Teraz jest środa, 15 sierpnia 2018, 00:09

Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Kilka pytań odnośnie obróbki AVCHD 
Autor Wiadomość
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec
Post Kilka pytań odnośnie obróbki AVCHD
Witam, chciałbym forumowicze zasięgnąć waszej porady.
Mam zamiar stworzyć bootleg wideo DVD z koncertu i w związku z tym mam kilka pytań. Najpierw przedstawię problem, otóż posiadam materiał HD 1080 50i, nagrany w AVCHD, zamierzam go zmontować i poddać authoringowi.

Programy jakich będę używać to After Effects i Encore.
Niestety AF nie obsługuje formatu mt2, zatem musze go przekonwertować.
Ponieważ dla AF format HD MPEG2 VIDEO jest zbyt 'ciężki' do obróbki stosuję
konwersję na HD MPEG VIDEO4 z zachowaniem parametrów pliku źródłowego. jakość takiego pliku dla mnie nie odbiega od jakości źródła no i da sie w miarę pracować na takim materiale.

W AF tworzę projekt PAL DV Widescreen Square Pixel 1050x576, materiał do montażu skaluję na 54,7% co powoduje, że po bokach nie mam czarnych pasków, ale u góry i na dole materiał jest o szerokośc tego paska ucięty, raczej mało szkodzi.Zaletą tej operacji jest możliwość przywrócenia w każdej chwili zmontowanego materiału do formatu Blu-ray, bez konieczności tworzenia nowego projektu i wszystkiego na nowo.

Po montażu plik renderuje w formacie MPEG2-DVD,PAL, CBR 6.5, progresywnie, 16:9. Materiał taki wygląda dobrze, istnieje lekkie mydło, ale dorzucam 25-35% filtru wyostrzenia, co według moich odczuć jest kompromisem pomiędzy mydłem, a zniekształceniem obrazu od wyostrzenia.

Moje pytanie brzmi, czy taki algorytm postępowania, jest sensowny i efektywny w kontekście utrzymania jak najlepszej jakości materiału docelowego jakim jest DVD?

Wiem, że im więcej konwersji tym gorzej, tu mam aż dwie, wiem też że najlepiej byłoby zmontowac AVCHD np. w Premiere, ale tego programu w przeciwieństwie do AF nie znam, zatem chciałbym się ograniczyc tylko do AF.

Pytanie drugie, czy paski czarne po bokach, są 'standardowym' efektem tworzenia w PAl DVD, czy ja popełniam jakiś błąd?

Pytanie trzecie, po montażu w opcjach renderowania do MPEG2-DVD ustawiłem kolejność progresywną. Żródło jest nagrane z przeplotem (górna pierwsza), próbowałem równiez i tej opcji, ale różnicy w stosunku do progresywnego nie widzę. Czy ta opcja (field order) ma jakiekolwiek widoczne znaczenie w kontekście jakości?

Dziękuję i pozdrawiam.

poniedziałek, 9 maja 2011, 23:11
Stały bywalec
Stały bywalec

Post Re: Kilka pytań odnośnie obróbki AVCHD
Nie znam AE, ale te kilka moich uwag odnosi się praktycznie do każdego softu.
Po pierwsze - AVCHD to jest mpeg4 (albo h264 albo avc). Przypuszczam, że zmieniasz go właśnie do mpeg2. W takim przypadku warto zwiększyć nieco bitrate - mpeg2 jest mniej wydajnym kodekiem, jednak praca na nim nie wymaga topowego sprzętu. I na takim materiale pracuj. Nie rób konwersji do DV - za dużo informacji utracisz w nim. Poza tym przeplot, którego nie powinno się usuwać dla DVD jest w DV zamieniony i z tego powodu mogą wyniknąć problemy. Wielkość projektu taka sama jak plików źródłowych.

Zmontowany materiał w mpeg2 wyeksportuj jako DVD z zachowaniem przeplotu (na pewno AE powinien taką możliwość mieć). Poza tym można wyeksportować HD z zachowaniem jakości bez dokonywania skalowania itp operacji.

wtorek, 10 maja 2011, 00:05
Aktywny bywalec
Aktywny bywalec

Post Re: Kilka pytań odnośnie obróbki AVCHD
to jednorazowa robota czy zdaza sie od czasu do czasu ? bo pomijajac bajzel i chec montowania w ae to wiekszosc zalozen jest blednych...

ja w takiej sytuacji bym kupil karte black magic (w przypadku laptopa wersje zew.) - po hdmi wciagnal material do presetu i kompresji BM
after fx pracuje natywnie w tej kompresji , dodatkowo ma podglad rt, nie ma po drodze straty jakosci

docelowo zgralbym calosc do jednego pliku w tym samym presecie i zaimportowal go do programu authoringowego gdzie poleci jedna kompresja do formatu docelowego z fieldem gornym (bo taki jest material wejsciowy i taki pasuje do standardu dvd) , nie odsc ze praca przyjemniejsza to i najlepszy mozliwy efekt
niestety wiaze sie to z wciaganiem maerialu na komputer 1:1 a nie jak w przypadku kopiowania z karty w pare minut. No ale dopasowuje do golego aftera.

wtorek, 10 maja 2011, 00:24
Stwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ]