Teraz jest wtorek, 14 sierpnia 2018, 13:02

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 Nagranie wielu płyt DVD ze zmianą tła menu 
Autor Wiadomość
Nowy
Nowy

Post Nagranie wielu płyt DVD ze zmianą tła menu
Witam!

Przeglądałem forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem. Otóż
nagrałem film z uroczystości rodzinnej, na której było około 20 osób z różnych "gałęzi" rodziny. Film jest jeden, ale chciałbym dla każdej "gałęzi" przygotować indywidualne DVD. Poszczególne egzemplarze będą się różniły tylko okładką i zdjęciem wykorzystanym jako tło do menu.

Czy istnieje jakiś program, dzięki któremu nie trzeba będzie do każdego egzemplarza przeliczać wszystkiego (na moim komputerze trwa to około 3 godzin...)? Jak pomyślę, że miałbym siedzieć przy samym tylko kopiowaniu 20x3 godziny, to już mi się odechciewa... Marzy mi się taka sytuacja: przygotowuję cały projekt, komp mi to przelicza, a po przeliczeniu ja tylko zmieniam np. jeden jpg.

Dopiero zacząłem się bawić w nagrywanie filmów na DVD. Być może nie da się tego zrobić, ale kto pyta nie błądzi...

Pozdrawiam
Grześ

sobota, 11 czerwca 2005, 12:31
Stary wyjadacz
Stary wyjadacz

sobota, 11 czerwca 2005, 13:06
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Najlepiej przeliczyć materiał do mpg2 w zewn. programie lub programie do montażu i wtedy nie będzie problemu z podmianą tła menu. Najłatwiej zrobić to chyba w TMPEG DVD Author. Samo tworzenie menu w tym programie też jest b. proste, choć ubogie w opcje.
Osobiście zrobiłbym to w Encore. Wadą jest to, że musimy posiadać także Photoshopa i wiedzieć jak tworzyć menu, bo metodą prób i błędów do tego nie dojdziemy.

sobota, 11 czerwca 2005, 13:06
Nowy
Nowy

Najlepiej przeliczyć materiał do mpg2 w zewn. programie lub programie do montażu i wtedy nie będzie problemu z podmianą tła menu. Najłatwiej zrobić to chyba w TMPEG DVD Author. Samo tworzenie menu w tym programie też jest b. proste, choć ubogie w opcje.
Osobiście zrobiłbym to w Encore. Wadą jest to, że musimy posiadać także Photoshopa i wiedzieć jak tworzyć menu, bo metodą prób i błędów do tego nie dojdziemy.

Zdaje się, że popełniam duży błąd, robiąc wszystko w NeroVision Express. Bo w nim chyba nie można importować całego filmu tak, żeby za każdym razem go nie przekodowywał?

sobota, 11 czerwca 2005, 13:11
Bywalec
Bywalec

w ap przeliczasz wszystko, a nastepnie importujesz gotowy pliczek do encore robisz transcode tego przeliczonego materialu (nie robnisz dvd od razu tylko sam filmik transkodujesz). I tam juz mzoesz sobie menu zmieniac do woli a przetranscodowany filmik juz masz czekasz tylko kilkka minut na transcode tego nowego menu za kazdym razem no i zcalenie nowego dvd.

sobota, 11 czerwca 2005, 13:12
Nowy
Nowy

w ap przeliczasz wszystko, a nastepnie importujesz gotowy pliczek do encore robisz transcode tego przeliczonego materialu (nie robnisz dvd od razu tylko sam filmik transkodujesz). I tam juz mzoesz sobie menu zmieniac do woli a przetranscodowany filmik juz masz czekasz tylko kilkka minut na transcode tego nowego menu za kazdym razem no i zcalenie nowego dvd.

Dzięki za podpowiedź. Wyjaśnię, jak ja to robiłem (wiem, że to jest totalna amatorszczyzna, ale każdy kiedyś zaczynał). Otóż u kolegi zmontowałem film, ale on miał możliwość nagrania go jedynie na płycie DVD na zewnętrznej nagrywarce.

Jako materiał wyjściowy służy zatem płyta DVD.

Przegrałem jej zawartość na twardy dysk i w programie NeroVisionExpress wstawiłem film do nowego projektu (Nero sam połączył te kawałki i utworzył plik mpg wielkości 4G - film ma dokładnie godzinę). Dołożyłem dwa pokazy filmów, zrobiłem menu i już. Schody zaczęły się w momencie, gdy zaczął przeliczać filmy. Przeliczenie pierwszego trwało 4 godziny, drugiego również cztery. Stąd moje pytanie.

sobota, 11 czerwca 2005, 13:21
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Na płycie DVD są pliki o rozszerzeniu .vob. Każdy ma rozmiar 1 GB, za wyjątkiem ostaniego. Zmień im rozszerzenie na .mpg i połącz w jeden za pomocą TMPEG Enc. A potem zrób authoring np. wspomnianym przeze mnie TMPEG DVD Author, program dość prosty w obsłudze.

sobota, 11 czerwca 2005, 13:28
Nowy
Nowy

Na płycie DVD są pliki o rozszerzeniu .vob. Każdy ma rozmiar 1 GB, za wyjątkiem ostaniego. Zmień im rozszerzenie na .mpg i połącz w jeden za pomocą TMPEG Enc. A potem zrób authoring np. wspomnianym przeze mnie TMPEG DVD Author, program dość prosty w obsłudze.

Przypuszczam, że owo połączenie już zrobił za mnie NeroVisionExpress. Pozostaje zatem zainstalowanie TMPEG DVD Author. Czy w nim zmiana menu nie pociąga za sobą konieczności każdorazowego przeliczania??

sobota, 11 czerwca 2005, 13:35
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Ten program nie ma wogóle możliwości kodowania materiału, przyjmuje tylko mpg1 lub mpeg2.

sobota, 11 czerwca 2005, 14:22
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

zrób jeden projekt na płyte dvd
wypal
potem tylko w projekcie modyfikujesz tło i i np. menu
wypalasz
itd.
a to umie kazdy program do athoringu dvd

sobota, 11 czerwca 2005, 17:14
Nowy
Nowy

sprawa jest w sumie prosta :?:
zrób jeden projekt na płyte dvd
wypal
potem tylko w projekcie modyfikujesz tło i i np. menu
wypalasz
itd.
a to umie kazdy program do athoringu dvd

No tak. Tylko chodzi o ten czas wypalania. Moje pytanie dotyczyło takiego skrócenia tej operacji, żeby nie czekać 3 godzin na możliwość rozpoczęcia kolejnego wypalania. Zaraz to sobie sprawdzę korzystając z wcześniejszych rad w TMPGEnc DVD Author.

sobota, 11 czerwca 2005, 19:11
Nowy
Nowy

Ten program nie ma wogóle możliwości kodowania materiału, przyjmuje tylko mpg1 lub mpeg2.

Dzięki za podpowiedzi. Wygląda na to, że to rzeczywiście było poszukiwane przeze mnie rozwiązanie. Teraz czas przygotowania indywidualnej płyty skrócił się do 20 minut (w porownaniu z 3 godzinami z dużym okładem to wielki postęp). I to jest chyba to, o co chodziło.

Jest wprawdzie drobny feler tego rozwiązania - w NeroVisionExpress mogłem zdefiniować taki start płyty, żeby przez 30 sekund pokazywane było główne menu, a potem dopiero film - ale zapewne kiedyś i do tego dojdę;-)

Pozdrawiam
Grześ

niedziela, 12 czerwca 2005, 07:58
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]