Teraz jest sobota, 18 sierpnia 2018, 18:57

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Zmiana rozdzielczosci obrazu przy przegrywaniu DV na DVD 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Zmiana rozdzielczosci obrazu przy przegrywaniu DV na DVD
Witam!
O ile wiem, DV nagrywa cos kolo standardowej rozdzielczosci PAL, a format DVD oferuje 720x480. Co wiec bedzie z materialem z kamery DV przekonwertowanym do mpeg2? Czy zostanie on przeskalowany, czy moze obciety?
Jak taka operacja wplywa na jakosc obrazu?
Bede wdzieczny za info.

piątek, 11 lipca 2003, 11:26
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Format
Format DVD w PAL to 720x576 więc nie ma mowy o zmianie rozdzielczości.
720x480 to DVD w NTSC.

Pozdrawiam

emes

piątek, 11 lipca 2003, 14:10
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Chwilunia... skoro zapisuję na hdd przechwycone wideo w rozdzielczosci 768x576 (albo cropped: 736x560) np. za pomocą karty av master to co się stanie z rozdzielczoscia poziomą (48 pixeli) po przekonwertowaniu pliku na mpeg2?

pozdrawiam równiez ;)

piątek, 11 lipca 2003, 21:00
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Ale ale...
To o co chodzi. O DV czy zgrywanie z analoga?

Jeśli zgrywasz z DV to zawsze otrzymujesz 720x576 = DVD 720x576
(DV jak i DVD zapisywane są w postaci zwężonej)

A jesli przez kartę analogową to otrzymujesz poprawny obraz w formacie 4/3 czyli w max rozdzielczości 768x576. Przy zapisywaniu do DVD program do montażu powienien przeskalować film do 720x576 czyli zwęzic go o te 48 pikseli w poziomie...

Zeby było śmiesznie to podczas odtwarzania film znowu będzie rozciągnięty do formatu 4/3. Cóż - taka uroda tego formatu...

emes

PS. Nie ściągaj filmu w niższej rozdzielczości bo zepsujesz sobie jakość - przeskalowanie z 736x560 do 720x576 zrobi niezły bałagan. Głównie z przeplotem którego nie polecam przeskalowywać i radzę trzymać rozmiar w pionie (576) nie zmienionym!

poniedziałek, 14 lipca 2003, 08:59
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Re: Ale ale...
emes napisał(a):
To o co chodzi. O DV czy zgrywanie z analoga?

Jeśli zgrywasz z DV to zawsze otrzymujesz 720x576 = DVD 720x576
(DV jak i DVD zapisywane są w postaci zwężonej)

A jesli przez kartę analogową to otrzymujesz poprawny obraz w formacie 4/3 czyli w max rozdzielczości 768x576. Przy zapisywaniu do DVD program do montażu powienien przeskalować film do 720x576 czyli zwęzic go o te 48 pikseli w poziomie...

Zeby było śmiesznie to podczas odtwarzania film znowu będzie rozciągnięty do formatu 4/3. Cóż - taka uroda tego formatu...

Dotąd pracowalem z kamerą analogową (S-VHS) i z niej zgrywalem material na HDD za pomocą AV Mastera (S-video) w pełnym PAL-u.
Teraz kupuję kamerę mini DV i - przynajmniej na razie - będę podłączał ją przez S-video do AV mastera. Nie wiem tylko czy sygnał z kam. mini DV na wyjsciu S-video będzie mial taką sama rozdzielczosc poziomą jak na wyjsciu DV (czyli rzeczone 720 a nie 768 pixeli) - i o to pytałem.
Dzięki, za info, ale wyjasnij mi, proszę, co będzie gdy program do edycji przeskaluje pełny pal (materiał wejsciowy zgrany przez analogową karte) do formatu DVD? Rozumiem, ze oprzy odtwarzaniu takiego DVD obraz będzie znów rozciągnięty, ale co z jego jakoscią? Czy nie będziezniekształceń ?

poniedziałek, 14 lipca 2003, 13:09
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Format
Zniekształceń nie powinno być. Jest to niewielka ingerencja w obraz.
Tak już po prostu musi być.
Spróbuj zgrać film z kamery DV przez SVideo w rozdzielczości 720x576 (o ile karta pozwala - moja karta TV w każdym razie nie ogranicza mnie w tym) i w późniejszej obróbce traktować to jako DV. Przy eksporcie do mpeg2 omijasz temat przeskalowywania i będzie Ci kodować 1:1.
Dodatkowo w przypadku łączenia w jednym projekcie filmów z analoga i DV będziesz miał jednolity format obrazu.
To takie moje sugestie.

Pozdrowionka

emes

poniedziałek, 14 lipca 2003, 15:20
Moderator
Moderator

Cóż to za rozdzielczość 736x560? Najzwyklejsze dzisiaj kontrolery DVin z prostym, ale funkcjonalnym oprogramowaniem do przechwytywania potrafią kosztowac poniżej 100złotych, więc czy warto się męczyć?

środa, 13 sierpnia 2003, 19:37
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Jamam pytanie czy jesli bede zrzucal film z kamery NTSC czyli otrzymam 576x480, to czy da sie to potem przerobic na PAL i nagrac jako DVD w PALu?

Pozdrawiam,
GoAbroad

http://goabroad.w.interia.pl

czwartek, 14 sierpnia 2003, 00:25
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Jeżeli kamera pracuje jedynie w NTSC cały montaż odbywał się bedzie niestety w tym samym systemie, chociaż to nie jest konieczne. W końcowym etapie konwersja do mpeg daje wybór NTSC, lub PAL oraz ustawia się w niej rozdzielczość tu (720X576) i od tego momentu authoring i praca z mpeg odbywa się już w PAL-u.

czwartek, 14 sierpnia 2003, 14:15
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ]