Teraz jest poniedziałek, 20 sierpnia 2018, 21:14

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 film DVD SD na TV HD 42" 
Autor Wiadomość
Bywalec
Bywalec

Post film DVD SD na TV HD 42"
Jakie opinie co do jakości filmu odtwarzanego na takim telewizorze - film w kompresji standard 8000 dvd 1,20h - jak to wygląda z interpolacją TV do wyższego standardu jakości . Wasze opinie czy obraz SD 720x576 interpolowany do takiego TV 1920x1080 można uznać za poprawny jakościowo??

wtorek, 7 lipca 2009, 00:25
Moderator
Moderator

Post Re: film DVD SD na TV HD 42"
Zależy od możliwości telewizora, gdzie dzisiejsza technologia pozwala na tworzenie tzw między-pikseli. Druga sprawa, to różnica pomiędzy LCD, a Plazmą oczywiście z korzyścią dla drugiej.
Reasumując obrazek będzie bardzo miły, dopóki nie obejrzy się czegoś w HD :)
Od dawna prezentacji dokonujemy na takich właśnie telewizorach i efekt zawsze był pozytywny, ale uwaga zależy to też od tego, czy kamera zapisuje w pełnym 16:9, czy jest jednak ona 4:3 z funkcją panoramicznego filmowania.

wtorek, 7 lipca 2009, 15:36
Moderator
Moderator

Co ma wspólnego ze sobą ??? 720x576 z 1920x1080 ??? .
Obojętnie jakbyś nie podłączył DVD z TV zawsze będziesz mieć 720x576 . Choć przyznam się łączenie DVD z TV Plazmą przez kabel euro to chyba największy błąd jaki można zrobić .

Jakoś ? nikt na forum nie pali się opisać jak podłączyć prawidłowo zwykłe DVD z TV Plazmą a może problem ? to cena takiego kabla ? .

wtorek, 7 lipca 2009, 16:14
Moderator
Moderator

jurekwejh z całym szacunkiem, ale mylisz się:
- Telewizor interpoluje, czyli wyświetla podany obraz używając wszystkich swoich punktów matrycy, a ilu, zależy to od jej rozdzielczości.
Obraz podany z odtwarzacza DVD, czyli dla PAL 768:576 nie będzie wyświetlał się w małym okienku na środku ekranu, lecz emitowany na powierzchni całej matrycy wykorzystywał będzie wszystkie jej punkty.
Cala mądrość "dobrych" telewizorów polega na tworzeniu między-pikseli, czyli punktów przejścia odcieniowego z dwóch położonych obok siebie przed ich interpolacją, a daje to naprawdę zadowalający nawet najwybredniejszego widza efekt.
- Rodzaj kabla połączeniowego z DVD do telewizora dla samej jakości nie ma większego wpływu, będzie ona określony przez odtwarzacz i jego standard video, lecz ma jedynie znaczenie fakt, że podanie sygnału kablem scart dokonuje na nim rekonwersji do sygnału analogowego, by sam odbiornik telewizyjny ponownie go digitalizował. Obecność gniazda HDMI w standardowym odtwarzaczu DVD umożliwia podanie sygnału bez dedigitalizacji to wyraźnie sprawia wrażenie poprawy jakości.

wtorek, 7 lipca 2009, 21:49
Moderator
Moderator

Szanowny kol. Darku .
Swoje rozważania opierałem na TV Plazmie 42 cale i Tunerze N czyli na tym co Ty też posiadasz . Czytając instrukcję i naciskając na przycisk RES na ścianie przedniej doszedłem do takich wniosków > oczywiście mogę się mylić ( to takie moje przemyślenia - nic z lektury fachowej ) , ale jedno jest pewne sam potwierdzasz , że połączenie zwykłego DVD za pomocą kabla HDMI daje pozytywne wrażenie > widoczne gołym okiem w różnicy jakości :P . Do starszych odtwarzaczy jest też taki kabel 5 cin cia i HDMI , ale ten kabel kosztuje już około 150 zł . Totalną porażkę można zaobserwować na TVN HD jak to super szpece rozumieją format obrazu :mrgreen: .

p.s. Tak tylko na marginesie > jeśli ktoś ma problemy z nagrywaniem z tunera N to właśnie pod przyciskiem RES to się ustawia .

wtorek, 7 lipca 2009, 22:18
Moderator
Moderator

Pogorszenie jakości wynika właśnie na skutek wspomnianej przeze mnie wcześniej rekonwersji sygnału digital - analog - digital, ale tak faktycznie nie ma wpływu rodzaj kabla podłączeniowego, gdyż rozdzielczość narzuca sam odtwarzacz, oczywiście o ile posiadamy taką możliwość, podłączamy wszystko przez HDMI, cowyraźnie daje lepszy efekt.
I tak prywatnie: proporcje panoramy będą bardziej prawidłowe dla tunera "N", gdy format kadru zdefiniujesz w ustawieniu globalnym, zamiast dla każdej stacji odrębnie, to samo dotyczy dźwięku DD (o konieczności światłowodu nie wspomnę).
;)

wtorek, 7 lipca 2009, 23:18
Bywalec
Bywalec

Zapoczątkowałem ten temat gdyż spotkałem się z opinią ,,mojego kochanego klienta ,, który posiada takowy TVHD42 calowy że jest nie zadowolony z jakości obrazu który otrzymał na DVD (sami wiecie jak to jest co dla kogo jest dobre złe - ja używam TV 32 calowego HD redy i jestem jak najbardziej zadowolony z jakości swojej pracy inni odbiorcy jak do tej pory również nie wnosili poprawek reklamacji - jak wiadomo klient nasz pan i szukam najpierw błędu u siebie ) Owszem pracuje w jakości SD i taką oferuje usługę nikomu nie obiecuje jakości HD skoro nie pracuje na takiej kamerze . Z moich obserwacji wynika że ciągle jest to bardzo...popularny standard (większość odbiorców akceptuje taką jakość jak z płyty DVD )
Moje poszukiwania skierowałem właśnie w stronę sławetnej Interpolacji wykonywanej przez TV lub odtwarzacz -wiadomo nowsze modele powinny wykonywać to coraz lepiej -chyba że się mylę ?

środa, 8 lipca 2009, 16:11
Moderator
Moderator

Jeśli pracujesz na Unleadzie12 to klienci mają rację co do jakości Twojego MPEG2 na TV Plazma 42 cal.

środa, 8 lipca 2009, 16:19
Bywalec
Bywalec

Czyli problem tkwi w sofcie a konkretnie kompresji MPEG2 w tym programie. Rozwiązanie zalecana praca na innym programie wykonującym kompresje zmontowanego Dv do formatu DVD . np.?

środa, 8 lipca 2009, 16:30
Moderator
Moderator

Nie wiem jakiego narzędzia używa Ulead (nie Unlead) do kompresji w format mpeg2, ale spytam dla pewności, czy robisz materiał w 16:9 i jak długi czasowo materiał mieścisz na jednym krążku DVD (4.7GB)?

środa, 8 lipca 2009, 18:05
Moderator
Moderator

Przeczytaj ten wątek > to ostatnio czytałem o jakości MPEG2 w Ulead :wink:
http://www.forum.filmowiec.pl/viewtopic ... d147d8f247

środa, 8 lipca 2009, 18:21
Bywalec
Bywalec

Stosuje ustawienia PAL (25 fps)
MPEG files
24 bits, 720 x 576, 25 fps
Lower Field First
(DVD-PAL), 4:3
Video data rate: Variable (Max. 8000 kbps)
LPCM Audio, 48000 Hz, Stereo
Kamera Canon xm-2 z matrycą 4;3 owszem ma tryb panorama 16;9 ale odbywa się to poprzez obcięcie zapisu góra dół aby uzyskać proporcje 16;9
Materiał na DVD max do 1.20min -4,7gb

środa, 8 lipca 2009, 18:24
Moderator
Moderator

Parametry wydają się być dobre, choć zaniepokoiło mnie Lower Field First, gdyż DVD powinno być Upper, czy nie masz więc stroboskopowania ruchu na ekranie?
Reasumując napiszę tak:
Telewizor 42cale jest odbiornikiem sporym, nie da się tego ukryć, więc obraz w standardzie SD w dodatku kompresowany do mpeg2 (DVD) nigdy nie dorówna obrazowi, jakie taki telewizor potrafi wyświetlać, cudów tu nie uzyskamy, ale możemy nieco dopieścić nasz film, chociażby stosując lepsze kompresory często złudnie poprawiające jakość ponad tą importowaną do kompresji, zawsze stosować możliwie najwyższy bitrate, jaki pozwoli nam zmieścić się na krążku, oczywiście variable (zmienny) do uzyskania tylko w trybie kilku przebiegowym, dobrze też, gdy nasz film pochodzi z dobrego zapisu o dobrych parametrach obrazu.
Ogólnie klient nie powinien mieć obiekcji oglądając materiał DVD na telewizorze 42 cale, ze zrozumieniem oczywiście wyższości parametrów odbiornika, nad standardem filmu.

środa, 8 lipca 2009, 19:48
Moderator
Moderator

No to ja już mam problemy ( już się zaczynają trudne słowa ) :lol: kol. Darek zaczyna pisać > Lower Field First itd. Jeśli myślisz o kodekach to tak to prawda Ulead pracuje na DV TYPE1 już tu następuje strata jakości , jak dodamy do tego bardzo słabiutki MPEG2 ( nigdy tego pojąć nie mogłem i po kilku testach omijam z daleka Ulead ) wolę wypalać płytę w nero . A jak jeszcze policzymy > znane mi płyty żadna nie mieści 4,7 G i chcemy nagrać 1.20min z audio LPC to z moich obliczeń wynika biterate 6000 kb/s a nie 8000 kb/s.
Jeśli dla przykładu weźmiemy Pinnacle to tylko pinnacle 9-ć i 12-cie ma dość dobrej jakości kodek MPEG2 . Jak by nie pisać dobrej jakości obraz zaczyna się od materiału pierwotnego czyli musi być po prostu żyleta . A potem soft > moja rada > ściągnij jakiś program trial ? Adobe i w nim zaimportuj z kamery materiał w AVI/DV i zrób plik Mpeg2 tak dla testów i porównaj jakość ( Pinnacle 12-cie odradzam > Ulead+Pinnacle=problemy kodeków ) . Jak dla mnie problem tkwi w słabiutkich kodekach Ulead co jest mocno widoczne na TV 42 cal .

środa, 8 lipca 2009, 20:58
Moderator
Moderator

Nie ma sensu robienie filmu na DVD z audio LPC, dźwięk w formacie mpg, nie będzie słyszalnie różnił się od LPC, za to pozwoli na wygospodarowanie znacznej ilości miejsca, tym bardziej, że film jest spory.
Lower - Upper, chodzi mi o kolejność półobrazów, ale to po za brakiem płynności ruchu nie wpływa na jakość obrazu.

środa, 8 lipca 2009, 21:21
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona