: poeksperymentować. Wybierzesz ten format zapisu, który Ci najbardziej odpowiada.

wtorek, 30 listopada 2004, 23:56
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

W lipcu 2002 napisałem post dotyczący powyższego tematu. Zacytuję go poniżej. Oczywiście stwierdzenia dotyczące nagrywalnych płyt DVD dziś są już nieaktualne ale pozostawiam je jako ciekawostkę.

" System zapisu płyt DVD-R, DVD-RW opracowany przez Pioneera jest systemem starszym, mniej zaawansowanym technologicznie powstałym dzięki daleko idącej modernizacji systemu zapisu płyt CD-R (laser o krótszej fali - 635 nm i krótzsy znak zapisu - 0,4 mikrom.). Zapis odbywa się ze stałą prędkością liniową.
Podstawowe zalety:
1. Zapis płyt zarówno -R jak i -RW.
2. W przypadku płyt -R prawie 100% kompatybilność z odtwarzaczami DVD.
3. Niska cena płyt DVD-R ("no name" nawet po 15 zł) i ich dużą dostępność - każdy z producentów nośników ma je w ofercie.

System zapisu DVD+RW opracowany został przez firmę Philips z wykorzystaniem najnowszych technologii . Zapis ze stałą prędkością kątową. Oznacza to, że szybkość obrotowa dysku jest stała i dane mogą być zapisywane w dowolnym miejscu dysku (jak w HDD).
Jak na razie brak jest płyt jednokrotnie nagrywalnych (a więc tańszych) DVD+R, trwają dopiero prace nad ich wprowadzeniem.
Podstawowe zalety:
1. Bezstratne łączenie bloków danych.
2. Korygowanie uszkodzeń nośnika (jak w HDD).
3. Szybkie formatowanie.
4. Stała prędkość kątowa. "

Jeśli idzie o kompatybilność z odtwarzaczami stacjonarnymi zwłaszcza starszymi to płyty DVD z minusem mają większą.
Na tej stronie są testy.
http://www.cdrinfo.com/Sections/DVDMedi ... /Home.aspx

środa, 1 grudnia 2004, 02:46
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Dwa słowa, jeśli idzie o kompatybilność z odtwarzaczami stacjonarnymi:
raczej bym się nie przejmował, jaki system zapisu, tylko skoncentrował się na konkretnej marce produktu płytki DVD. Są takie, które są w miarę kompatybilne z różnymi odtwarzaczami, ale można znaleźć takie, których kompatybilność jest bliska 100%. Proszę nie sugerować się ceną lub renomą firmy. Te tanie też dobrze chodzą. Ponieważ bardzo dużo wypalam, miałem różne przypadki. Kiedyś zakupiłem ok. 200szt (były jeszcze po 2,50zł) i żadna mi nie chciała chodzić dobrze. Myślałem, o już zwrocie towaru, a tu nagle się okazało, że wszystkim moim znajomym odbiera dobrze, bez zakłóceń, tylko moje DVD nie trawi tej płytki. Było tez na odwrót (np. Vakoss).
Dodam, że nagrywam na "plusie".

środa, 1 grudnia 2004, 12:42
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ]